13 C
Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapPécs AktuálZöld Főváros - Mit látunk ebből mi?

Zöld Főváros – Mit látunk ebből mi?

Pécs megpályázza a 2017-es Európa Zöld Fővárosa (EZF) címet. Girán Jánost, a program felelősét kérdeztük arról, hogy az egyszeri pécsi láthat-e, s ha igen, mit az egész felkészülésből és egy esetleges győzelem esetén az eredményekből.

– Az ellenzék egy része kampányfogásnak tekintette az EZF-kandidálást. Mikor és miért találták ki ezt az egészet?
– Jóval a kampány előtt, ráadásul nem politikai oldalról jött a javaslat, hanem a szakmától. Nagyjából március óta vizsgáljuk a kiírást és a pályázás lehetőségét. Fél évig zajlott az előkészítés, a közgyűlés pedig – többek között a pécsiek megkérdezése, és javaslatainak a kandidálási anyagba építésével – az ősz elején döntött az indulásról.

– Óhatatlan a párhuzam az EKF-el. A kulturális fővárosi programban a pécsiek tisztán láthatták, milyen változásokat hozhat életükben, ha Pécs nyer: közel 40 milliárdból új közterek, új intézmények, művészeti programok jönnek létre. Az EZF mit hoz majd?
– A legfontosabb, hogy az indulással az önkormányzat elkötelezte magát egy élhetőbb, egészségesebb város kialakítása érdekében. Az elmúlt tíz évben elindult programok folytatása várható: a közösségi közlekedés fejlesztése, környezetbarátabbá tétele, a biciklis útvonalak kialakítása, a fásítási program megerősítése, a szabadidős zöld területek arányának növelése lesz a fókuszban. Ezzel együtt a vízelvezető rendszereket is modernizáljuk, hogy a nagyobb esőzések alatt ne alakuljanak ki elöntött városrészek. A lényeg, hogy az EZF nem a cél, hanem az út, amelyet végig akarunk járni. Ennek eredménye lehet a cím elnyerése. Ha nem 2017-ben, akkor 2018-ban, vagy azt követően.

Girán János

– Pénz járna a címmel?
– Nem jár forrás a győztesnek, ugyanakkor már maga az indulás is jó üzenet a zöld irányba vezető fejlesztések uniós finanszírozásához. Magyarán: Brüsszel és a kormány tisztán látja a város jövőképét, a fejlődés irányát, így a források megszerzése könnyebbé válik, lesz alapja azoknak. Elsősorban területfejlesztési források jöhetnek számításba. Ugyanígy a korszerű technológiákat alkalmazó, a környezetvédelmet fontosnak tartó befektetők is szívesebben választanak olyan várost, amelynek koncepciója összhangban van az ő elképzeléseikkel.

Velük pályázunk 2017-re
Velük pályázunk 2017-re

– Mikor derül ki, hogy nyerünk-e, és kik a vetélytársai Pécsnek?
– Több körös prezentáció előzi meg a döntést, nyáron hirdetnek győztest. Több korábbi kulturális főváros – például az írországi Cork és a 2010-ben velünk együtt a kultfővárosi címet bíró Essen és Isztambul – indul, összesen pedig 12 tag aspirál.

[box title=”Többen nem először próbálkoznak” box_color=”#3ca448″]Az Európa Zöld Fővárosa címet minden évben az a város kapja, amelynek környezettudatos tevékenységét független szakértők a legjobbnak ítélik. Idén Koppenhága, jövőre Bristol, 2016-ban Ljubljana lesz EZF. Tizenkét város szállt versenybe a 2016-os címért, az ötös döntőbe három olyan város jutott be, amely most is indul; Essen, Nijmegen, és Umea. A legkörnyezettudatosabbnak ítélt városnak járó zöld főváros címet először Stockholm kapta meg 2010-ben. Ezután Hamburg, a baszkföldi Vitoria-Gasteiz, Nantes következett.[/box]

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő