16 C
Pécs
szombat, április 27, 2024
KezdőlapPécs AktuálKözéletA tanulásra helyezik a hangsúlyt

A tanulásra helyezik a hangsúlyt

Pécsett, a tanuló városban, „tanuló szervezet” is működik, aminek kiemelkedő példája a pécsi bölcsődéket üzemeltető Kisgyermek Szociális Intézmények Igazgatósága és annak vezetője Kaurek Csilla.

A Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzatának Kisgyermek Szociális Intézmények Igazgatósága (PMJV KSZI) az ország egyik legnagyobb bölcsődei ellátást biztosító gyermekjóléti intézménye. Jelenleg 10 telephelyen mindösszesen 750 férőhelyen biztosítja Pécs városában a bölcsődés korú kisgyermekek napközbeni ellátását.

Kaurek Csilla (magasan képzett szociális- és kisgyermekellátás területén jártas szakember és szakértő) 12 éve köteleződött el a pécsi bölcsődék ügye mellett és 10 éve vezeti a közel 300, döntően női munkaerőt és szakembereket foglalkoztató intézményrendszert. A folyamatos szakmai fejlődés mellett, az elmúlt évtizedben, a teljes pécsi bölcsődei intézményrendszer – egy intézmény kivételével, részleges, vagy teljeskörű – infrastrukturális felújításon esett át, ami nem kis szervezettséget, rugalmasságot követelt meg minden dolgozótól és vezetőjüktől.

Az intézményvezető a bölcsődei ellátás magas szakmai színvonalú ellátása érdekében, kiemelt jelentőségű feladatnak tekinti a szakemberek folyamatos fejlődésének támogatását, a szakmai utánpótlás képzést és a nyári diákmunka keretében történő „munkahelyi szocializációt”.

A tudás mellett elkötelezett vezetői szemléletet – a szakemberek fejlődésének támogatását, szakmai- és személyes kompetenciáik megerősítését – jól mutatja, hogy:

  • az elmúlt évtizedben, a felsőfokú (BA, MA) végzettséggel rendelkező bölcsődei szakembereik száma az ötszörösére emelkedett az intézményben dolgozók közt, ezáltal Pécsett az egyik legmagasabb az országban, a diplomás kisgyermeknevelők száma,
  • az intézmény – a PTE-vel együttműködve 2022-ben bekapcsolódott a duális képzésbe, ezzel a szakember-utánpótlás-képzést is támogatva és biztosítva,
  • valamint évről évre 15-20 fő diák számára is – bölcsődei ellátást segítő feladatokban nyári munkát biztosít, ezzel is segítve a fiatalok munkavállalási kedvének erősítését, a pozitív munkatapasztalatok és munkahelyi szocializáció első lépéseinek megtételét.

Illetve az intézmény, mindig kiemelkedően jól szerepel a külső-belső ellenőrzéseken, átvilágításokon – aminek eredményeként a Magyar Államkincstár ellenőrzését is hiba nélkül teljesítették az állami normatíva felhasználásának maximalizálásával, folyamatos költséghatékonyságot támogató belső átszervezésekkel.

Kaurek Csilla igazgatónőt a fenti kérdésekben kerestük meg és kértünk információkat. A vezető elmondta, hogy bár közhelynek számít napjainkban, az „életen át tartó tanulás” szlogen, de a tudásbővítésre időt, pénzt, energiát fordítani a legbiztosabb befektetés, és a folyamatosan változó körülmények közt, ő is ezt tartja az egyetlen járható életstratégiának.

Azt mondja magáról, hogy, aki őt megismeri, előbb utóbb megfertőzi a tudásvággyal, amit családjától az egyik legfőbb értékként kapott útravalóként és nem múlik el év, hogy ne szerezne új tudást, képesítést, végzettséget. Vezetőként is ezen értékek, a folyamatos tanulás és tanítás mellett köteleződött el, hiszen a legkiszolgáltatottabb, de legfontosabb életévekben kapcsolódnak a kisgyermekek és családjuk életébe a kisgyermeknevelő szakemberek. Így a legkisebbekhez kell a legnagyobb tudás, szüleikhez a támogató közeg.

A folyamatos – és kudarcokból, hibákból való – tanulásnak köszönhetően valódi rendszerszemléletben tudja alkalmazni a menedzsment eszközöket, amiben a legfontosabbnak az aktuális környezet mélyreható ismeretét tartja, mint például: a jogszabályi környezet, ellátottak szükségletei, érdekei, szakemberek erősségei, fejlesztendő területeinek ismerete, finanszírozási keretek, fenntartói, ellátotti érdekek.

A fentieket csak céltudatos, tudatosan tervezett, proaktív – előrelátó, a lehetséges kockázatokra felkészült – hozzáállással, a személyes és intézményi együttműködést folyamatosan fejlesztő, nyílt kommunikációval, kollegiális légkörben lehet.

Továbbá a vezető elmondta, hogy Régiós módszertani Bázis Intézményként közreműködnek szakmai napok, műhelyek megvalósításában, szakmai tájékoztatást nyújtanak, továbbá hospitálási lehetőséget biztosítanak a régió bölcsődei szakembereinek számára is.

Az intézmény rendszeresen teret biztosít a szociális, egészségügyi és pedagógiai terület képzéseiről érkező tanulók, hallgatók, képzésben részt vevők számára. A szakmai gyakorlat során a tanulók/hallgatók/képzésben részt vevők élményeket és ismereteket kapnak, a gyermekekkel való bánásmódról, a felnőtt és a gyermek kapcsolatáról, az egyes ellátási formák szakmai alapelveiről.

A bölcsődékben a tereptanárok, illetve több év(tizedes) tapasztalattal rendelkező kisgyermeknevelők foglalkoznak a tanulókkal/hallgatókkal/képzésben részt vevőkkel, tematikus terv mentén segítik a gyakorlati vizsgára való felkészülést. Segítségükkel sajátíthatják el a szakma gyakorlati részét, megismerkednek a 0-3 éves korosztály életkori sajátosságaival, fejlődésével, valamint a napközbeni kisgyermekellátást nyújtó intézmény működésével, az ott dolgozók szakmai munkájával. Az intézmény szakemberei részt vesznek a bölcsődei gyakorlati vizsgák lebonyolításában is.

2021. szeptemberétől átalakult a szakképzés rendszere. Az Országos Képzési jegyzékben szereplő (OKJ) szakképzéseket, úgynevezett alapszakmákat kizárólag iskolai rendszerben- szakképző iskolákban, technikumban lehet tanulni.

A szakirányú oktatásra alkalmas duális képzőhelyet a területileg illetékes gazdasági kamarák veszik nyilvántartásba és ellenőrzik az ott folyó képzés minőségét.

A duális képzés olyan szakképzési forma, amely során a szakképző intézményben, illetve a munkaerő-piaci szereplőknél, vállalatoknál, cégeknél folyó szakirányú oktatás egymást kiegészítve történik. Duális képzésben a szakirányú oktatást biztosító vállalatnál a tanuló gyakorlatot szerez, megismeri a vállalati kultúrát és versenyképes tudással és gyakorlattal lép a munkaerőpiacra a tanulmányai befejezése után.

A duális képzés alatt a tanuló komoly munkatapasztalatot szerez, mivel részt vesz a vállalati projektekben és munkafolyamatokban, ezáltal megismeri a vállalat által alkalmazott technológiákat és az adott szakterületen a legjobb szakemberektől tanulhatja jövendőbeli szakmája alapjait. A többéves vállalati tapasztalatszerzés erősen megnöveli a kezdő munkavállaló elhelyezkedési esélyeit. A körültekintően megszervezett duális képzés kifizetődő lehet a vállalat számára is, mert – a sikeres szakmai vizsgát követően – szakmai tapasztalattal rendelkező munkavállalót alkalmazhat. A kamarai munkatársak azt tapasztalják, hogy a duális képzésben részt vevő vállalat szívesen foglalkoztatja azokat, akiket a duális képzési idő alatt megismert és jó teljesítményt nyújtottak ebben az időszakban.

2022. márciusától fenntartói engedéllyel, a pécsi bölcsődék is részt vesznek duális partnerként a szakképzésben. Elsőként a Pécsi Tudományegyetem Szociális és Egészségügyi Technicum és Szakképző Iskola felkérésére 23 fő kisgyermekgondozó, – nevelő szakos tanuló képzésében vállaltunk részt, mondta a vezető. Az ágazati alapvizsga letétele után, a nappali képzésben részt vevő tanulókat a bölcsőde szakképzési munkaszerződés keretében tudta fogadni, amely heti 40 órás munkaidőt jelent a tanulónak, a képzés várható befejezésének időpontjáig. A munkaszerződés lehetővé teszi, hogy a tanulók, hallgatók, képzésben részt vevő személyek a szerződés időtartama alatt bért és egyéb juttatásokat kapjanak (a szakképzési törvény által meghatározott mérték szerint). A közös programtanterv kialakítása után 16 hónapon át mind az elméleti, mind a gyakorlati oktatás a PMJV KSZI feladata volt. Az elméleti oktatásban is olyan szakembereink készítették fel a tanulókat, akik sok éves kisgyermeknevelői és oktatói tapasztalattal is rendelkeznek. A heti 5 napból 2 nap telt az elméleti oktatással és 3 nap a bölcsődei csoportban gyakorlati tapasztalatok szerzésével. Ezzel a terminussal jól összeköthető volt az elmélet gyakorlatba való átültetése.

2022 szeptemberében a 23 főből 18 kezdte meg a 14. évfolyamot, akik 2023. júniusában mindannyian eredményes képesítő vizsgát tettek (igen kimagasló eredménnyel) és megszerezték a kisgyermekgondozó, – nevelő végzettséget.

Kaurek Csilla elmondta, hogy 2023. tavaszán két új osztályt fogadott az intézmény, azonban az alacsony osztálylétszám miatt egy más formában. A gyakorlatot a tanulók tömbösített formában töltötték Intézményünk Iparkamara által nyilvántartásba vett bölcsődéiben.

A Pécsi Tudományegyetem Szociális és Egészségügyi Technicum és Szakképző Iskola 13. évfolyamos kisgyermekgondozó, – nevelő tanulói (6 fő) 12 héten át kerültek foglalkoztatásra szakképzési munkaszerződéssel, mely idő alatt gyakorlati oktatásban részesültek. A programtanterv szerint 2024. februárjától már 14. évfolyamosokként, szintén 12 hét tömbösített gyakorlat keretében lesz lehetőség a vizsgára való felkészülésüket bölcsődénkben biztosítani.

A Baranya Megyei SZC Komlói Technikum, Szakközépiskola és Kollégium 6 tanulója (kisgyermekgondozó, – nevelő) 8 héten át vett részt Intézményünkben duális képzés során gyakorlaton, akik 14. évfolyamon 2024. tavaszán szintén visszatérnek.

A duális képzés eredményességét abban is láttuk – mondta a vezető, hogy a hosszú gyakorlati idő alatt a képzésben részt vevők magas fokú gyakorlati tudásra is szert tettek, szocializálódtak a munka világába. A 14. évfolyamon, a megtapasztalt szakmai sikerek a gyerekcsoportban erősen növelték a motiváltságukat. A vizsga eredménye sem volt mindegy számukra, mert annak függvényében egyszeri pályakezdési támogatásban részesültek az államtól.

Hatalmas eredménynek könyveljük el, hogy a képzés végére a tanulók zöme annyira megerősödött pályaválasztása helyességében, hogy nagy részük jelentkezett továbbtanulni főiskolára is. (Felvételt is nyertek.)

A szakmai sikereken túl az intézmény által lehívható „állami támogatás” (szakkképzési hozzájárulási adó visszaztérítés és a sikeres vizsgát tett hallgatók után járó sikerdíj) az intézmény alapműködésébe visszaforgatva, lényegesen hozzájárult az intézmény költségvetési forrásainak bővítéséhez és a szakmailag magas színvonalú bölcsődei ellátás biztosításához… még „háborús időkben” is Pécs városában.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő