12 C
Pécs
szombat, április 27, 2024
KezdőlapPécs AktuálÚjabb szexista film Pécsről?

Újabb szexista film Pécsről?

Amint az oktatási biztos egyeztetést kezdeményezett a hírhedt gólyatábori nemi erőszakhullám ügyében a rektorokkal, és ahogy alábbhagyott a botrányos pécsi rendőrfilm körüli balhé, kikerült az internetre a pécsi közgáz egyetem reklámfilmje, mely egyesek szerint erősen szexistára sikeredett.

A múlt héten Aáry Tamás Lajos oktatási biztos az egyetemi gólyák emberi méltóságának tiszteletben tartásáért, a nemi egyenlőség megjelenítéséért, a nők elleni, valamint az egyetemi és főiskolai erőszak visszaszorításáért indított párbeszédet az ország rektoraival. Az időzítés pedig nem is lehetne tökéletesebb, ugyanis a gólyatábori nemi erőszak-esetek, valamint a pécsi rendőrség által készített félresikerült prevenciós kisfilm után újabb sikamlós probléma ütötte fel a fejét. A pécsi közgazdasági kar reklámfilmje sok helyen kicsapta a biztosítékot.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=b9Les5ZgKTI” width=”670″]

A Népszabadság által szexistának tartott másfél perces kisfilmben egy fiatal lány egy apró fecnivel érkezik állásinterjúra önéletrajz helyett, láthatóan nincs túl jelentős életműve. Ezért inkább megvillantja domborulatait, ami azonban nem elég a főnöknek. Ekkor jön be a „ne cseszd el” felirat. Ezután a lány megkapja a diplomáját Ulbert Józseftől, a közgáz dékánjától, a lány persze egy combközépig felcsúszott szoknyában veszi azt át. A jelentkező ezután ismét elmegy ugyanarra az állásinterjúra, már diplomával, de még mindig sokat sejtető ruhában. Most fel is veszik.

A videóról megkérdeztük Orbán Jolánt, a PTE Modern Irodalomtörténeti és Irodalomelméleti Tanszék docensét, a feminista elméletek szakértőjét, aki elmondta, hogy első látásra a PTE Közgáz kampány-videója jópofának tűnik, a vicc azonban – tette hozzá – kétélű fegyver, elsülhet visszafelé is. Ez történt jelen esetben is. A film ötletesen játszik rá azokra a nemi sztereotípiákra, amelyek az állásinterjúkra jellemzőek, megpróbálja ezeket kijátszani és azt sugallni, hogy nem szexuális csáberővel, hanem diplomával lehet érvényesülni. Ha azonban a nemek közötti viszony megjelenítése szempontjából kezdjük el vizsgálni a videót, máris beleütközünk problémákba, mondta Orbán. A nemek közötti esélyegyenlőség, a munkahelyi szexuális zaklatás és a nemi erőszak ugyanis az ELTE gólyatáborában történtek óta érzékenyen érintik a társadalmat, a Közgáz videója pedig ezeket a problémákat idézheti fel egyesekben.

Orbán ezután kitért arra, hogy a videó egyértelmű célja, hogy bemutassa: érdemes a közgazdasági karra jelentkezni, mert ezzel a diplomával el lehet helyezkedni. A férfi-nő viszony és a szexualitás felhasználása erre a célra, azonban nem volt szerencsés, mert ezzel inkább megerősítette semmint megkérdőjelezte a sztereotípiákat, hisz mindkét jelenetben a férfi ad munkát és diplomát a miniszoknyás, csinos és fiatal nőnek. Azaz a férfi van vezető beosztásban, a nő pedig neki alárendelt pozícióban. Nem tudunk önfeledten nevetni a videón, hisz közvetlenül érintenek bennünket az általa feltett vagy felszínre hozott kérdések.

A feminizmus modern elméleteiben szintén jártas pécsi irodalomtörténész, dr. Gilbert Edit keményebb véleményen van. Szerinte a videó a leglejáratottabb szexista klisékre épül. Azt üzeni, hogy még közgázos diplomával is az előnyös külsejű nők érvényesülnek, ők is némileg „utcalányos” tálalásban. Nem a kar kiválóságait reklámozza, hanem bugyuta, primitív, és otromba kerettörténettel hívná fel a figyelmet az egyetemre. A minden szereplőre nézve sértő, sztereotíp filmecske Gilbert szerint híján van azoknak a korszerű reklámelemeknek és annak a felfogásnak, ami méltó a Pécsi Közgazdaságtudományi Karhoz.

Lapunk megkérdezte a videóról Gulyás Tibort, aki csupán annyit válaszolt kérdéseinkre, hogy szerinte „a tanulással való érvényesülésre hívja fel a figyelmet a videó, bár ennek választott módja sajátos, de egy marketing szakot is oktató intézményben ezt biztosan alaposan átgondolták”.

Megkerestük Ulbert Józsefet, a Közgáz dékánját, aki elmondta, a videó esetében a marketing újszerű eszközrendszerének egyik népszerű alkalmazásáról van szó, ami nem más, mint a gerilla marketing. Ennek lényege, hogy a hagyományos marketinges fogásokkal ellentétben provokál és elgondolkodtat. Ulbert szerint ezért természetes, hogy megoszlanak róla a vélemények, egy ilyen videó ugyanis akkor jó, ha megosztó.
Az pedig, hogy a videóról még mindig beszélnek, azt jelenti, hogy elérték céljukat. Ulbert végezetül hozzátette, a videót az egyetem hallgatói készítették, alacsony költségvetéssel, elsősorban a 18-22 éves korosztály számára. Belső felméréseik szerint pedig a videó üzenete elért a célcsoporthoz és fogadtatása is kitűnő volt.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő