Vár egy jó csapat: ápolóhiánnyal küzd a pécsi gyermekonkológia

Hirdetés

Folyamatosan lehet arról olvasni, hogy a magyar egészségügyben egyre több szakember hiányzik. Sajnos nincs ez másként a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ (PTE KK) Gyermekgyógyászati Klinika Onkohematológia Osztályán sem. Remek csapat várja a szakmai kihívásokra vágyó, motivált, gyerekszerető ápolók és ápolónők jelentkezését. 

FRISSÍTÉS 2022.01.14.:

Dr. Ottóffy Gábor osztályvezető egyetemi adjunktus arról tájékoztatta lapunkat, hogy az ápolóhiányt szerencsére sikerült megszüntetni.

Korábban írtuk (2021.11.04.):

Dr. Ottóffy Gábor osztályvezető egyetemi adjunktus lapunknak arról számolt be, hogy az utóbbi időben több nővér távozott az onkológiáról: többen babát várnak, vagy már szülési szabadságukat töltik, mások nyugdíjba mentek. Jelenleg 7 nővér dolgozik az osztályon, a cél az lenne, hogy 3-4 fővel bővüljön a létszám. Mint az orvos elmondta, sajnos nehezen találnak új dolgozókat, hiszen az egyetem gyakorlati alaptantervének változása miatt a szakápolói pályát választó hallgatók már nem töltenek náluk szakmai gyakorlatot, így nem ismerkednek meg személyesen az osztállyal, és fenntartással lehetnek az ottani munkával szemben, tarthatnak tőle.

– Sajnálatos ez a körülmény, hiszen ha a korábbiakhoz hasonlóan a hallgatók eljönnének hozzánk néhány hétre, azt látnák, hogy ez egy nagyon jó és összetartó csapat, illetve milyen izgalmas szakmai kihívásokat is jelent itt lenni. Az osztályon dolgozni különleges dolog, hiszen az itt gyógyuló gyerekek hónapokig állnak kezelés alatt, így velük és a szüleikkel is nagyon szoros kapcsolat alakul ki, aminek vannak hátrányai, de több az előnye. Az itt fekvő kis betegek ugyanúgy szeretnek játszani, nevetni, beszélgetni, az onkológia alapítványának programjain részt venni, nem kell tartani attól, hogy állandó rossz hangulatban telnének a napjaink. Majdnem egy évtizeden keresztül volt egy nagyon stabil csapatunk, amit óvtunk, védtünk, vigyáztunk rá: csapatépítőkön képzett trénerek segítségével próbáltuk feltárni és megoldani évi rendszerességgel a problémákat, megfelelő létszám esetén kommunikáció és konfliktuskezelés témákban tartottunk képzéseket, a kiégés megelőzése céljából szupervízió zajlott nővéreknél és orvosoknál is. Azt szokták mondani a kollégáim, hogy nagyon közvetlen kapcsolat, kölcsönös bizalom van az itt dolgozók között. Ha valakit érdekel az állás de bizonytalan, akár próbanapra is eljöhet hozzánk. Egyébként e-mailben a [email protected] címen és a központi telefonszámon is várjuk a jelentkezéseket – fejtette ki Ottóffy Gábor.

Ottóffy Gábor

Lengyel Dóra már szakmai gyakorlata alatt eldöntötte, hogy a gyermekonkológián szeretne dolgozni, ennek pedig már több mint 10 éve. Mint elmondta, elsősorban a nagyon beteg gyermekek meggyógyításában rejlő szakmai kihívás vonzotta. Hangsúlyozta, a kollégái az első pillanattól fogva segítették a beilleszkedésben.

[su_quote]Sajnos egy laikusnak az a kép jöhet le az osztályról, hogy mivel nagyon beteg gyerekeket gyógyítunk, állandó a szomorúság. De én azt látom, hogy a mindennapokban megtaláljuk a pozitívumot, rengeteg a sikerélmény, amikor valaki hazakerül a családjához az nagyon sokat hozzáad a mi boldogságunkhoz is [/su_quote]

– vélekedett az ápolónő.

Rengeteg programmal igyekeznek elterelni a gyerekek figyelmét a sokszor megterhelő kezelésekről

[su_note note_color=”#adb5e8″]A PTE KK Gyermekgyógyászati Klinika Onkohematológia Osztálya 18 ággyal működik, éves szinten 30-40 újonnan diagnosztizált rosszindulatú daganatos vagy leukémiás gyermeket kezelnek, akiknek a nagyobb része – körülbelül 80 százaléka – meggyógyul és eléri a felnőtt kort, sőt, 70 felett van azoknak a gyermekeknek a száma, akiknek a szüleit kezelték gyermekkorukban az osztályon. A gyógyíthatatlan betegek számára otthoni hospice-szolgálatot biztosítanak. Az osztályon ellátott az országos beteglétszámnak körülbelül 15 százaléka, Baranya, Somogy, Tolna és Zala megye tartozik a pécsi intézményhez. [/su_note]

Az idén 10 éves Eurakvilo Alapítvány is posztolt ehhez kapcsolódóan:

 

Hirdetés