15 C
Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapHírzónaBelföldLeszavazta a felhatalmazási törvény holnapi elfogadását az ellenzék

Leszavazta a felhatalmazási törvény holnapi elfogadását az ellenzék

A koronavírus elleni kollektív védekezés megszervezése, a fertőzés ütemének lassítása, veszélyeztetett honfitársaink megvédése, a megfelelő ellátás biztosítása, a gazdasági következmények enyhítése és a lebénuló gazdaság újraindítása nem lett volna lehetséges a békeidőben érvényes szabályok mellett – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtt hétfőn az Országgyűlésben.

Mindenkinek ki kell lépnie a komfortzónájából

A kormányfő arra figyelmeztetett: az emberiség teljes erőfeszítése mellett sem várható, hogy a vírus ellen védelmet nyújtó vakcina a közeljövőben elérhető lesz.

Mi magyarok úgy döntöttünk, hogy a vakcinára való várakozás helyett felvesszük küzdelmet a vírus terjedésével szemben – mondta.

Úgy fogalmazott: most mindenkinek ki kell lépnie a komfortzónájából, most egy ideig másképpen kell élnie, viselkednie, másképpen kell szerveznie az életét. Ezért vezettük be a veszélyhelyzeti jogrendet is, ami eszközöket ad a kormánynak, hogy megszervezze Magyarország önvédelmét – mondta.

Hosszú lesz a védekezés és még csak az elején vagyunk

A kormányfő közölte, az operatív törzstől fegyelmezett és ésszerű készletgazdálkodást vár el.

Hozzátette: a vírus elleni védekezéshez szükséges eszközökből és felszerelésekből nyugaton hiány van, elérhető segítség ma csak keleten található, ott „óriási tételeket kötöttünk le”, a szállítmányok folyamatosan érkeznek. Több mint tíz repülőgép teljesít szolgálatot – mondta.

Orbán Viktor megköszönte az egészségügyi dolgozók eddig munkáját, azt mondta róluk, „kiérdemelték mindannyiunk nagyrabecsülését”.

Rendfenntartásra közel 140 ezer ember tudnak igénybe venni

A miniszterelnök ismertette: a bevethető egyenruhások – akik 65 év alattiak – 70 275-en vannak, az önkéntesek – köztük a polgárőrök – 46 573-an. A katonai védekezésről kiemelte: emelt szinten vesznek részt a határvédelemben. Közlése szerint 23 950 hivatásos katona van, 9381 tartalékos katona áll rendelkezésre, és van 10 649 az olyan katona, aki öt éven belül szerelt le.

Mindösszesen 139 684 embert tudnak igénybe venni rendfenntartásra. Ha baj van, ezzel gazdálkodhatnak – mondta.

Kitért arra is, hogy az emberség parancsa még ilyen nehéz körülmények között is iránytű marad, a szomszédainkat a barátainkká is akarjuk tenni. Így most is számíthatnak ránk, ha most együtt harcolunk, később fegyverbarátokká lehetünk – fogalmazott Orbán Viktor.

Hozzátette: a románoktól garanciákat kért, amilyen ütemben ők beengedik a Magyarországról érkezőket, olyan ütemben engedjük át az osztrák-magyar határon a Románia felé tartókat. A rendőrök ezt a „zsilipelést” eddig sikeresen megoldották – értékelt a kormányfő.

A politikai viták, széthúzás helyett elérkezett az összefogás ideje

Kiemelte: a gazdasági intézkedések első feladata a gazdaság lassulásának mérséklése, ezeket újabbak követik majd, mert újabb intézkedések kellenek majd a gazdaság újraindításához.

A kormányfő felszólalásában ismertette az elmúlt héten hozott gazdasági intézkedéseket, köztük azokat, amelyeket hétfő délelőtt jelentett be.

Közölte: a gazdaságban az a legfontosabb, hogy megvédjék az emberek munkahelyét és azok, akik elveszítik az állásukat, mielőbb újat találjanak. Hasonló volt a helyzet 2010 után is, akkor sikerült megoldani a helyzetet, és most is sikerülni fog – vélekedett.

Orbán Viktor hangsúlyozta az együttműködés jelentőségét, azt mondta, ez most olyan feladat, amit egyedül senki sem oldhat meg. Mindenkinek felelőssége van, mindenkinek hozzá kell tennie a magáét – fogalmazott.

Gulyás: a meghozott intézkedések megtartása függ a Ház döntésétől

A koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet idején hozott intézkedések hatályban tartása függ az Országgyűlés azon döntésétől, hozzájárul-e a kormány által beterjesztett javaslatokhoz – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.

A miniszter azután tartott sajtótájékoztatót, hogy az ellenzék kérésére hétpárti egyeztetést tartottak a döntésre váró javaslatokról és arról, hogy azt házszabálytól eltérve tárgyalják-e.

Hangsúlyozta: a kérdés, hogy a hiteltörlesztések felfüggesztése vagy a válság sújtotta ágazatoknak biztosított járulékkedvezmények fennmaradnak-e az elfogadásuk után 15 napon túl is.

Kijelentette: álszent az a vita, ami a veszélyhelyzet időtartamának meghatározásáról szól, hiszen ennek kijelölése az alaptörvény értelmében a kormány feladata. A kabinet azonban megtette a lehető legnagyobb gesztust az ellenzéknek, és a jogot a veszélyhelyzet végének meghatározására átadja az Országgyűlésnek. Jelenleg azonban nem tudható, hogy ez mikor lehetséges – hangsúlyozta.

Íme az atv élő közvetítése:

Frakcióválaszok

Elsőként Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke reagált a miniszterelnök szavaira, szerinte mindenkinek hozzá kell járulnia a közös gyógyuláshoz, ahhoz, hogy a kormány ezt a veszélyhelyzetet megoldja, támogatni kell a kormányt. A parlament dolga, hogy közös, új szabályokat hozzon, és ellenőrizze a kormányt. A DK elnöke szerint január 7. óta tudunk a járványról, de akik most a frontvonalban vannak, mégis úgy érzik, magukra vannak hagyva. Nem biztos, hogy kritizálni kellene azokat, akik szerint itt valami rosszul történt. Azért küzdünk, hogy hazánk maradjon szabad, demokratikus jogállam, azt nem lehet elvenni valami más ürügyén – mondta Gyurcsány.

A párbeszédes Szabó Tímea azt mondta, Orbán Viktor intézkedései támogathatók, azt kérte, a kormány havi 100 ezer forintra egészítse ki a munkájukat elvesztők bevételét,
valamint legyen sokkal több szűrés. Szabó szerint nincs elég védőfelszerelés a kórházakban az orvosoknak és ápolóknak. Hol van az a másfél millió maszk, amiről a miniszterelnök úr beszélt? – bírálta ezután a kormányt. Orbán Viktor úgy akarja elfogadtatni a tövényt, hogy korlátlan felhatalmazást kér határozatlan időre. „Amit Orbán Viktor akar, azt úgy hívják diktatúra” – mondta Szabó. Szerinte Orbán elsődleges ellenfele nem a vírus, hanem az ellenzéki pártok. Az előterjesztés szerint a parlamentet a veszélyhelyzet elmúlásáig nem hívnák össze, amire Szabó azt mondta: miért nem vezetik be az onlinen szavazást, ahogy az európai parlamentben is megtették.

A Jobbik elnöke, Jakab Péter visszautasította, hogy az ellenzékből bárki is a vírusnak szurkolna, mint mondta, „itt mindenki Magyarországnak szurkol, hogy legyőzzük végre ezt a nyavalyát”. Köszönetet kell mondani az ápolóknak, orvosoknak, akik jelenleg is a kórházakban küzdenek a magyar emberek életéért.

Tóth Bertalan, az MSZP elnöke felszólalásában azt mondta, örülnek azoknak az intézkedéseknek, amelyeket a kormány végre meghozott, továbbá 90 napos határidőt javasol.

Az LMP-s Keresztes László Lóránt felszólalásában köszönetet mondott az egészségügyi dolgozóknak. A frakcióvezető szerint a legfontosabb, hogy felülemelkedjenek a pártpolitikán a parlamentben, és konszenzussal hozzanak döntést.

A KDNP frakcióvezetője, Harrach Péter szerint működnie kellene a bizalomnak ahhoz, hogy elfogadják a javaslatot, amelyet a kormány benyújtott. A kormány bizonyította, hogy érdemes a bizalomra, az ellenzék soraiban ülők viszont nem, hiszen ez a kormány, de legalábbis a kormányfő képes volt olyan válságok kezelésére.

