7 C
Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapHírzónaÖnnek van lelki egészsége?

Önnek van lelki egészsége?

A lelki egészség világnapján rendszeresen szó esik arról, hogy a társadalomban jelen levő mentális problémák hogyan nehezítik az emberek életét, vezető pszichiáterek pedig arról nyilatkoznak, hogy mennyi pénzre van szükség a pszichiátriai ellátás fejlesztésére. Sajnos azonban a ma használatos pszichiátriai kezelések és programok nem alkalmasak arra, hogy helyreállítsák az emberek lelki egészségét – és ezt még pszichiáterek is elismerik. A világnap alkalmából egy civil szervezet önkéntesei a témával kapcsolatos információs kiadványokat osztanak Budapest belvárosában.

A jeles világnapon ismét nagyobb figyelem kerül azokra a mentális problémákra, amelyek kétségkívül komoly megpróbáltatást és terhet jelenthetnek mind az egyén, mind környezete, mind pedig a társadalom számára. Vezető pszichiáterek nyilatkoznak a mentális betegségek szinte „járványszerű terjedéséről” és az ezek megfékezéséhez szükséges pénzek és eszközök mielőbbi biztosításának fontosságáról. „A pszichiátriai betegségek egyre gyakoribbá válnak, a 21. század a pszichiátriai betegségek évszázada lesz” – ilyen és hasonló nyilatkozatok jelennek meg a médiában, az ijesztő adatok pedig rendszerint arra sarkallják a kormányokat és a döntéshozókat, hogy mielőbb biztosítsák a pszichiáterek által kért erőforrásokat.

Kevesen tudják azonban, hogy miközben a vezető pszichiáterek a médiában hirdetik pszichiátriai programjaik szükségességét a mentális zavarok terjedésének megakadályozására, a pszichiátriai szakma a valóságban nem képes arra, hogy érdemben kezelje ezeket a mentális problémákat. A világ egyik vezető pszichiátere, a Pszichiátriai Világszövetség korábbi elnöke, Dr. Norman Sartorius így nyilatkozott: „Az az idő, amikor a pszichiáterek úgy gondolták, hogy képesek meggyógyítani a mentális betegeket, elmúlt. A jövőben a mentális betegeknek meg kell tanulniuk együtt élni a betegségükkel.”

A mentális zavarok kezelésére szorgalmazott pszichiátriai megoldások döntő többségben nem állnak másból, mint tudatmódosító szerek alkalmazásából. Ezek elnyomják ugyan az egyén vagy a környezete számára kellemetlen mentális tüneteket, ám ennek szinte semmi köze nincs ahhoz a mentális egészséghez, amiről ez a világnap szól. A mentális egészségügyi kezeléseket annak alapján szükséges megítélni, hogy milyen mértékben javítják és erősítik az egyént, felelősségérzetét és mentális jóllétét. Mindehhez napjaink gyógyszerközpontú pszichiátriai kezeléseinek semmi köze. Akármennyire is fontos a társadalom és a benne élő egyének mentális egészsége, úgy tűnik, hogy a mai pszichiátriai programokkal, módszerekkel ez nem megvalósítható.

Ennek ellenére komoly tekintéllyel bíró pszichiáterek „tudományos” előadásokat tartanak a legújabb pszichiátriai szerek hatékonyságáról – olyan konferenciákon, amelyekbe a szereket gyártó gyógyszergyárak jelentős pénzösszegeket pumpálnak. A Magyar Pszichiátriai Társaság 2016. évi kongresszusát például tizenkét gyógyszeripari cég támogatta, a következők: Janssen-Cilag, Lundbeck, Egis, Richter-Gedeon, Servier, Lilly, TEVA, Schwabe, Pfizer, Actavis, Valeant, AstraZeneca. Magyarországon a pszichiátriai szerek forgalma 2015-ben meghaladta az 50 milliárd forintot.

A lelki egészség világnapja alkalmából az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért nevű emberjogi szervezet önkéntesei információs kiadványokat osztogatnak Budapest belvárosában, hogy ezekről a tényekről tájékoztassák a nagyközönséget. A szervezet fontosnak tartja felhívni a figyelmet, hogy a pszichiátriai kezelésekhez használt tudatmódosító szereknek nem csupán a mellékhatásaik riasztóak és veszélyesek, de az emberek lelki egészségét sem tudják helyreállítani, csupán a kellemetlen tüneteket képesek kémiailag elnyomni. Ugyanakkor, mivel a népesség mentális egészsége a társadalom sikeres működése szempontjából nagyon fontos, olyan programoknak kellene támogatást nyújtani, amelyek valóban az emberek lelki egészségét szolgálják.

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő