Hirdetés

Június 14-ei ülésén tárgyalja a pécsi közgyűlés a város gazdaságfejlesztési és befektetésösztönzési stratégiáját. Lapunk Ruzsa Csaba gazdaságért felelős alpolgármestert kérte meg, hogy foglalja össze annak tartalmát.

Nem meglepő, hogy a stratégia a helyi gazdaság fejlesztését, növekedését hivatott elősegíteni. A konkrét intézkedések, akciótervek legfőbb célkitűzései a következők:

  • a befektetési környezet és a tőkevonzó képesség javítása, 
  • a foglalkoztatás növelése, munkahelyteremtés; 
  • a magas hozzáadott értéket teremtő ipari és szolgáltatói ágazatok beruházásainak ösztönzése; 
  • az innováció, a digitalizáció, a zöld gazdaság és a kutatás-fejlesztés elősegítése; 
  • a kulturális-kreatív ipar és a turisztikai szektor, mint húzóágazatok kiemelése;
  • a kis- és közepes vállalkozások beszállítói pozícióinak erősítése.

Ruzsa Csaba elmondása szerint a befektetők vonzását három prioritás mentén valósítanák meg.

Az első a befektetési környezet javítása. 

Ez praktikusan például a meglévő ipari parkok fejlesztését, és újak kialakítását jelenti, de ide tartoznak a szolgáltató szektor igényeit kiszolgáló irodaház-fejlesztések. A város bekapcsolódna a Tudományos, Technológiai és Innovációs Ipari Park létrehozásába is, ami az egyetem projektje, és aminek első eleme a Nyár utcában valósulhat meg.

A stratégia szükségesnek tartja a humántőke-fejlesztést, ami ebben az esetben a nyelvi és digitális készségek és kompetenciák fejlesztését jelenti. Tervként szerepel egy Informatikai technikum kialakítása a PTE és az IT HUB Pécs bevonásával.

Ruzsa Csaba mindehhez hozzátette, hogy olyan környezetet kialakítani és olyan háttérszolgáltatásokat nyújtani, amelyek segítik a befektetőket, könnyítik a betelepedést, a mindennapi működést jogi-, pénzügyi-, adózási- és adminisztrációs és technikai értelemben. Fontos, kiemelt célként említi a dokumentum a zöld busz program folytatását, új napelemparkok építését, és a hotellel felturbózott wellness- és termálfürdő megépítését.

Több olyan szükséges fejlesztést is felsorol a stratégia, amelyek meghaladják az önkormányzat hatáskörét, de fontosak a témában. Ilyenek például a várost és a térséget érintő autópálya- és útépítések, a pécs-pogányi reptér, továbbá az egyetem fejlesztése.

A második prioritás Pécs, mint vonzó befektetési helyszín promotálásának szükségessége.

Ruzsa Csaba szerint a gazdaságfejlesztés és a befektetésösztönzés csak akkor lesz sikeres, ha a megfelelő üzeneteket sikerül eljuttatni a befektetők részére, ezért nagyon fontos a témához kapcsolódó brandelemek kialakítása.

A harmadik prioritás a befektetésösztönzés szervezetfejlesztése.

Ez magyarul annyit jelent, hogy egy professzionálisan működő befektetésösztönzési szervezetre van szükség – magyarázta az alpolgármester. 

Ennek feladatai a következők lennének:

  • a befektetők tájékoztatása és fogadása;
  • Pécs, mint befektetési helyszín promotálása;
  • aktív kapcsolattartás a már a városban működő vállalkozásokkal;
  • folyamatos együttműködés a befektetés-ösztönzésben érintett további helyi és országos szereplőkkel.

A stratégia szerint a helyi gazdaság fejlődése érdekében szükséges még a demográfiai problémák kezelése, a népességcsökkenés és elvándorlás mérséklése, a frissdiplomások megtartása, lakhatási támogatási-, bérlakás- és telekprogram a pécsiek, illetve az idetelepülők számára.

Hirdetés