Idén is megtelt a patacsi Kovács Béla Általános Iskola aulája azokkal az emlékezőkkel, akik a kommunista diktatúra áldozatai, köztük az iskola névadója előtt hajtottak fejet. A már hagyományosan magasztos ünnepségen a diákok is nívós műsorral készültek.

A 20. század derekának egyik legnagyobb kisgazdapárti politikusa volt a pécsi Kovács Béla. 1947. február 25-én a kommunisták elhurcolták, ezzel a hatalom áldozatainak szimbolikus alakjává vált.

Hoppál Péter a megemlékezésen felidézte Kovács Béla alakját, aki már a második világháborúban is szervezkedett a nácik ellen és később sem engedte, hogy idegen hatalmak szabják meg azt, mi is történjék az országban.

A diákok több produkcióval is készültek az ünnepségre

– Kovács Béla tudta, hogy a szovjet diktatúra ugyanolyan véres, mint a nyilasoké. Végül őt is közös összefogással, erővel elhurcolták. Holott a története csak csepp a tengerben, ezen keresztül láthatjuk Magyarország sorsát és a rá való emlékezéssel tudatosíthatjuk, milyen országot nem szeretnénk soha többet.

Hoppál szerint a most felnövő generációnak is azon kell minden erejével munkálkodni, hogy ne térjen vissza egy ilyen sötét korszak, amikor bármelyik éjszaka megérkezhetett a ház elé a lefüggönyözött fekete autó, hogy az ajtót betörve elvigyék bármely szerettünket egy ismeretlen helyre, ki tudja mennyi időre.

Hoppál szerint Kovács Béla története Magyarország történetét is jól ábrázolja

Páva Zsolt polgármester elmondta, szerinte a kommunizmus legnagyobb bűne az, hogy alapvetően hazugságokra épül, valótlan tények által összehordott szemfényvesztés.

Felidézte a legsötétebb időket, mikor nem volt szabad beszélni semmi gyanúsról, aki óvatlanul vicceket mesélt, az egyik napról a másikra eltűnt, államellenes „izgatás” vádjával elítélték.

– Ma már szabad ezekről a dolgokról beszélni. De nem csak szabad, kell is, az emlékezés kötelességünk, fejet kell hajtanunk mindazok előtt, akik áldozataivá váltak ennek az elnyomó hatalomnak – fogalmazott Páva.

A városvezetés is elhelyezte koszorúját az emléktáblán

Az ünnepség után a megjelentek közül rengetegen megkoszorúzták az iskola falán található Kovács Béla emléktáblát is.

Hirdetés

2 HOZZÁSZÓLÁS

  1. A kommunizmus felel a történelmi Alkotmány a királyság államforma illegitim módon történő eltávolításáért (patkányforradalom).
    Nehéz úgy emlékezni hogy a mai alkotmány az 1949 es megszállás alatti egy szovjet mintára készült alkotmánnyal legitimálja magát . (alapt ,záro rend ) !

Comments are closed.