Hirdetés

A pécsi önkormányzat pénzügyi és ellenőrzési bizottsága megvizsgálta a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. ingatlangazdálkodásának eredményességét, azzal a céllal, hogy lássák az önkormányzati cég működésének hatékonyságát. A társaság minden pénzügyi mutatóban jobban teljesített ebben a ciklusban, mint az előzőben – derül ki az önkormányzat május 8-án küldött, alábbiakban olvasható közleményéből. 

A közgyűlés pénzügyi és ellenőrzési bizottsága összehasonlító elemzést készített a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. működéséről. A 2017–2019 (előző városvezetés) és 2020–2022 (jelenlegi városvezetés) közötti időszakokat vizsgálták.

A lényeg röviden:

  • 220 százalékra növelték az adózott bevételt,
  • a Covid-lezárások, az energiaválság és a rekordmagas infláció idején 600 millió forintnyi bérleti kedvezményt adtak a bérlőknek,
  • átláthatóvá tették a liciteljárásokat,
  • csökkentették a cég kiadásait,
  • több mint 700 millió forintnyi, az előző városvezetés idején elherdált közvagyont szereztek vissza a jogi átvilágítások nyomán.

A teljes közlemény:

Jó kezekben a pécsiek vagyona

Az előző, fideszes városvezetés idején még működésre is 150 milliós önkormányzati támogatással kellett a városi vagyonhasznosító cég hóna alá nyúlni. A cég új vezetése kommunikációra a korábbi negyedét, ügyvédekre az ötödét költi. Eközben úgy tud egy sokkal kedvezőtlenebb gazdasági környezetben is jóval eredményesebb lenni, hogy közben bérlőit, pécsi cégeket 600 millió forintos díjkedvezménycsomaggal támogatta a válságos években.

Beszéljenek a tények: 220 százalékra nőtt az adózott bevétel

Hatékonyabb volt a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. (PVH) működése az elmúlt három évben, mint az előző ciklus utolsó három évében – ez derül ki a közgyűlés pénzügyi és ellenőrzési bizottsága által elvégzett összehasonlító elemzésből. A cég 2017–19 közötti és a 2020–22 közötti tevékenységét összevető elemzés alapján úgy sikerült jelentősen növelni a PVH adózott eredményét, hogy a bérbe adható ingatlanok száma érdemben nem változott, ugyanakkor a Covid- és az energiaválság miatt az elmúlt három évben a társaság jelentős kedvezményeket biztosított a bérlőinek. Különösen beszédes a 2019-es és a 2022-es adatok különbsége, az adózott eredmény a két vizsgált év között 220 százalékra (!) nőtt.

– A PVH ingatlangazdálkodásának eredményességét azért vizsgáltuk meg, hogy lássuk, az önkormányzati tulajdonú társaság működésének hatékonyságát. Ehhez összehasonlító elemzést választottunk, hogy meg tudjuk állapítani, a 2017–19 közötti időszakhoz képest változott-e a cég hatékonysága 2020–22 között. A vizsgálat meggyőző eredményt hozott. A cég minden pénzügyi mutatóban jobban teljesített ebben a ciklusban, mint az előzőben. Nőtt a cég bevétele, az adózott eredménye és a vagyonát érzékeltető mérlegfőösszege úgy, hogy közben megháromszorozódott a társaság készpénzállománya is. Összességében azt mondhatjuk, hogy a társaság jelenleg jobban gazdálkodik az önkormányzat vagyonával, mint az előző ciklusban hivatalban lévő vezetőség – foglalta össze Schmuck Roland, a közgyűlés pénzügyi és ellenőrzési bizottságának tagja.

600 millió forint maradt pécsi cégek zsebében

Fokozza az elégedettséget, tette hozzá a képviselő, hogy két, egymással szöges ellentétben lévő gazdasági környezetben érte el ezt az eredményt a társaság. Míg 2017–19 között stabil és gazdasági szempontból felívelő környezet volt jellemző, addig 2020–22 között egymást érték a gazdaságot, és így a PVH bérlőit egyaránt sújtó válságok: előbb a Covid-lezárások, majd az energiaárak drasztikus emelkedése, végül az infláció elszabadulása.

Ezekre a bérlőkkel folytatott aktív párbeszéddel és a számukra biztosított jelentős, összességében 600 millió forintot meghaladó díjkedvezményekkel reagált a társaság.

A fideszes vezetés idején működési támogatás kellett a cégnek

A jelentés kitér rá, hogy milyen további, az eredményességet befolyásoló változások történtek a cégnél 2020 óta.

Az online aukció bevezetésével nemcsak a licitek eredményessége, hanem átláthatósága is nőtt.

Felülvizsgálták a bérlők korábban egyes esetekben ki nem számlázott közös költségét, megszüntették a felesleges banki folyószámlákat és átlátható kaució- és óvadéknyilvántartást vezettek be, amelyek eredményeként jelentősen tudták növelni bevételeiket, illetve csökkenteni kiadásaikat.

Egyaránt csökkent a kommunikációra (135 millió forintról 35 millió forintra), az ügyvédekre (142 millió forintról 26,5 millió forintra) és az informatikai rendszerekre költött összeg, ami tovább javított a PVH gazdálkodási eredményén.

Mindennél beszédesebb adat, hogy míg 2017–19 között az önkormányzati ingatlanok eredményes bérbeadásáért felelős társaságnak több mint 150 millió forint működési (!) támogatást fizetett a tulajdonos önkormányzat (!), addig 2020–22 között egyetlen fillért sem.

– Összességében tehát egy kedvező gazdasági környezetben sem sikerült olyan eredményt elérnie a társaságnak az előző vezetéssel, mint az egymást érő válságokban a jelenlegi vezetéssel. Ez igazolja, hogy jelenleg jó kezekben van a társaság, amely nemcsak felelősen, de átláthatóan és főként eredményesen gazdálkodik a pécsiek közös vagyonával – értékelt Schmuck Roland.

Hazug a Fidesz mantrája

– A fentiekhez hozzátartozik, hogy a mostani ciklusban indított önkormányzati átvilágítás nyomán több mint 700 millió forintnyi, az előző városvezetés idején elherdált közvagyont szerzett vissza a pécsieknek a PVH mostani vezetése – így Ruzsa Csaba, Pécs gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere.

Hozzátette:

nem véletlen az sem, hogy ugyanez az átvilágítás több olyan gyanús ügyet tárt fel, amelyekben büntetőfeljelentés született az önkormányzati cég korábbi vezetői ellen.

– Világosan látszik, hogy a Fidesz álságos, állandóan mantrázott mondatai a város eladósításáról és a haveri tanácsadókról is olyan hazugságok, amelyekkel sokkal inkább őket kellene szembesíteni – tette hozzá Ruzsa Csaba.

Hirdetés