Ünnepélyesen, az első lapát földek elhordásával megkezdődtek a munkálatok a Karolina-külfejtésnél. Az óriási tájseb ügye Pécs határában már több mint tíz éve húzódik, ebben a hónapban viszont megindul a rekultiváció. Persze nem egyik napról a másikra fog eltűnni a gödör: összesen hét év fog eltelni, mire újra a természeté lehet a most még kopár táj.

A külfejtés oldalában több kihelyezett Veolia-molinó jelzi azt a szintet, ameddig a vállalat elvégzi majd a munkát. A megállapodásban foglaltak szerint utánuk az állami Bányavagyon-hasznosító Kft. vonul a helyszínre és fejezi be a munkát.

Százhúsz hektárnyi területet kell feltölteni

Palkó György, a Veolia Energia Magyarország Zrt. vezérigazgatója az eseményen úgy fogalmazott, ennek a gödörnek a betemetésével magát a múltat temetjük el.

– A látvány önmagáért beszél. Nagy a feladat, ami előttünk áll, de nagy az öröm is. Kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy a környezetben élőket ne zavarják a folyamatos munkálatok, ezért csak hétköznap nappal fognak dolgozni a munkagépek – mondta.

A külfejtés mélyén, a bányató mellett ismertették a munkálatok részleteit

Lesz dolguk ezeknek a munkagépeknek, hiszen a külfejtésből harminc év alatt kitermelt 8,5 millió tonna szenet kell visszapótolni. Ezt a közvetlen környezetben található meddőhányóból teszik meg, ahol tíz millió tonna meddő van felhalmozva.

Csizi Péter országgyűlési képviselő jól érzékeltette a feladat nagyságát, mikor elmondta,

„a bányagödör legfelső peremével számolva a Karolina-külfejtés területe másfélszer akkora, mint Pécs belvárosa.”

– Belegondolni is rossz, hogy a peremtől pár száz méterre mintegy ezer pécsi család él, akiknek nem csak a látvány zavaró, hanem a szállópor okozta légszennyezettség is. A munka megkezdésével mindez megszűnik majd – mondta.

A rekultiváció felelősei és a városvezetők kezdték el a munkavégzést

Példaértékűnek nevezte azt az összefogást, ami az állam, a tulajdonos vállalat és a pécsi civilek között jött létre. Emellett emlékeztetett: nem ez az első alkalom, mikor a Pannon Hőerőmű és az állam együtt hajt végre egy kezdeményezést, elég Tüskésrétre gondolni, ahol ugyanilyen partnerségben folyt a munka.

Rudolf Péter, a Pannon Hőerőmű Zrt. vezérigazgatója a megkezdődő munkálatokról beszélt, ismertette az ezzel kapcsolatos számokat.

– Százhúsz hektáros területen folyik majd a munka. Összesen 9,6 millió köbméternyi meddőanyagot helyeznek el a gödörben, a legfelső réteg pedig egy negyven centiméter vastag termőföld lesz, ahová növényeket kell később telepíteni.

A tóba hullott az első adag föld

Elmondta, a huszonnyolc méter mély bányató most egymillió köbméternyi vizet tartalmaz, amit folyamatosan ki kell szivattyúzni. A munkálatok közben állandó lesz a monitoring, a rendszeres ellenőrzés az ütemezést illetően.

Hirdetés

2 HOZZÁSZÓLÁS

Comments are closed.