Életveszélyes lehet a szaunázás utáni jeges fürdő!

Ahogy felhevült testtel a Balatonba sem ajánlatos beleugrani, úgy a szaunázás után is veszélyes lehet az azonnali jeges merülés. Persze a finnek közel kétezer éves hagyományaikkal nem tévedhetnek, ezért utánajártunk, hogy hogyan érdemes magunkat hűteni a nagy izzadás után.

Nem kérdés, hogy szuperegészséges…

Nem kell hozzá szakembernek lenni, hogy tudjuk: a szaunázás jót tesz. De mit is csinál? Miért is jó nekünk? Csaba Tünde szaunamester elmondja, hogy értágító hatása miatt tanulmányok igazolják, hogy a magas vérnyomással küzdő betegeknek is ajánlott a rendszeres szaunázás, a meleg hatására ugyanis kitágulnak az erek, és növekszik a szíven keresztül továbbított vér mennyisége.

A szaunázás továbbá erősíti az immunrendszerünket, enyhíti a stresszt, fokozza az anyagcserét és hatékonyan méregtelenít is. Csaba Tünde kiemeli, hogy annak ellenére, hogy a szauna egyáltalán nem fogyaszt, megtisztítja a bőrünk felszínét és eredményesen szépíti azt.

Tévhit, hogy rögtön a jeges vízbe kell vetnünk magunkat.

Ha valakitől, akkor biztosan a finnektől láttuk, hogy a szaunából kilépve hóban hempergőznek, de az sem ritka, hogy a befagyott tó jégében vájt lékben frissülnek fel a nyolcvan fokos forróságból kilépve. De azért a helyzet ennél jóval árnyaltabb.

– A legfontosabb szaunázás után, hogy először szívjunk egy kis friss levegőt, hiszen 15-20 percet is eltöltünk az apró, meleg helyiségben anélkül, hogy agyunk friss oxigént kapna, azért mindenképpen szánjunk kis időt a levegőzésre – mondja Csaba Tünde.

Persze nem csak a sétálgatás fontos, a zuhany alá se felejtsünk el beállni. Ahogy Csaba Tünde fogalmaz, így nemcsak a szervezetünkből, a bőr felszínére távozó méreganyagoktól szabadulhatunk meg, hanem egy kvázi köztes lépcsőt iktathatunk be a forróság és a jeges csobbanás közé. Ha azonnal dobnánk egy fejest a csupán pár fokos merülő dézsába, azzal olyannyira megterhelnénk a szervezetünket, hogy az erek hirtelen összehúzódása miatt akár infarktust is kaphatunk.

A finneknél minden családra jut egy szauna

A hűtésnek egy lassú és fokozatos folyamatnak kell lennie, azért, hogy ne terheljük meg túlságosan a szervezetünket. A szaunamester felhívja a figyelmet, hogy találkozott már olyan emberrel, aki sportolásból érkezve, megfáradtan jött szaunázni, a jeges merülést követően pedig el is ájult.

A hirtelen hideg balesetveszélyes, de a hűs zuhanyzás erősen ajánlott!

Ha ésszel csináljuk, akkor igenis van értelme a hidegzuhanynak, hiszen a felhevült testünket érdemes fokozatosan visszahűteni. A hőmérséklet-váltakozás a bőrünknek is jót tesz, és az ereinket is „összehúzza”.

Hirdetés