7 C
Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapHírzónaMinden Putyin bírálójának megöléséről

Minden Putyin bírálójának megöléséről

Lelőtték szombatra virradóra Moszkva központjában Borisz Nyemcov vezető orosz ellenzéki politikust és parlamenti képviselőt, volt miniszterelnök-helyettest. Nyemcov Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik legszigorúbb bírálója volt. Az MTI összefoglalót készített az ügyről.

Az ellenzéki politikus egy ukrán nővel sétált a Kreml tövénél kezdődő Bolsoj Zamoszkvoreckij-hídon (Nagy Moszkva-folyó-híd), amikor az ismeretlen támadó egy fehér gépkocsiból tüzet nyitott rá, és 7-9 golyót eresztett belé. A nőnek nem esett baja, a nyomozóhatóságok kihallgatták. A rendőrség hajtóvadászatot indított a tettesek kézre kerítésére, lezárta a belváros egy részét.

Vlagyimir Putyin arra utasította az orosz nyomozó bizottság, a belügyminisztérium és a szövetségi biztonsági szolgálat (FSZB) vezetőit, hogy hozzanak létre külön csoportot a gyilkosság felderítésére, és személyesen irányítsák a munkát. Az orosz elnök leszögezte, hogy Borisz Nyemcov megölése „minden jellemzőjében bérgyilkosság, és kizárólag provokatív jellegű volt”.

Az államfő részvéttáviratot küldött Dina Eidmannak, Nyemcov édesanyjának – jelentette Kegyes Csilla, az MTI moszkvai tudósítója. A Kreml honlapján megjelentetett közleményében az elnök kifejtette, hogy a meggyilkolt politikus „nyomot hagyott Oroszország történelmében, politikai és társadalmi életében”. Nyemcov az ország nehéz átmeneti időszakában jelentős posztokon dolgozott, és mindig becsülettel képviselte álláspontját – olvasható a táviratban, amelyben Putyin ígéretet tett arra: a hatalom mindent megtesz annak érdekében, hogy az „aljas és cinikus gyilkosság szervezői és végrehajtói megkapják méltó büntetésüket”.

Borisz Nyemcov 55 éves volt, az RPR-Parnasz párt társelnöke, az orosz ellenzék koordinációs tanácsának tagja. A kilencvenes években Nyizsegorodi megye első kormányzója, később tagja az orosz kormánynak, 1997-98 között pedig miniszterelnök-helyettes. Fiatal kora ellenére egyesek az első szabadon megválasztott orosz elnök, Borisz Jelcin lehetséges utódjaként tekintettek rá. Többször megválasztották parlamenti képviselőnek. Ő volt a Szolidaritás ellenzéki mozgalom egyik megalapítója.

Miután 2000-ben Vlagyimir Putyint választották államfővé, Nyemcov az egyik legszigorúbb bírálója lett, támadta kormányát amiatt, mert nem tartotta hatékonynak, korrupcióval vádolta, és utcai tüntetéseket szervezett ellene. Egyike volt azon kevés moszkvai politikusnak, akik nem értettek egyet Moszkva Ukrajna-politikájával és a Krím annektálásával, és ennek nyíltan hangot is adott.

Az orosz ellenzék – Nyemcovval és másokkal az élén – vasárnapra Moszkvába szervezett egy nagyszabású tüntetést, hogy szót emeljen a kormány Ukrajna-politikája és a kelet-ukrajnai háború ellen. Mihail Kaszjanov egykori orosz miniszterelnök, Nyemcov egyik ellenzéki harcostársa, az RPR-Parnasz másik társelnöke azonban bejelentette szombatra virradóra, hogy a moszkvai Marjinka városnegyedbe tervezett tüntetést lemondták, és helyette gyászmenetet fognak tartani a főváros központjában.

Hírügynökségek felidézték Nyemcov egyik közelmúltbeli nyilatkozatát, amelyben aggodalommal beszélt arról, hogy Vlagyimir Putyin megöletheti őt az ukrajnai helyzettel kapcsolatos megnyilatkozásai miatt.

Több külföldi vezető politikus – köztük Barack Obama amerikai elnök – és jogvédő szervezet elítélte a gyilkosságot, és követelte annak pártatlan és átlátható kivizsgálását, a tettesek bíróság elé állítását.

Petro Porosenko ukrán elnök közölte, hogy Nyemcov Ukrajnát Oroszországgal összekötő „hidacska” volt, amelyet a gyilkosok leromboltak.
Orosz ellenzékiek és jogvédők megrendelt politikai gyilkosságnak, míg a hatalom képviselői olyan provokációnak tartják Nyemcov megölését, amelynek célja a belpolitikai helyzet elbizonytalanítása.

A Majdan helyett a Donyec-medence érkezett el Oroszországba – állapította meg a Novaja Gazeta orosz ellenzéki újság kommentátora. Kirill Martinov arra utalt, hogy az ukrajnai hatalomátvételt eredményező kijevi tüntetések orosz mása helyett – amelytől a Kreml olyannyira tart – a délkelet-ukrajnai fegyveres harcok, az erőszak jelent meg az országban. Martinov szerint Borisz Nyemcov megölése olyan pont, ahonnan már nincs visszatérés, az orosz belpolitikai helyzet radikálisan destabilizálódni fog, és ennek a következményeit nem lehet megjósolni.

Mihail Gorbacsov, a Novaja Gazetát támogató volt szovjet pártfőtitkár viszont úgy vélte, hogy Borisz Nyemcov megölése „Oroszország belpolitikai stabilitásának megingatására, a szembenállás erősítésére tett kísérlet”. Az Interfax orosz hírügynökség kérdésére nem zárta ki, hogy a „külföldi oroszellenes erők” a helyzetet kihasználnák arra, hogy „megszabaduljanak” az orosz államfőtől. Úgy vélte, hogy Nyemcov gyilkosai éppen erre számítottak.

Féltékenység is állhat Nyemcov megölésének hátterében – jelentette a hatalomhoz közeli egyik orosz kereskedelmi hírtelevízió, a LifeNews. A tévé szerint Anna Durickaja modellről van szó, aki a politikussal sétált, így az egyetlen tanú. A Kreml-párti tévé részletes beszámolót közölt Nyemcov magánéletéről. Eszerint többször volt nős, és négy gyermeket hagyott maga után.

A nyomozók azt is vizsgálják – közölte az Ukrajnával szemben ellenségesnek tartott tévé -, hogy a neves ellenzékit anyagi okokból ölték-e meg.

Az MSZP, a DK, az LMP, az Együtt, a PM és az MLP közös főhajtással emlékezett Nyemcovra szombat délután Budapesten, az orosz nagykövetség előtt. Az MSZP által szervezett megemlékezésen a pártok képviselői egy-egy szál virágot helyeztek el a nagykövetség előtt, majd néhány szóban emlékeztek meg a történtekről. A rendezvényen több párt képviselője is felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy reagáljon a Moszkvában történtekre.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő