22 C
Pécs
vasárnap, április 28, 2024
KezdőlapPécs AktuálItt a jövő: távolról olvassák le a mérőket

Itt a jövő: távolról olvassák le a mérőket

Nem kell jövőre kimenniük a leolvasóknak ahhoz a Hungária úti társasházhoz, amely a legmodernebb technológiát alkalmazza. A fogyasztási adatok ugyanis rádiójelek segítségével jutnak el egy központba, majd a szolgáltatókhoz. A Tettye Forrásház Zrt. a főmérő kiépítésével járult hozzá a fejlesztéshez.

A negyvenöt lakásos társasház kívülről alig különbözik pécsi társaitól, ám egyvalamiben mégis nagyon más. A ház lakóközössége ugyanis különleges berendezéseket használ mind a meleg víz, mind a távfűtés, mind pedig a víz fogyasztási adatainak leolvasásához.

Blaskó József, az épületet üzemeltető Szigeti II. Lakásfenntartó Szövetkezet elnöke elmondta, szeptemberben kezdték el a programot, mivel lejárt a mérőórák hitelessége. Ám nem a hagyományos rendszerűeket tették vissza, hanem a legmodernebb, rádiójeleket használó szerkezetekre váltottak. A társasháznak ez nagy előrelépés – mondta.

Az elnök szerint ez ugyan többletköltséget jelent, de a műszerek nyolc, illetve tíz év múlva esedékes felülvizsgálata – némi tisztítás, akkumulátorok cseréje – után újabb évtizedig működnek a szerkezetek.

A rendszernek az az előnye, hogy nem kell a szolgáltatóknak leolvasókat küldeniük a lakásokhoz – akár többször megismételve a próbálkozásaikat, miután nem jutnak be az otthonokba – , hanem egy fogadóközpontba továbbítják a jeleket az órák, ehhez kapnak hozzáférést a szolgáltatók. Másrészt a lakóknak sem kell árgus szemekkel várniuk a leolvasókat.

Az új rendszer felállításához a Tettye Forrásház is nagy segítséget adott. A működéshez elengedhetetlen főmérőt cserélte le digitálisra.

A Zrt. ügyfélszolgálati osztályvezetője, Szurdi Gábor szerint Pécsett idén eddig 14 ezer háztartásba nem tudtak bejutni a leolvasóik, ezért is fontosak az ilyen fejlesztések, amelyek a társasházi közösségnek kedveznek.

Így néz ki egy modern vízmérő.

A váltás mellett szólt az is, hogy ezzel a módszerrel egy időpillanatban olvassák le az összes fogyasztási adatot. Ennek azért van jelentősége, mert így a lehető legpontosabban készülhetnek el az elszámoló számlák, és jelentősen csökkenthető a társasházakra egyébként jellemző főmérő-mellékmérő különbözet. Az épület ezért tesztházként is működik majd, a házak főmérője és a lakások fogyasztását regisztráló mellékmérők közti különbözet egyik gyakori oka ugyanis, hogy sok helyen a lakók távolléte miatt nem tud megvalósulni az egyidejű leolvasás.

A rendszer teljesen zárt, külső személy nem férhet hozzá, így biztonságosan jutnak el az adatok a központba.

A Tettye Forrásház a kezdeményezést rendkívül példaértékűnek tartja, ezért minden segítséget megadnak az intelligens társasházi rendszer megvalósításához. A szolgáltató amellett, hogy a távleolvasás rendszerébe illeszkedő főmérőt szerelt be, az új mellékmérők cseréjét díjmentesen, illetve kedvezményesen biztosította a lakóknak.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő