12 C
Pécs
hétfő, április 29, 2024
KezdőlapHírzónaÍgy élhetjük túl a durva kánikulát

Így élhetjük túl a durva kánikulát

Bőséggel kijut a hőségből Baranyának is, az elmúlt napokra az országos tiszti főorvos harmadfokú hőségriadót rendelt el, lévén, a napi középhőmérséklet meghaladta a 27 Celsius-fokot. Akárcsak az extrém hideg, a kánikula is megviseli szervezetünket. Gyártsuk a jégkockát vagy igyunk meleg, sós teát? – erről is faggattuk dr. Princz János háziorvost.

– Szervezetünknek alkalmazkodnia kell a környezeti hatásokhoz, melyek minél szélsőségesebbek, annál nehezebb a dolgunk – magyarázza dr. Princz János. – Fokozottan érvényes ez a gyermekekre, az idősekre, a kismamákra, s a krónikus betegségben szenvedőkre. A hőségben könnyen fölborulhat a folyadékháztartásunk, mert sokkal több (akár a megszokott folyadékmennyiség sokszorosa) távozik el a szervezetünkből a bőrön, tüdőn keresztül. Ez természetes védekező mechanizmus, ugyanis a párolgás hőt von el, azaz hűt. Előfordulhat, hogy a fiatal vagy az idősebb szervezet ezt észre sem veszi, mert nem jelentkezik szomjúságérzet, de ez végső soron rosszulléthez vagy súlyos betegséghez is vezethet. A vérkeringés romlásával előbb a perifériás szervek jutnak kevesebb vérhez és oxigénhez, például az agy, amitől bágyadtabbnak, szédülékenyebbnek, elesettebbnek, fáradtabbnak érezzük magunkat. Ha a belső szervekbe áramlik a szükségesnél kevesebb vér, mondjuk a vesébe, az már súlyosabb problémát okozhat. De a besűrűsödő vér a visszérbetegségben szenvedők esetében is komoly rizikófaktor, hisz az érintett területen amúgy is akadozik a véráram, így pedig megnő a trombózisveszély. Óvatosságra inteném a szív- és érrendszeri problémákkal küzdőket, a cukor- és más anyagcserezavarban szenvedőket, s a tüdőbetegeket is, akiknél a besűrűsödő légúti váladék okozhat asztmás rohamot. A tapasztalatok szerint a hőségtől nem rosszabbodik, ellenkezőleg: csökken a magas vérnyomás. Egyrészt, mert sót veszít a szervezet, másrészt mert tágulnak az erek. Előfordulhat, hogy változtatni kell a gyógyszer-összetételen vagy az adagoláson, de kizárólag a kezelőorvossal való egyeztetés után, semmiképp se önhatalmúlag! Elégtelen vérkeringés és gyógyszer-mellékhatás is okozhatja, ha bokatájon bedagad a lábszár – ez nem veszélyes, de oda kell rá figyelni.

– Melyek a legfontosabb óvintézkedések?
– A legelemibb szabály, hogy ne tartózkodjunk tűző napon, a szabadban az árnyékos helyeket keressük; otthon nappalra csukjuk be az ablakokat, használjunk sötétítőfüggönyt, s este szellőztessünk, éjszaka pedig akár szúnyoghálós ablak mellett is alhatunk. Az erős huzatot kerülni kell, ha melléküreg-gyulladásokra vagyunk érzékenyek, vagy könnyen meghűlünk.

– Igaz is, mit gondol a ventilátorról és a legkondiról?
– Remek szolgálatot tesznek, ha okosan használjuk őket. Ne közvetlenül az emberre irányítsák a levegőt, s főként ne túl erősen, mert az érzékenyebbeknek ettől begyulladhat a szemük vagy az ízületeik, megfájdulhat a torkuk, megnáthásodhatnak. Akkor jó a ventilátor, ha csak enyhén mozgatja a levegőt. A klímaberendezést a kinti hőmérsékletnél legfeljebb 6-8 fokkal hűvösebbre állítsuk, és rendszeres tisztításukkal előzzük meg a gombák és egyéb kórokozók megtelepedését.

– Az étkezésben mire figyeljünk?
– Igyunk sok vizet, s csak ritkábban üdítőt vagy cukrozott gyümölcslét. A jégkockától sem kell félni, ha más ellenjavallata nincs, nem fájdul meg tőle a torkunk, nyugodtan ihatunk hideg vagy épp jeges vizet, ha jólesik. Kánikulában könnyebb ételeket és sok gyümölcsöt együnk, inkább napjában többször keveset, s kerüljük a túl zsíros és erősen fűszerezett fogásokat, de sóból a szokásosnál többet is használhatunk.

– Állítólag a meleg, sós tea a leghatásosabb.
– Meleg italt semmiképpen nem javaslok. Ez egyszerű fizika: ha a kánikulában meleget iszom, az pluszhőt generál, amire végképp nincs szükségem. Zuhanyozni is legfeljebb langyos vízzel érdemes ilyenkor. Ne öltözzünk túl, viseljünk világos, könnyű ruhákat, ne műszálast, hanem természetes alapanyagút, pamutot. Ha a közelünkben valaki rosszul van, ne hagyjuk magára: adjunk neki inni, vagy ha szükséges, hívjunk mentőt. S mindeközben az állatokról se feledkezzünk meg, a kutyáknak-macskáknak mindig legyen friss vizük, biztosítsunk nekik árnyékos helyet, s akárcsak a gyermekeinket, az állatokat se hagyjuk őrizetlenül, felhúzott ablak mellett az autóban. Kis odafigyeléssel sokat segíthetünk magunknak és másoknak is a kánikula okozta kellemetlenségek elviselésében.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő