12 C
Pécs
hétfő, április 29, 2024
KezdőlapHírzóna20 ezer tonna fémurán van a lábunk alatt

20 ezer tonna fémurán van a lábunk alatt

Még közel két évre van szükség a mecseki uránlelőhely vizsgálatához; az ércvagyon kitermeléséről a kutatási eredmények ismeretében és a majdani gazdasági környezettől függően születhet döntés – mondta a Wildhorse Energy Hungary Kft. ügyvezető igazgatója kedden az MTI-nek.

Benkovics István utalt arra, hogy az ausztrál érdekeltségű Wildhorse 2005 októberében alakult magyarországi leányvállalata 2006-ban a Délkelet-Dunántúl, a Mecsek és környezetének összesen hét területére kapott uránérc-kutatási jogot a Pécsi Bányakapitányságtól.

Rámutatott: a munkálatok célja, hogy kutatási, műszaki, üzemi tervük alapján igazolják, újraértékeljék, kiegészítsék a korábbi kutatások eredményeként megismert uránércvagyon nagyságára, elhelyezkedésére, minőségére vonatkozó adatokat. Ennek érdekében több helyen végeztek és a következő években is terveznek kutató- és igazolófúrásokat.

Ezekből idén kettőre kerülhet sor Pécs közelében, a mintegy 1000 méter mélységű kutatófúrások nagyszilárdságú kőzetekbe való lemélyítésével.

Benkovics István hangsúlyozta, hogy a terepi kutatatás mellett főként az íróasztalok mellett folyik a munka, amely az adatok értékeléséről, összegzéséről, kedvező eredmények birtokában a szükséges tanulmányok, tervek kidolgozásáról, engedélyek beszerzéséről szól. Úgy vélte: arról, hogy pontosan mikor és mekkora beruházással indulhatna újra az uránérc-bányászat, egyelőre még korai beszélni.

Megjegyezte: az eddigi ismeretek alapján a lelőhelyről mintegy 20 ezer tonna fémuránt lehetne kinyerni. A két évtizeden át tartó kitermelés korszerű, környezetkímélő technológiákkal folyna, és közvetlenül félezer, közvetve pedig még ennél is több embernek adhatna munkát. Ez jelentősen hozzájárulna a térség gazdaságának élénkítéséhez, az állam és az érintett települések bevételeinek növeléséhez.

Az ügyvezető igazgató szerint a termelés megkezdése az urán világpiaci ára későbbi alakulásának függvénye.

Hozzátette: emellett sikeresen le kell zárni a folyamatban lévő kutatási munkákat, elfogadtatni a kutatási zárójelentéseket.

Egységes környezethasználati engedélyre van szükség a tervezett tevékenységekre, továbbá szükséges a bányatelek bejegyeztetése és a kitermelési műszaki üzemi terv elfogadtatása.

Benkovics István szólt arról is, hogy a Wildhorse a közelmúltban megújította korábban kötött együttműködési megállapodását a bányászatban, továbbá a bányászatot követő környezetvédelmi tevékenységekben, rekultivációban nagy tapasztalatokkal rendelkező Mecsekérc Zrt.-vel és a Mecsek-Öko Zrt.-vel. A három cég kölcsönösen használja egymás erőforrásait az uránlelőhely vizsgálatában, és az a céljuk, hogy közös céget alapítsanak a lelőhely értékeinek kiaknázására környezettudatos, korszerű módszerekkel.

A Mecsekben az 1950-es évek végétől 1997-ig folyt uránbányászat, a termeléssel gazdaságossági megfontolásokból hagytak fel. A bánya egykor közel 8 ezer embernek és családjaiknak nyújtott megélhetést. A lelőhely meglévő készleteinek további hasznosítása az elmúlt évtized közepén, az urán világpiaci árának emelkedése okán vetődött fel.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő