Hirdetés

Néhány hét alatt a duplájára emelkedett a cukor piaci ára, ám mivel a most kapható édességek már nyáron elkészültek, ezek még „csak” 15-20 százalékkal drágultak. Jövőre viszont brutális áremelkedés várható.

Az inflációs nyomás az édességipart is keményen sújtja, a szektor legfontosabb alapanyagának, a cukornak (és a kukoricából készült glükózszirupnak) a piaci ára ősztől mostanáig gyakorlatilag megduplázódott – derül ki a Világgazdaság cikkéből.

A Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke, Sára Sándor azt közölte a lappal, míg ez év őszéig körülbelül 500-550 euró volt a cukor tonnánkénti ára, ez a mennyiség ma már 1000-1100 euróba kerül.

És ez még csak a kezdet!

Jövőre várható az igazán nagy áremelkedés, mely mostanában gyűrűzhet be mind a termelői, mind a fogyasztói oldalon – és ott van még az enerigaárak elszállása is.

A szövetség elnöke emlékeztetett: a szaloncukor- és csokimikulás-piac nagyon fontos szegmense az ágazatnak, amely november–decemberben a szokásosnál jóval nagyobb forgalmat bonyolít. Az ünnepi édességek árában most „csak” 15-20 százalékos emelkedés tapasztalható, mivel az alapanyagok beszerzése és a gyártás még az ársokk előtt zajlott, amikor tűrhetőbbek voltak a tarifák. Bár már akkor is jóval meghaladták a 2021-es szintet – írja a VG.

Hogy ez árban mit jelent? Egy középkategóriás szaloncukornak 4500 forint a kilogrammonkénti átlagára, a prémiumoké pedig meghaladja a tízezer forintot.

És a szakértők szerint az is biztos, hogy jövőre – először a húsvét körüli csokivásárlási hullámban – jóval magasabb árakkal kell számolni.

Az idei kedvenc ízek

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe alapján szaloncukorban továbbra is a zselés tarol, ezt követi a marcipános, a kókuszos, a karamellás és a csokoládékrémes. Az új őrület pedig a sós karamellás, mely minden termékkategóriában megjelent.

A vásárlók emellett egyre jobban keresik a minőségibb, magasabb kakaótartalmú, étcsokoládés bevonatú finomságokat, amit örömmel is fogadott a szakma – zárul a VG cikke.

Hirdetés