13 C
Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapAbszolút PécsSzínerő: a festészet léptékváltása

Színerő: a festészet léptékváltása

Az EKF-program keretében kiépülő Zsolnay Kulturális Negyed egy jelenleg üresen álló csarnoka egyszerre szolgál műhelyként és kiállítótérként az ötödik Színerő/Léptékváltás című program idején. A Keserü Ilona által 2007-ben elindított kezdeményezés lényege az, hogy egy ipari léptékű térben a PTE Művészeti Kara Doktori Iskolájának hallgatói – tanáraik vezetésével – táblaképnél nagyobb festményeket és színes térbeli műveket alkossanak.

A festészet monumentális erejének kifejezésére ma nemcsak Pécsett, hanem máshol is ritkán adódik lehetőség, ezért a Színerő/Léptékváltás projekt egyedülálló lehetőséget teremtett, s szemléletbeli léptékváltást is eredményez a résztvevő művészek, egyetemi hallgatók számára. A közönség június 8-25. között az alkotás folyamatába is betekintést nyerhetett, a művekből rendezett kiállítás június 25-én 17 órakor nyílik meg.

Amibe most belefogtunk, talán a legnagyobb dolog, ami az utóbbi évtizedekben Magyarországon elindult – véli Keserü Ilona, a PTE Művészeti Kar Doktori Iskola témavezetője. Egy hónapra bérbe vette a Zsolnay-gyár egy használaton kívüli épületét, s azt a célt tűzte ki 2007-ben, a Színerő/Léptékváltás című kurzussorozat elindításakor, hogy a táblaképnél nagyobb méretű képeket készítsenek, illetve ennek a léptéknek megfelelni képes színerejű képeket hozzanak létre a kurzus résztvevői.

A színek erejéről, a színek egymás melletti megnyilvánulásáról, használatáról különféle iskolák léteznek – mondja a művész. – Évszázadok óta folynak erről kutatások. Mi is végzünk ilyeneket. Ezeknek a kísérleteknek a nagy felületen való kipróbálása, bemutatása teljesen más dolog, mint a kisméretű képek festése. Mi most erre kaptunk lehetőséget.

Komor István, a Zsolnay Örökségkezelő Kht. ügyvezetője ajánlotta Keserü Ilona figyelmébe a nyolc méter belmagasságú, majdnem kétezer négyzetméteres teret, amely egyszerre rendkívüli adottságú műhely és különleges kiállítótér is.

A határtalan város című nyertes EKF-pályázatban kiemelt szerepet kapott a mostani Doktori Iskola elődje, a pécsi Képzőművészeti Mesteriskola, és a pécsi DLA-képzés, amely 2010-ben ünnepli 20 éves fennállását. Keserü Ilona és az iskola ünnepre készül, ennek egyik eseménye lesz a korábban végzett és a mostani hallgatókat összekötő Színerő/Léptékváltás kurzussorozat ötödik alkalma, melynek kiállítását a nagyközönség július 9-ig láthatja.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő