12 C
Pécs
szombat, április 27, 2024
KezdőlapPécs AktuálBognár Szilvia: nehéz lesz kormányzati támogatás nélkül rászoruló családokat megmenteni

Bognár Szilvia: nehéz lesz kormányzati támogatás nélkül rászoruló családokat megmenteni

A Pécsi Stopnak adott interjújában Bognár Szilvia, Pécs alpolgármestere többek között arról beszélt, hogy a járványhelyzet milyen lappangó nehézségeket, új kihívásokat és rászorulókat hozott a felszínre, valamint elmondta, hogy már borítékolják a pécsieknek készített maszkokat.  

A szociális szféráért és az egészségügyért is felelős alpolgármester a Pécsi Stop interjújában kiemelte, hogy „az egészségügy nagyon speciális szakértelmet kíván ebben az időszakban. Az egészségügyi referens ebben megkerülhetetlen szerepet vállal, egyben óriási szakmai támaszom.”

Bognár Szilvia alpolgármester beszédet mond novemberben a Gulág-emléknapon

A szociális ellátórendszerrel kapcsolatos jelenlegi helyzetről a következőket mondta:

„Ami most a legnagyobb kihívás és a legtöbb figyelmet, feladatot igényli, az a szociális szféra. Sajnos Pécsett nem újak a problémák, ez a válság azonban nagyon élesen és hatalmas tömegben hozza felszínre a régi, lappangó nehézségeket, miközben új bajokat, újabb rászorultakat termel ki tömegével. Ma a legfontosabb feladatunk, hogy a szociális ellátórendszert szinte új alapokra helyezzük, melyben a válság miatt azonnali megoldások, gyors reagálások ugyanúgy szükségesek, mint a hosszú távú építkezés, amit most kell alaposan megtervezni. A feladatokat alaposan át kell gondolni, miközben nagyon kevés az idő.”

Bognár Szilvia ezt követően hangsúlyozza, hogy a munkát „azokkal a helyi civil és egyben szakértő szervezetekkel közösen kell elvégezni, akik komoly tapasztalatokkal, szakértelemmel rendelkeznek, akik közelről látják a problémákat, ismerik a rászorultak jelentős körét.”

„Elindult egy feszes munka, sok egyeztetésen vagyunk túl és még több előtt állunk, de ez szép kihívás, a fantasztikus civiljeink, szakértőink pedig motiválnak, energiát adnak ebben a munkában. Bármennyire fárasztó, úgy érzem, valami igazán fontos és értékes dolog van születőben, ami sok erőt ad, ráadásul lehet modellértékű mások számára is” – mondta az alpolgámrester a Pécsi Stopnak.

Bognár Szilvia alpolgármester (jobbra) és Cserfainé dr. Kovács Ágnes egészségügyi referens

A fent említett közös munkáról a következőket mondta:

„A tevékenységünket társadalmasítanunk kell. Kell a valódi közös munka, az ügyeink és tevékenységeink láthatósága, közösségi elfogadása. Egész egyszerűen nincs elegendő erőforrásunk a civiljeink nélkül sem humán, sem pénzügyi területen. Utóbbi esetben a pályázatok sokat könnyíthetnek az egyébként szűkös kereteinken.”

Bognár Szilvia ezután a pécsieknek készített maszkokról beszélt:

„Segítőink már borítékolják a szakszerűen becsomagolt, használati útmutatóval ellátott mosható, vasalható textilmaszkokat. Sok egymással ellentétes hír látott napvilágot a maszkok hordása kapcsán. Mára azonban alig vitatják: az egyszerű sebészi vagy mosható varrt maszkot az egészséges embereknek is szükséges hordani. Némi védelmet is nyújt, de leginkább azért, mert ezzel az esetleg bennünk lappangó vírustól a környezetünkben lévő embertársainkat óvjuk.

Véleményem szerint a maszk viselése egy szép gesztus, azt üzeni, hogy vigyázok rád, odafigyelek rád. Mindenkit arra kérek ezért, hogy viseljen maszkot.”

Az alpolgármester beszélt arról, hogy tapasztalataik szerint a pécsiek mennyire élnek a PAPI program (azaz a Program a Pécsi Idősekért) adta lehetőségekkel:

„A Program a Pécsi Idősekért nagyon szép kezdeményezés, és az ezt használók köréből érkező visszajelzések is pozitívak. Köszönettel tartozom mindenkinek, aki ebben önkéntesként vesz részt és azoknak az intézményeinknek különösen, akik hatalmas erőfeszítéseket tesznek a program működtetése érdekében. Az Integrált Nappali Szociális Intézmények, valamint a Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ munkatársai csodálatos munkát végeznek. Szintén példaértékű, hogy igényvezérelten a bölcsődék munkatársait, valamint több óvónőt is átirányíthattunk programhoz.”

A PAPI-val kapcsolatban Bognár Szilvia két fontos megjegyzést tesz:

Az egyik, hogy a szolgáltatást igénybe vevőktől szeretnénk megértést kérni, ha minden kívánság kielégítésére nem lesz lehetőség. Próbálunk a valóban nagyon szükséges árucikkekre figyelni. A másik, hogy itt csak a szolgáltatás van ingyen, az áruk természetesen nem, és bármennyire fontos és szívemhez közeli ez a program, nekünk most arra a körre is komoly figyelmet kell fordítanunk, aki nem képes vagy nem lesz képes megvásárolni az alapvető élelmiszereket sem, mert elveszíti a jövedelmét.

A kormány által ingyenessé tett parkolást és annak az önkormányzatra gyakorolt hatását így kommentálta: 

„A kormány nem csak a parkolás ingyenessé tételével hozta több szempontból is – utalnék itt a bevételkiesés mellett a parkolóhelyek befogadóképességére – nehéz helyzetbe a várost, a gépjárműadóval kapcsolatos döntés ennél is komolyabb veszteség. Nem tudjuk, hol van még a vége ennek a folyamatnak, de az biztos, hogy az eleve komoly hiánnyal küzdő város költségvetését újra kell tervezni.

A kivéreztetett önkormányzatokra pedig ebben a helyzetben hatalmas felelősség hárul. Óriási feladat, amihez a források nagyon szűkösen állnak rendelkezésre.

Ezután az alpolgármester kiemelte, hogy „nagyon fontos lenne érdemi kormányzati segítség a források elvonása helyett, mert ez közös ügy” és, hogy „nagyon nehéz lesz érdemi kormányzati támogatás nélkül rászoruló családokat megmenteni a nagyon súlyos helyzettől”.

Lapunk kérdésére az alpolgármester elmondta, hogy a szakmai és civil szervezetekkel közösen dolgozva a céljuk az, hogy a szociális ellátórendszer újragondolását és programpontjait minél gyorsabban kidolgozzák. Ez a program azért fontos, mert ennek keretén belül tudnak majd megfelelő megoldásokat találni a lakhatási gonddal küzdők, a hajléktalanok, a vírusjárvány következtében munkanélkülivé vagy fizetésképtelenné vált pécsiek problémáira.

Mint mondta, át kell gondolniuk, fel kell térképezniük, hogy például melyek azok a Pécsett üresen álló lakások, melyek alkalmasak arra, hogy a fenti gondokkal küzdők ideiglenesen használhassák őket, valamint arra is keresnek megoldásokat, hogy miként kezeljék a jelenlegi helyzetben a rászorulók, a hirtelen jött nehézségekkel szembesülők mentálhigiénés problémáit.

Hozzátette, hogy egy lehetséges terv az, hogy a most üresen álló közösségi házakban úgynevezett „jelenléti pontokat” hoznak létre, ahol segítenek majd azoknak, akik ilyen és ehhez hasonló problémákkal küzdenek. Kiemelte, hogy egy másik terv az, hogy a kihasználatlanabb bölcsődei konyhákban a szociális problémáktól sújtottaknak főznének ételt és azt kivinnék a jelenléti pontokba. Mindehhez persze szükséges a költségvetés átcsoportosítása, alapanyag-vásárlás, önkéntes-toborzás, logisztikai szervezés és a koordinált adományozás megszervezése – tette hozzá az alpolgármester.

A program része lehet még a házhozszállítást vállaló őstermelők bevonása, valamint a város közösségi kertjeiben termesztett zöldségek és gyümölcsök felhasználása is – mondta.

Mindehhez elsődlegesen az szükséges – folytatta –, hogy az önkormányzattal együttműködő civil szervezetek hozzák látótérbe azokat a pécsieket, pécsi családokat, akiknek szüksége lenne ilyen segítségre. Kommunikációs cél, hogy egy felületen minden szükséges információt megtaláljanak a rászorulók, vagy épp a támogatásukat felajánló személyek és szervezetek.

– Mindezt időigényessé teszi az, hogy igyekszünk tényleg minden olyan szereplőt bevonni, akik az adott területeken szakértelemmel rendelkeznek – tette hozzá végül Bognár Szilvia.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő