Hirdetés

Szépen, látványosan halad Pécs egyik legnagyobb tájsebének, a Karolina-külfejtésnek a feltöltése. A tavasszal megkezdődött rekultiváció előkészítő munkálatai a nyár végére befejeződtek, immár teljes gőzzel zajlik a visszatemetés. A környéken élő pécsbányaiak is arról beszélnek, látszik az érdemi munka a gigantikus holdbéli tájon – ők azonban egy kis tavacskát is el tudnának képzelni még.

Vozár Pál, a Pécsbányai Kulturális Egyesület elnöke, a Karolina Tájsebész Csoport képviselője elmondta, a Pannon Hőerőmű ígéretet tett, hogy évente kétszer tájékoztatni fogja a helyieket a munka menetéről, a fejleményekről. Ennek megfelelően rövidesen sor kerül egy lakossági fórumra is, ahol a pécsbányaiak feltehetik kérdéseiket az erőmű munkatársainak.

– Az előkészítő munkák véget értek a nyár végén, a feltöltés első lépéseként megépült a gát, ami a külfejtés mélyén lévő tó vizének kiszivattyúzásához volt szükséges. Ez továbbra is zajlik folyamatosan, ám már megkezdődött a feltöltés is. Hordják vissza a köveket, a földet – mondta Vozár. – Nagyon jó az, hogy a helyiek látják, folyik a munka, szemmel láthatóan halad a rekultiváció. Ráadásul se zaj, se por tekintetében nem tapasztaltunk nagyobb terhelést.

Tavasszal indultak meg a munkák a katlan mélyén

Lapunknak elmondta, a helyiek körében gyakran felmerült már, hogy maradjon meg egy kis vizes felület a rekultiváció során, ám a szakemberek számos alkalommal elmagyarázták, hogy ez nem lehetséges. Pécsbánya felől nagyon meredek a partoldal, nem lehetne megoldani statikailag egy tó kialakítását. Más kérdés, hogy a rekultiváció végeztével az ígéretek szerint a természetes patakfolyást visszaállítják, akkor majd elképzelhető, hogy lesz lehetőség egy kis tó felduzzasztására.

– Egyébként a kultiválandó terület határán éppen kívül húzódik egy bányató, amit érdemes lenne szintén kezelésbe venni. Ezt az alig ismert kis tavacskát most felkapta a közösségi média is egy gyönyörű fotósorozatnak köszönhetően nemrég – tette hozzá.

Nemrég ismerte meg a nagyközönség a Karolina-külfejtés melletti pici bányatavacskát

A helyiek egy kis tavat is szeretnének

Mezei László gyükési lakos lapunknak elmondta, tulajdonképpen minden egyes kellemetlenségért, zajért kárpótol a látvány és a tudat, hogy végre történik valami a külfejtésben. A bányató folyamatosan kisebb lesz, napi 8-9 órát dolgoznak. Hét teherautóval hordják a földet, locsolják a por miatt, több markolóval igazítják a talajt és töltik fel a tavat.

– Egyébként nekünk, helyieknek, régi álmunk, hogy egy tó legyen a külfejtés helyén. Akár egészen sekély halastó is megfelelne. A szakemberek arra hivatkoznak, hogy a vízminőség nem engedi – de nekünk nem is strandolásra kellene.

Nyár elején így épülgetett a gát

Mezei László úgy véli, sokkal olcsóbb is lenne, ha kevesebb követ kellene visszaforgatni a külfejtésbe vagy a hétéves munka során már gondolnának arra, hogy a rekultiváció végén rögtön ki lehessen alakítani egy kis tavat.

– Nagyon kevés a vízfelület Pécsen, nem csak a környék klímájának tenne jót egy tó, remek turisztikai attrakciója lehetne Pécsbányának, az egész városnak, a kirándulók, természetjárók számára – tette hozzá.

Így állnak most a munkálatok

Nem szabad sietni sem a munkával

A terület a Veolia Energia-csoport tagját képező Pannon Hőerőmű birtokában van. A Veolia úgy tájékoztatta lapunkat, július közepéig megépült a mederfenéktől mérten körülbelül 10-25 méter magas szűrőgát. A bányató feltöltése során felzavarosodik a víz, a zavaros víz pedig károsíthatja a szivattyúkat, elengedhetetlen a szűrése – erre szolgál a gát. Megépülése óta folyamatosan, zavartalanul zajlik a szűrőgáttól északra lévő mederrész feltöltése.

Az ütemezésnek megfelelően folyik a rekultiváció, ennek sebességét jelentősen befolyásolja az a hivatalos korlátozás, ami szerint naponta legfeljebb hatezer köbméter bányavíz szivattyúzható ki a tóból.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét