Hirdetés

Mintegy kétszázszor kaptak téves riasztást az előző évben – derült ki a Baranya Megyei Katasztrófavédelem pécsi kirendeltségének beszámolójából. Százezreket dobnak ki csak azért, mert valaki hülyéskedik. 

Tűzvédelemből lenne mit bepótolni

Évről évre egyre több tűzvédelmi ellenőrzést tart a katasztrófavédelem. Viszont a tapasztaltak nem sok örömre adnak okot: a 2017-es ellenőrzések mintegy 75 százalékában találtak hiányosságot – 784-ből 592-szer. Jellemzően a villamos-, villámvédelmi berendezések hiánya, a tűzvédelmi szabályzat tartalmi követelménye, a tűzoltáshoz használandó vízforrások jelzőtábláinak hiánya okozta a gondot.

A pécsi tűzoltóság összesen a 2017-es év során 1018 riasztást kapott. Ez jelentős emelkedés az előző évekhez képest: 2016-ban 767, 2015-ben 725 volt.

Mind a tűzesetek, mind a műszaki mentések száma megugrott: tűzhöz tavalyelőtt 383-szor, tavaly 466-szor riasztották őket, egyéb mentéshez viszont tavalyelőtt 384-szer, tavaly 552-szer kellett vonulniuk.

Nem csak épületekben és járművekben, a nyílt területen is elkél a tűzoltók segítsége

A legtöbbször műszaki mentéseknél kellett segédkezni, ezt követik a tűzesetek. Érdekes adat, hogy 189 alkalommal találkoztak téves riasztással. 108-szor telefonon keresztül adtak le téves riasztást, 66-szor a beépített tűzjelző volt a ludas, de három esetben a szén-monoxid-jelző is megtréfálta a katasztrófavédőket.

Fábián Lilla, a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője is elmondta, többféle téves jelzést lehet megkülönböztetni.

– Megkülönböztetjük azt, amikor valaki jóhiszeműen tesz bejelentést, de valójában nincs baj és ez a tűzoltók szándékos megtévesztését jelenti, illetve ha valaki szándékosan okozza a tüzet – ha valaki direkt gyújtogat.

Szándékos gyújtogatással is akad dolguk a lánglovagoknak

Ez utóbbi két esetben meg kell téríteni a vonulás költségét.

A téves riasztás akkor is előfordul, amikor egy beépített tűzjelző rendszer indul be – véletlenül, azaz úgy, hogy ténylegesen nincs tűz – és nem mondja le senki.

– A vonulás költsége igen változó, 5-8 ezer forinttól egészen 100-150 ezerig is felmehet. Sokat számít, hogy mennyire kiemelt létesítmény az épület, ahová ki kell menni – egy kis iroda, vagy az Árkád például, ami a legfontosabbak közé tartozik. Hiszen ha egy nagy bevásárlóközponthoz nagy létszámmal, több szerrel vonulnak a tűzoltók, az maga után vonja a vonulás költségének megnövekedését – mondta a szóvivő.

Nem mindegy, milyen apparátussal érkeznek a helyszínre egy esetleges téves riasztásnál

– Az összeg pedig függ a vonuló kocsik „amortizációjától”, az üzemanyagköltségtől, a rajta tartózkodó állomány erre az időszakra lebontott fizetéséről. Ha egy bevásárlóközpontban történik téves riasztás, ahová számos kocsi érkezik nagy legénységgel, értelemszerűen megugrik az összeg – tette hozzá.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét