16 C
Pécs
szombat, április 27, 2024
KezdőlapPécs AktuálJobban megéri külföldön gyógyulni?

Jobban megéri külföldön gyógyulni?

Októbertől nem muszáj hónapokat vagy akár éveket várni, hogy sor kerüljön a műtétünkre. Helyette külföldön is megműttethetjük magunkat, egy új uniós szabály szerint. Pécsett is több beavatkozást tudnának elvégezni, de ehhez több pénzre és országos felülvizsgálatra lenne szükség. 

Gerincstabilizáló műtétek esetén a betegek átlagos várakozási ideje a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában 27 hónap. Ez az adat is kiválóan példázza a dél-dunántúli várólista-helyzetet. Hamarosan azonban változás következhet.

Az Európai Unió ugyanis egy szabálymódosítással próbálja orvosolni a problémát: 6 hónapnál hosszabb várakozási idő esetén az EU állampolgárai bármely tagállamban elvégeztethetik a műtétjüket. A beavatkozást az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fedezi pontosan akkora költségtérítéssel, amennyibe itthon kerülne a beavatkozás.

A külföldön gyógyulni vágyóknak tehát olyan intézményt kell(ene) találniuk, ahol a hazaival megegyező, vagy kisebb költség fejében is elvégzik a műtétet, hiszen afelett már a betegnek kell fizetnie a különbözetet.

De a gondozó vagy hozzátartozó utazását, szállását sem biztosítja az OEP, így kétszer meg kell fontolni, hogy megéri-e külföldön elvégeztetni a beavatkozást. Az említett gerincműtét például hazánkban nagyjából 1,5 és 2 millió forint között mozog. Ez az összeg kevesebb, mint amennyiért a nyugat-európai kórházak és klinikák elvégzik a beavatkozást, de például Szlovákiában vagy Romániában ennél kevesebbe kerül egy gerincműtét.

A pécsiek azonban úgy vélik, hogy nem indul be az „egészség-turizmus”.

Nem várható, hogy megkezdődik a betegek nagymértékű „elvándorlása”, hiszen az érintett várólistákon főként idősek vannak, ráadásul a magyar átlagkeresetek sem teszik lehetővé az utazást. A PTE Klinikai Központjában viszont kiválóan képzett szakemberek biztosítják az ellátást, ráadásul erős hatásként érvényesül az orvos-beteg bizalom is – közölte lapunkkal a PTE szóvivője, Kottász Gergely.

Külföldön akár rögtön sorra kerülhetünk?

A PTE intézménye szerint inkább az a kérdés, hogy az ismert és még nem ismert jogszabályok mellett a magyar egészségügyi szolgáltatók mennyire készültek fel az esetlegesen ide érkező uniós állampolgárok ellátására.

Aki viszont mégis úgy dönt, hogy egy külföldi intézményben műtteti meg magát, egyáltalán nem szembesül sok bonyodalommal.

Először egyeztetnie kell a külföldi kórházzal, ahonnan nyilatkozatot kell szereznie, hogy vállalják a beavatkozást. Ezt be kell mutatni az OEP-nél, ahol igazolják a finanszírozást.

Szakértők szerint azonban ésszerűbb lenne, ha az országból így kiáramló pénzt inkább a várólisták kurtítására fordítanák, amivel az összeget az országban tarthatnák.

Növelni kellene tehát a hazai műtétek számát, de nem a kapacitással van a gond.

-A hosszú várólisták kialakulásának elsődleges oka az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által meghatározott teljesítményvolumen-keret. Ez egy olyan finanszírozási korlát, amely felett kevesebb, vagy semmilyen finanszírozás nem jár az intézményeknek. Ez pedig erősen befolyásolja a tervezhető tevékenységeket – mondta az egyetemi szóvivő.

Több embert is tudnának fogadni, de nincs rá pénz

Tehát ha az OEP több műtétet támogatna, Pécsett is rövidülhetne a várólista. A klinikai központnál azonban úgy vélekednek, hogy az egyes szakmai területek felülvizsgálatával könnyedén megakadályozható lenne, hogy a magyar állampolgárok külföldre utazzanak egy-egy beavatkozásra.

Ehhez azonban szükség lenne az ellátási kötelezettségek és szükségletek pontosabb meghatározására, illetve felülvizsgálatára, valamint a teljesítmények finanszírozására vonatkozó egyenlőtlenségek kormányszintű koordinációjára.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő