11 C
Pécs
vasárnap, április 28, 2024
KezdőlapAbszolút PécsNagypécs: világváros gondolásokkal

Nagypécs: világváros gondolásokkal

Siklós és Mohács pusztán városrészei Nagypécs metropolisznak V. Májerszky Róbert festményein. Az 1890 és 1964 között élt autodidakta városképfestő, aki ráadásul színtévesztő is volt, lenyűgöző méretű világvárosként ábrázolja Pécset. Az ő munkásságába enged bepillantást a Kávéházi esték műbarátoknak című sorozat következő rendezvénye március 1-jén 18 órakor a Király utcai Nappali kávézóban, ahol egyik akvarellje egy hónapon át megtekinthető lesz.

Nagy András esztéta, a Janus Pannonius Múzeum munkatársa a megmondhatója annak, hogy a festészet „kismesterei” mi módon gazdagítják például Pécs kultúrtörténetét. Az efféle alkotók feledésbe merült életművét kutató szakember ezúttal igazi kuriózumra bukkant: egy városi írnok akvarelljeire, melyeken folyók és sugárutak szelik át a várost, s a Pécs részeként feltüntetett patacsi gótikus várkastély és egy újvárosi Röneszánsz Képtár csak a legszerényebb építmények közé tartozik.

Pécs, a gondolások paradicsoma

– Ezeken az 1940-es években festett széles, leporellószerűen összehajtogatható akvarellképeken a valószerűtlen színek egy sosemvolt Pécs átfogó, elképesztő világvárosi ábrándját tarkítják – véli Nagy András. – A kitalált város léptékeit jelzi többek között a „Mohácsivárosban” található, klasszicista kapuval ellátott óriási piramis, mely „a mohácsi csatában elesett egyetemi hallgatók eszményi mauzóleuma”, vagy „Siklósivárosban” a „Hunor és Magor templom, meg a Csodaszarvas szobor az Őshaza téren”, hátterében a Pantheonnal.  Pellérden a város számtalan operaházának egyike látható, s ugyancsak itt működik a „Polgárkert és a Népművelődési Akadémia”.  V. Májerszky Róbert e különös, jövőbeli Pécset úgy építi fel, hogy a világ nagyvárosainak építészeti múltjából merít hozzá ihletet. Ebben a furcsa „városok városában” jelennek meg Róma, London, Párizs, Bécs és Budapest történelmi műemlékei, templomai, jellemző városképi részletei. Így álmodja meg „Magyarvelencét”, ahol a Szent Márk teret „Fenséges térnek” hívják, és ahol többek között a pécsi gondolásoknak Szent Simonról elnevezett reneszánsz nagykápolnája áll. Mindez égő vörösben, lilában és rózsaszínben, innen-onnan összeszedett, összeragasztott csomagolópapírokon, „Dr. Holitscher Szigfrid királyi jegyző” biankójának, vagy egyéb, általa hazavitt hivatalos városházi papíroknak a hátoldalán.

A március 1-jei kávéházi estén Nagy András Patartics Zorán építésszel beszélget e furcsa fantáziavilágot elénk táró művekről, az est ábrándos hangulatához Bogárdi Aliz hegedűjátéka is hozzájárul.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő