Hirdetés

Pécsett a Fagyal utca és a Kincses utca sarkán egy autómosó épül, igaz a környéken lakókat nem nagyon kérdezték meg arról, hogy szeretnék-e ezt. Addig nem volt semmi probléma, amíg az építkezés meg nem kezdődött, azóta azonban egyértelművé vált, hogy a létesítmény komoly zavart fog okozni a családi házas környék lakóinak életében.

Az új autómosó tulajdonosa egészen addig nagyon kedves volt a környéken lakókkal, amíg el nem kezdődött az építkezés. Mindenkit megnyugtatott, hogy minden szükséges óvintézkedést meg fog tenni azért, hogy a lehető legkevesebb zavart okozza vállalkozásával a lakóközösségnek, legalábbis az építkezés tőszomszédságában lakó Szabó Ervin erről számolt be lapunknak, amikor megkeresett minket.

Hiába van kerítés a házak mellett, nem sokat ért

– Nyilván nem örültünk annak, hogy egy autómosó épül mellénk, de úgy voltunk vele, hogy megférhetünk egymás mellett – mondta. – Rendes, tisztességes embernek ismertük meg az új vállalkozás vezetőjét, nem akartunk neki rosszat. Amikor azonban idén tavasszal elkezdődött az építkezés, gyorsan kiderült, hogy nagyon nem az történik, mint amiről korábban szó volt. Az én házam kerítésének a tetejével egy szintben van az autómosó talapzata, gyakorlatilag néhány méterre a kertemtől már egy kocsiállás van.

Érthető a lakók felháborodása, nem csoda hát, hogy igyekeztek is jelezni ezt a problémát. A korábban még nagyon is barátságos tulajdonos viszont az építkezés elindulása óta már teljesen elutasító a lakossági jelzésekkel kapcsolatban. A környéken lévő családi házak tulajdonosai megkeresték az önkormányzatot, hogy mégis hogyan adhattak ilyen feltételek mellett építési engedélyt – gyorsan kiderült, hogy a városnak ehhez nem sok köze van, azt leszámítva, hogy szintén nehezményezik az építkezés mikéntjét. Az építési engedélyt ugyanis a Baranya Megyei Kormányhivatal adta ki, amely azonban érdemben nem reagált semmit a lakók kérdéseire.

Természetesen mi is megkerestük a kormányhivatalt. Arról érdeklődtünk, hogy milyen feltételekkel adták ki az építési engedélyt az érintett ingatlanra. A hivatal szerkesztőségünknek küldött válaszában leszögezte, hogy építési engedélyt csak akkor adnak ki, ha a felépítendő ingatlan mindenben megfelel a helyi építési szabályzatban foglaltaknak, az autómosó esetében is így történt. A kormányhivatal úgy fogalmazott: „az épület funkciója megfelel a települési önkormányzat helyi építési szabályzatában az adott településrészre vonatkozó előírásoknak”.

A lakók ezzel együtt is nagyon nehezen tudják azt megérteni, hogyan lehet ilyet csinálni az adott lakóközösség megkérdezése nélkül, hiszen nem nehéz látni azt, hogy ha beindul az autómosó, a vegyszeres vizet a szél közvetlenül a kertekbe fújja majd, nem is beszélve a zajártalomról.

– Amikor mi itt 5-10-15 éve házat vettünk, vagy építettünk, épp a környezet miatt tettük. Most azt hagyjuk is, hogy ez az autómosó mennyivel csökkenti az ingatlanjaink értékét, és azt, hogy ezt a kárt vajon ki fogja megtéríteni. Mi senkinek sem akarunk rosszat. Nem azt akarjuk, hogy ne épüljön meg. Most már csak annyit szeretnénk elérni, hogy az építtető legalább egy zajfogó fal felépítéséről gondoskodjon – mondta el Szabó Ervin a lakóközösség nevében.

A kormányhivatalnak azt a kérdést is feltettük, hogy van-e tudomásuk ilyen fal építéséről, illetve ők maguk kötelezhetik-e az építtetőt ilyen felhúzására, és a lakossági jelzések alapján, ha eddig még nem tették meg, kötelezni fogják-e az építtetőt ilyenre. A válaszban rögtön tovább is passzolták a képzeletbeli labdát, méghozzá Pécs város jegyzőjéhez, ugyanis törvényileg ő lehet illetékes, hogy kötelezze az építtetőt a megfelelő zajvédelem biztosítására.

Lapunkkal dr. Lovász István jegyző azt közölte, hogy egy korábbi kormányrendelet értelmében a környezeti zajt előidéző tevékenység megkezdése előtt az üzemeltető köteles a környezetvédelmi hatóságtól – ebben az esetben a jegyzőtől – a környezeti zajkibocsátási határérték megállapítását kérni, és a határérték betartásának feltételeit megteremteni. Magyarán az autómosó tulajdonosának, még mielőtt megkezdené működését a vállalkozás, ezen az engedélyezési folyamaton végig kell mennie. Lovász azt is hozzátette, hogy ilyen zajvédelmi „vizsgálatot” lakossági panasz esetén is elrendelhet. A törvény szerint egyébként, ha a hatóság által engedélyezett zajszintet meghaladja a tevékenység, kis túllépéskor büntetést róhat ki az üzemeltetőre, súlyosabb kihágás esetén időlegesen felfüggesztheti a tevékenységét, de ha a határértéket 10 decibellel meghaladja a zajártalom, akkor a jegyző meg is tilthatja a tevékenység folytatását.

Jelen állás szerint nagyon úgy fest, hogy a zajfogó falat csak akkor fogják megépíteni, ha a jegyző a zajkibocsátási határérték megállapításakor erre kötelezi majd az autómosó tulajdonosát. Ami viszont jó hír lehet a környék lakói számára – vagy legalábbis egy apró fénysugár –, hogy még nincs minden veszve.

Bár a legújabb fejlemények még jobban elkeserítették az autómosó környékén élőket. Azt jelezték ugyanis lapunknak, hogy menet közben az építtető vagy két méterrel megemelte a kocsiállások szintjét. Így például ha egy autó beáll a mosóba, onnan gyakorlatilag beláthat nem csak Szabó Ervinék kertjébe, de a nappalijukba és a fürdőszobájukba is – úgy, hogy egyébként a családi házat egy két méter magas kerítés óvja a kíváncsi tekintetektől. Ha pedig ez nem lenne elég, menet közben egy 8-10 méter magas csarnokot is felhúztak az autómosó mellett, ami a házakból a kilátást teljes egészében tönkreteszi.

Az autómosó kocsiállásából be lehet látni a mellette lévő családi ház ablakain

Az autómosót építtető TEXIM-CO Kft.-nek is elküldtük az építkezéssel kapcsolatos kérdéseinket, bennük valamennyi hozzánk eljutott lakossági jelzéssel, problémával, ám cikkünk megjelenéséig a cégtől nem kaptunk válaszokat. Ha mégis válaszolnának azokra később, frissíteni fogjuk anyagunkat.

Képek: Müller Andrea, Szabó Ervin

Hirdetés