Az épületek hőszigetelő anyagainak megválasztása

Hirdetés

Egy otthon energiahatékonyságának növeléséhez szervesen hozzátartozik a megfelelő hőszigetelés. Ennek segítségével tudjuk megspórolni azt a fűtési és hűtési energiát, amit egyébként annak érdekében használnák fel, hogy egy kellemesebb lakóklímát teremtsünk.

A hőszigetelés megválasztásának legfontosabb szempontjai

Fontos, hogy ez is egy olyan része legyen az épületnek, amit tudatos tervezéssel alakítunk ki. Már a folyamat elején szembesülhetünk vele, hogy számos különböző alapanyagú hőszigetelő termék létezik a piacon. 

Családi házak esetében a külső homlokzat szigetelésére az esetek 80%-ában valamilyen polisztirolhab hőszigetelő anyagot használnak fel. Népszerűségét a kedvező árának, illetve hatékonyságának köszönheti.

Emellett azonban ma már számos olyan környezetbarát hőszigetelő anyagot is találhatunk, amelyekkel egészségesebb lakókörnyezetet alakíthatunk ki. Hatékonyságukat tekintve nem maradnak el a szintetikus hőszigetelő anyagoktól. A Naturica Group termékkínálatában megtalálható típusok ugyanolyan hosszútávú megoldást jelenthetnek az energiahatékonyság növelése szempontjából.

Fontos a szigetelendő szerkezet minősége

A hőszigetelés megtervezésénél, illetve annak vastagságának meghatározásánál nagyon fontos szempont a teljes falszerkezet minősége. Elsőre lehet, hogy gazdaságosabbnak tűnik az a megoldás, hogy egy gyenge hőszigetelő képességű falszerkezetet vastagabb szigeteléssel lássunk el. 

Azonban fontos a megfelelő építőanyagok megválasztása, az épület tájolása, illetve a nyílászárók helyének kialakítása is. Ezeket a döntéseket, amelyeket a tervezési szakaszban hozunk meg, a későbbiekben pénzben mérhetjük az épület fenntartása során.

Amennyiben jól választjuk meg a falszerkezetet, akkor többszázezres, vagy akár milliós nagyságrendű árelőnyt is szerezhetünk. Ehhez azonban a falazóanyagok és a hőszigetelés alapanyagát is megfelelően kell meghatároznunk.

Figyeljünk a részletekre!

Az ideális alapanyagok jelentik az első lépést, ugyanakkor a következő lépés sem elhanyagolható. Hiszen a kivitelezés során fontos, hogy a különböző szerkezetek hőszigetelő rétegei megfelelőképpen találkozzanak egymással. 

Ugyanis ha ez nem történik meg, akkor úgynevezett hőhidak jöhetnek létre. Ezek hozzájárulnak a páralecsapódás kialakulásához az érintett felületeken, ami később penészedéshez és hosszú távon akár szerkezeti gondokhoz is vezethet.

Felújításnál gyakori probléma, hogy ezek a szigetelőrétegek nem képesek hézagmentesen illeszkedni. Ilyen esetben csak minimalizálni tudjuk a problémát. Az új építésű ingatlanoknál a fal és a padló csatlakozása a kritikus pont, de megfelelő kivitelezéssel ez orvosolható. 

A homlokzati hőszigetelés kialakításánál figyeljünk arra, hogy a lehető legtovább vezessük a falon a szigetelőanyagot. Amennyiben pedig nincs tetőtérbeépítés, úgy érdemes a padlás járószintje felé vinni azt.

(x)

Hirdetés