22 C
Pécs
vasárnap, április 28, 2024
KezdőlapKorzóÉletmódJakab Ferenc: nem tudni, milyen hatása lehet a háborúnak a koronavírus terjedésére

Jakab Ferenc: nem tudni, milyen hatása lehet a háborúnak a koronavírus terjedésére

Végéhez közeledik az ötödik hullám Európa legtöbb országában, többek között Magyarországon is. De mi a helyzet a háború sújtotta Ukrajnával? Mi lesz a hadsereggel és a menekültekkel? A pécsi professzor megosztotta gondolatait.

Az ukrán–orosz háború kirobbanásakor a járvány már leszálló ágban volt Európa-szerte, az átoltottságban európai viszonylatban is igen rosszul álló Ukrajnából – a lakosság 36 százaléka kaphatott február 24-ig legalább egy oltást – azonban azóta nem érkezett koronavírus-adat – írja a Pénzcentrum.

Egy háborús helyzet megnehezíti a járvány elleni védekezést, kedvez a vírus terjedésének, de fordítva a hadsereg dolgát is nehezítheti a járvány. A lap szerint az Európai Unió négymillió menekült érkezésére számít, ám egyelőre nem lehet kiszámítani, milyen hatása lesz ennek a járvány terjedésére.

A pécsi professzor, a PTE Virológiai Nemzeti Laboratóriumának vezetője, Jakab Ferenc a háborús helyzet kapcsán két dologra hívta fel a figyelmet:

[su_quote]Különbséget kell tenni aközött, hogy egy fertőző betegség milyen hatást gyakorol a háborúkra és a csatákra, valamint aközött, hogyan befolyásolta egy háború vagy egy csata a fertőző betegségek terjedését. Mind a kettőre találunk számos példát a történelemben. [/su_quote]

Volt, hogy egész csapatok lettek harcképtelenek egy fertőző betegség miatt, de az első világháború alatt kitörő spanyolnáthajárvány nem csak a lakosságot, a harcban részt vevőket is leterítette, pusztító volt a hatása az egész társadalomra, több mint 20 millió áldozatot követelt.

Mint mondta a lapnak a szakember, Európában már lecsengő ágában van a koronavírus-járvány, Ukrajnában azonban még mindig nagyon sok fertőzöttet regisztrálnak, vagyis nem csak a háború borzalmai, de egy elhúzódó járvány is sújthatja majd az országot.

Jakab Ferenc szerint azt most még nem lehet megmondani, hogy a környező országokra milyen hatást fog gyakorolni a kialakult helyzet. Az biztos, hogy az ott élők egészségügyi állapota a stresszhelyzetből adódóan is romolhat, valamint az egészségügyi ellátás sem tud megfelelően működni.

[su_quote]Ezért is kell most mindent megtenni annak érdekében, hogy a háború elől hazánkba menekülő emberek menedéket, és ha szükséges, akkor megfelelő orvosi ellátást kapjanak[/su_quote]

– hangsúlyozta a virológus.

[su_note note_color=”#d2b4ae” text_color=”#0c0c0b”]A Pénzcentrum felidézte: a menekülteket fertőzés gyanúja esetén tesztelik a magyar határon, biztosítják az egészségügyi és kórházi ellátásukat, ha szükséges. Sőt, a koronavírus elleni oltást is felvehetik. A nagy számú menekültek érkezése azonban kihívás elé állíthatja a későbbiekben Európát és Magyarországot is járványügyi szempontból.[/su_note]

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő