15 C
Pécs
hétfő, április 29, 2024
KezdőlapKorzóÉletmódAllergiaszezon: a gyógyszerész elmondja, milyen orvosságokhoz nyúlhatunk

Allergiaszezon: a gyógyszerész elmondja, milyen orvosságokhoz nyúlhatunk

A nyár egyet jelent a családi vakációval, strandolással, kirándulással, mindezek mellett azonban sokak számára hordoz kellemetlenségeket is. A pollenben gazdag hónapok megkeseríthetik az allergiások napjait. Sokféle készítményt választhatunk a tünetek enyhítésére, de fontos tudni: egy kezeletlen allergia akár asztmához is vezethet. A PTE Általános Orvostudományi Kar tájékoztatóját olvashatják.

– Az allergiás folyamatokért az azt kiváltó allergének, döntően fehérjék okolhatók. Ezekkel szemben az immunrendszer védekezik, és a szervezetünkben hatásukra nagy mennyiségű hisztamin szabadul fel, amely a receptorain (jelfogó egység) keresztül kiváltja a tüneteket – mutat rá dr. Horváth Ádám, a PTE Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerhatástani Tanszékének rezidens gyógyszerésze.

Dr. Horváth Ádám

Mint mondta, az allergia tüneteit főleg antihisztaminokkal kezelik, melyek az érintett receptorokat blokkolják, ezáltal megakadályozzák a hisztamin kapcsolódását, tehát csökkentik a tünetek erősségét és gátolják azok kialakulását. Az antihisztamin tartalmú készítmények már jó ideje velünk vannak: az elsők az 1940-es években jelentek meg, azóta pedig számos új hatóanyag kifejlesztése történt ezen a területen.

Az örök dilemma: a vényköteles vagy a vény nélkül kapható gyógyszerek hatékonyabbak?

– Nincs jelentős különbség a vényköteles és a vény nélküli allergiagyógyszerek hatásában, azonban a betegek egyéni reakciói egy-egy hatóanyagra nézve eltérőek lehetnek, így a megfelelő készítmény kiválasztása akár több sikertelen próbálkozással is járhat. Ha valaki egyéb betegségre is szed valamilyen vényköteles gyógyszert, akkor mindenképp egyeztessen orvosával/gyógyszerészével” – javasolja a szakember.

– A legtöbb vény nélkül megvásárolható gyógyszer biztonságosnak tekinthető – nyugtat dr. Horváth Ádám. A leggyakoribb mellékhatások közé tartozik az álmosítás, amely esetleg befolyásolhatja a gépjárművezetési képességet, de ez egyénenként eltér. Továbbá kerülendő az antihisztaminok és az alkohol együttes alkalmazása is.

Megelőzés és további terápiás lehetőségek

Mielőtt a gyógyszeres terápiákról beszélünk, fontos megemlíteni az orr és a szem vizes kiöblítését, a hajmosást és a ruhaváltást. A pollenek akkor váltanak ki reakciót, ha az allergén megtapad egy nyálkahártyán, és ott a szervezet védekező mechanizmusa „beindul”. Ez időigényes folyamat, tehát ha az allergéneket rendszeresen lemossuk a felszínről, akkor a reakció is enyhébb lesz.

Preventív jelleggel is érdemes felkészülni a szezonra, előtte 2-4 héttel néhány készítményt már szedni kell, valamint használhatunk orrcseppeket, -spray-ket, ha folyik az orrunk, de ezek maximum két hétig alkalmazhatóak folyamatosan.

És ami nagyon fontos, ne legyünk restek hivatalos diagnózist készíttetni, csináltassunk allergiatesztet, hogy ne legyen nagyobb baj.

A tájékoztató teljes terjedelmében ide kattintva olvasható el.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő