13 C
Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapPécs AktuálFürdőháború Siklóson: egy rendezetlen önkormányzati adósság miatt „leülhet" a város turizmusa

Fürdőháború Siklóson: egy rendezetlen önkormányzati adósság miatt „leülhet” a város turizmusa

A fideszes városvezetésű Siklós önkormányzata felmondaná a nehéz gazdasági helyzetben lévő város turizmusának motorját jelentő termálfürdővel kötött szerződését. Erre válaszul a fürdő bérlője – aki jó kapcsolatban volt Bánki Erikkel, a térség országgyűlési képviselőjével – bezárná a létesítmény mellett található négycsillagos, jól működő szállodáját. A siklósi fürdőháború mögött a város 350 millió forintos adóssága áll, amit viszont az önkormányzat vitat – írja a Népszava.

A siklósi termálfürdő ugyan az önkormányzat tulajdonában van, de annak üzemeltetését az Aquaplus Kft. nyerte el 25 évre, évente pedig 29 millió forint bérleti díjat fizetnek. A Népszava cikkéből kiderül, hogy a fürdőt ellátó kúttal is ez a helyzet, az is a város tulajdona, viszont azt is a bérlő cég üzemelteti. Mint írják, a 10 éve megkötött szerződésben a város vállalta, hogy a termálvíz egy részét külső félnek értékesíti, az így keletkezett bevétel – ami a bérleti díj összegével nagyjából egyezik – pedig a bérlőnek járna. Ugyanakkor a város nem tudta eladni a kút vizét, ebből kifolyólag az üzemeltető nem jutott hozzá a jelentős összeghez, ami már eléri a 350 millió forintot.

A cég szerette volna, ha a város kifizeti ezt a tartozást, a város viszont fizetés helyett inkább felmondaná a 2035-ben lejáró szerződést. Az Aquaplus Kft. erre azt reagálta, hogy akkor augusztus 15-től bezárja a fürdő szomszédságában álló négycsillagos szállodáját, annak ellenére, hogy a 44 szobás Hotel Castello jól működik (a szálloda minden évben 800-900 milliós bevétel mellett 40-50 milliós nyereséget hoz).

A Népszava cikke rávilágít arra, hogy ha valóban felmondják a szerződést és bezár a jelenleg is 75 százalékos foglaltsággal működő népszerű szálloda, akkor az amúgy is nehéz gazdasági helyzetben lévő város idegenforgalma „leülhet”. Az Aquaplus egyébként a város legnagyobb adófizetője, évi 70 millió forinttal.

A Népszava megkereste a cég tulajdonosát, György Zoltánt, aki megerősítette a hírt, ugyanakkor azt nyilatkozta, bízik abban, hogy a tárgyalások eredményre vezetnek a várossal. Az önkormányzattól csak a fideszes polgármester kabinetvezetőjét sikerült elérni, aki azt mondta a lapnak, hogy egyelőre korainak tartják, hogy nyilatkozzanak.

A cikk kitér arra is, hogy György Zoltán korábban jó kapcsolatot ápolt a régió fideszes parlamenti képviselőjével, Bánki Erikkel, közös vállalkozásuk is volt. Az Aquaplus jó referenciákkal rendelkezett a fürdő- és szállodaépítésekben, a helyiek szerint azonban a cég siklósi térnyerésében ez a kapcsolat is nagy szerepet játszhatott. Ezért meglepő – írja a Népszava – hogy a fideszes vezetésű város „összerúgta a port” a vállalkozóval. A cikk szerint mindebből leszűrhető az, hogy György Zoltán kegyvesztett lett, a fürdőt pedig más, befolyásos vállalkozó szeretné megszerezni. A cég tulajdonosa erre azt válaszolta, hogy ez a feltételezés alaptalan, mindössze egy „elhúzódó és elmérgesedett pénzügyi vitáról” van szó.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő