Hirdetés

Földgáz- és árambeszerzésről dönthet a pécsi közgyűlés jövő kedden. A brutális áremelkedés miatt rövidebb távra vagy árkövetéssel szerződnének az energiakereskedőkkel.

Jövőre az ideinél akár 3,5 milliárddal többe kerülhet az áram a pécsi önkormányzat intézményeinél és cégeinél, a gáz árának emelkedése pedig 5-600 milliós költségnövekedést eredményezhet – tájékoztatta a Pécsmát Ruzsa Csaba alpolgármester. Hogy a gázár esetében kisebb a kitettség, mint más önkormányzatoknál, annak köszönhető, hogy számos intézmény a pécsi távfűtési rendszerhez kapcsolódik, ami pedig már évek óta biomassza alapon működik. (Hogy miért nagy előny ez a jelenlegi helyzetben, arról ebben a cikkben írtunk.)

Az önkormányzatok kétféle módon szerezhetnek be energiát. A szabad piacról, nyílt uniós közbeszerzés révén, vagy a központi, az állam által ellenőrzött rendszeren keresztül. Az előbbin most kevés az ajánlat, sokan kivárnak, sem a fogyasztók, sem a kereskedők nem szívesen szerződnek ebben helyzetben, amikor senki nem tudja, hogy a jelenlegi “csúcsár” tényleg a csúcsot jelenti-e. Utóbbi úgy működik, hogy az ott regisztrált, jellemzően nagyobb cégeknek (MVM, EON), ellentétben a szabad piaccal, kötelező ajánlatot adniuk az energiát venni szándékozó ügyfeleknek. Ezt a rendszert egyébként tervezik átalakítani, mégpedig úgy, hogy havi, a piaci árakat követő szerződést is lehessen kötni. 

Ruzsa Csaba lapunknak elmondta, a gáz esetében a központi rendszeren keresztül indít beszerzést a város, éves szerződést kötne ugyan, de olyat, ami havonta követi az ár változását. 

Az áramnál a nyílt piacon írnának ki közbeszerzést először, de csak féléves szerződést kötnének, mivel áram esetében jelenleg még nincs lehetőség havi árkövető indexálásra, azaz árkövetésre. Ruzsa Csaba mindehhez hozzátette: mivel a legnagyobb tétel – és műszaki szempontból is speciális – ebben a “csomagban” a közvilágítás, arra külön ajánlattételt várnak. 

Az alpolgármester szerint folyamatosan egyeztetnek más nagyvárosokkal is, megosztják egymással tapasztalataikat annak érdekében, hogy megoldásokat találjanak az energiaválság okozta kihívásokra.

Hirdetés