A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté szerint a koronavírus-törvényhez szükség van az ellenzékre is, de a 4/5-ös szavazásig úgy is tudnak segíteni, ha kimennek a teremből. „Minden felelősséget el fogunk vállalni” – mondta.

Orbán válaszában azt mondta, „ezt a válságot önök nélkül is meg fogjuk oldani”, elmondta, a Fidesz-KDNP-nek van kétharmada, ezért az ellenzéknek nincs joga kikérni magának, hogy „ez a többség hozza meg a döntéseket, nem pedig az önök kisebbsége”.„Nekem 133 bátor ember kell, az ország 133 legbátrabb embere kell” – mondta, utalva arra, hogy az ország legbátrabb 133 embere a kormánypárti frakciókban van.

Az ellenzéki kritikákra reagálva pedig azt mondta, a kormány az elsők között hozott meg minden fontos intézkedést Európában.

Hozzátette, megfontolják a környező országban látott tapasztalatokat a kijárási tilalom bevezetését illetően.

Gyurcsány szerint nem igaz, amit a kormány állít, a mai napig nem kapták meg a szükséges felszerelést az orvosok és az ápolók, szerinte a válságban mindenki érintett, az ellenzékre is szükség van.

Dömötör Csaba államtitkár elmondta, hogy ma hatezerrel több orvos teljesít szolgálatot Magyarországon, és 700 milliárd forinttal költöttek többet az egészségügyre. Hozzátette, ha Gyurcsány véghez viszi akaratát, akkor ma a fertőzött betegeknek fizetniük kellene az egészségügyi ellátásért.

Tóth Bertalan pedig azt javasolta, az egészségügyi dolgozóknak is járjon egyszeri 500 ezer forint, ha a rendőröknek is járt az egyszeri juttatás.

A Jobbik elnök-frakcióvezetője, Jakab Péter elmondta, kizárólag a rendeleti kormányzásra adott parlamenti felhatalmazás határideje, időkorlátja a vitás kérdés, az ellenzék minden járványkezelő intézkedést támogat. Azt viszont nem, hogy Orbán egyedül dönthesse el, hogy mikor ér véget a járvány, és így akár évekig kihasználja a felhatalmazást.

Orbán Balázs miniszterhelyettes arról beszélt, hogy a koronavírus elleni védekezéshez kérik az ellenzék támogatását, mivel a már meghozott intézkedések hatálya a 15 nap leteltével lejár.

A KDNP-s Hollik István pedig hozzátette, azért nem szabnak határidőt a törvénynek, mivel nem tudni, mikor lesz vége a koronavírus-járványnak.

Völner Pál igazságügyi államtitkár szerint aki azt állítja, hogy a kormány visszaél a hatalmával, nézze vissza a korábbi napok intézkedéseit, az operatív törzs működését. Hozzátette, hogy a törvényjavaslatban is az áll, hogy a kormánynak rendszeresen be kell számolnia a parlament előtt.

Bánki Erik arra kérte a kormányt, hogy továbbra is mentse meg a magyar emberek életét. Emellett utolsó előtti napirend előtti felszólalóként elismerte, kevés valamennyi kormányzati jószándék, kevés a sok jó és gyors döntés, kevés a kormánypártok parlamenti támogatása, szükség van a válságkezeléshez az egészségügyi dolgozók megfeszített munkájára is.

Tállai András államtitkár szerint a gazdasági hatások nagyon súlyosak lesznek, és komoly következményekkel fognak járni.

Nem szavazta meg a felhatalmazási törvény holnapi elfogadásának lehetőségét a Ház

137 igen, 52 nem aránnyal nem lett meg a 4/5-ös a felhatalmazási törvényjavaslat sürgős, házszabálytól eltérve, azaz kivételes eljárásban történő tárgyalásához és keddi elfogadásához az Országgyűlés. Nemmel az ellenzék szavazott, ugyanakkor a jogszabályt sürgős tárgyalással, már jövő héten kedden el tudja fogadni a Fidesz-KDNP frakciószövetség, mert a kétharmados többség hozzájárult a sürgősségi napirendre vételhez.

Forrás: MTI, Index.hu

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő