11 C
Pécs
szombat, április 27, 2024
KezdőlapJuniorÖnkormányzata és polgármestere is lesz a pécsi diákoknak

Önkormányzata és polgármestere is lesz a pécsi diákoknak

Néhány héten belül megalakulhat Pécsett a városi diákönkormányzat (vdök), és választanak diákpolgármestert is. Cél a pécsi középiskolások érdekképviseletén, problémáik artikulálásán túl a közösségszervezés – szigorúan pártpolitika-mentesen. Két diákönkormányzati képviselővel, Kiss Dáviddal és Marton Dorinával, valamint Nemes Balázzsal, a pécsi önkormányzat innovációs és ifjúsági ügyekért felelős biztosával beszélgettünk többek között a testület megalakulásának mikéntjéről, és jövőbeni működési módjáról, valamint arról, mit remélnek ettől a kezdeményezéstől.

– Már 2019-ben megfogalmazódott, hogy szükség lenne egy olyan intézményre, ami a diákok érdekét szolgálja, hosszú távon képes működni, és össze tudja kötni az iskolákat és a diákokat egymással, mert azt volt a tapasztalat, hogy nincs kapcsolat a város diákközösségei között. Sajnos a Covid miatt a szervezés lelassult, de az elmúlt évek karanténjaiból kiszabadult diákság aktivitása az utóbbi hónapokban akkora volt, hogy nem volt nehéz nekiállni fél évvel ezelőtt a szervezési munkának – kezdte Nemes Balázs.

Kiss Dávid, a Radnóti és Marton Dorina, a Janus végzősei arról beszéltek, hogy amikor felvették a kapcsolatot egymással a pécsi iskolák diákönkormányzati képviselői, alig tudtak valamit egymásról, sokszor még azt sem tudták, pontosan hol is van egy-egy suli a városban. 

A diákönkormányzati vezetők választása eddig minden iskolában máshogy ment, egyes helyeken, például a Janusban komoly verseny volt, a jelöltek kampányoltak, máshol viszont „ráböktek valakire”, hogy legyen ő a dökös. 

– A választási rendszer egységesítése a demokráciára való nevelést is szolgálja, megtapasztalhatják a diákok, milyen egy választási kampány, hogyan működik, és áll össze a politikai érdekképviselet – fogalmazott Marton Dorina.

Marton Dorina

Az iskolákban – már ahol volt egyáltalán választás – eddig úgy működött a dök-képviselet kialakítása, hogy minden osztály delegált egy tagot az iskolai dök-testületbe, de itt meg is állt a történet. 

– A terv az, hogy ezek az iskolai dök-testületek három főt választanak maguk közül a városi diákönkormányzatba, plusz két tartalék tagot, utóbbiak a biztosíték arra, hogy a testület hiányzás(ok) esetén is biztosan működőképes legyen. A diákpolgármesterre bármely pécsi középiskolás szavazhat majd, de csak az indulhat a posztért, aki tagja a városi dök-testületnek. A szavazást az osztályok dök-felelősei bonyolítják le osztályfőnöki órán – magyarázta Kiss Dávid.

Kiss Dávid

Marton Dorina elmondta, a február 20-án, hétfőn kezdődő héten tervezik lebonyolítani a szavazásokat.

Nemes Balázs arról beszélt, hogy a jövőben minden évben ősz elején, várhatóan októberben szervezik meg a vdök-választást és a diákpolgármester-választást. Tudják, hogy a 2023-as ilyen szempontból csonka év lesz, de ezt tesztidőszaknak szánják.

– A demokráciát csinálni kell, biztosan lesznek az új rendszerben hibák, de majd tanulnak belőle a diákok és néhány éven belül egy jól és hatékonyan működő diákképviseleti rendszer alakulhat ki Pécsett – fogalmazott Nemes.

Nemes Balázs

Marton Dorina szerint fontos cél az is, hogy a felálló városi diákönkormányzat kapcsolatokat találjon az ország más hasonló testületeivel és a nemzetközi vérkeringésbe is bekapcsolódjon.

A vdök tagjai online folyamatosan kapcsolatban lesznek egymással, havi egy alkalommal pedig a közgyűlés dísztermében üléseznek majd, a városvezetés biztosítja a működéshez szükséges infrastruktúrát.

– A vdök célja végső soron az, hogy keretet adjon a problémák kibeszélésére. Az intézményesülés aztán majd hozza magával, hogy pontosan milyen irányokban is fejlődhet tovább a dolog. Ez pedig alapvetően a diákokon, az ő szándékaikon, céljaikon, kreativitásukon, bátorságukon múlik – fogalmazott Nemes Balázs.

A pécsi vdök Instagram-oldala

A pécsi vdök Facebook-oldala

A pécsi vdök discord-oldala

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő