Hirdetés

A Magyar Népmese Napja alkalmából egész napos ingyenes programsorozattal készül a pécsi Gombolyító Terápiás Műhely három pszichológusnője. A Mesék az Élethez rendezvényen izgalmas programokon: felnőtteknek, pedagógusoknak szóló meseműhelyen, gyermekeknek szóló alkotó-fejlesztő mesefoglalkozáson és este gyertyafényes mesemondáson vehetünk részt.

Szeptember 29-én igazán érdemes lesz elzarándokolni a Civil Közösségek Házába, ugyanis Benedek Elek születésnapja alkalmából az Alföldi Linda pszichológus, Holcsik Erzsébet klinikai szakpszichológus és Standovár Ágnes klinikai szakpszichológus által életre hívott Gombolyító Terápiás Műhely, a dél-dunántúli régióban tevékenykedő meseterapeutákkal karöltve különleges programsorozattal készül.

Na de mi is az a meseterápia?

A műhely szakemberei a Metamorphoses meseterápia segítségével végeznek mentálhigiénés preventív munkát, mely során gyakran dolgoznak mesékkel, népmesékkel. A felnőtteknek szóló estjeiken meséken keresztül igyekeznek kiszélesíteni az önismeretet, valamint elősegíteni a személyiségfejlődést. Gyermekeknek szóló csoportjaikon a meseterápiás módszert élmény- és művészetterápiás elemekkel ötvözve használják.

[su_note] A Metamorphoses meseterápia egy bölcsességalapú terápiás módszer, amely dr. Boldizsár Ildikó nevéhez fűződik. A módszer a hagyományból származó mesékkel, népmesékkel dolgozik, alapvetése, hogy minden élethelyzetnek, életszakasznak megvan a mesebeli párja, például a születés, halál, szerelem, házasság, megcsalás, betegség, szegénység, gazdagság stb.

A mese nem csak az adott életállapotot, elakadást vagy krízishelyzetet mutatja be, hanem az azt kísérő lélektani folyamatokat is. A mesék eredeti feladata elsősorban nem a szórakoztatás volt, hanem az, hogy a különböző élethelyzetekre, problémákra, nehézségekre megoldást adjanak, valamint átadják a világról való ősi tudást, bölcsességet nemzedékről nemzedékre.[/su_note]

A mesék a közhiedelemmel ellentétben nem azt mutatják be, hogy milyen az, amikor rendben mennek a dolgok, hanem azt, hogy mindig lehet újra rendeződni, mindig van megoldás a problémákra, a lehetetlennek tűnő feladatokra, valamint ha felbomlik a rend, azt hogyan lehet helyreállítani.

A műhely tagjai egyébként szoros kapcsolatot ápolnak a dél-dunántúli régióban tevékenykedő Metamorphoses meseterapeutákkal, tagjai a Metamorphoses Meseterápiás Egyesületnek. A rendezvény során a régió meseterapeutáival együttműködve, közösen alakítják ki és valósítják meg a szakmai programot. Emellett a kísérő programokon is lelkes, magas szakmaiságot képviselő – művészetterápiában és élményterápiában jártas – segítők vesznek részt.

– Szeretnénk megmutatni a magyar népmesékkel való munkát, a mesék 21. századi értékét gyerekeknek és felnőtteknek, a nekik szóló üzenetét. Célunk, hogy népszerűsítsük a mesélést, mesemondást, élőszavas mesehallgatást, és hogy minél több embernek megmutathassuk, mi dolgunk modern emberként a mesékkel. Mit adhatnak, mit rakhatnak a batyunkba útravalóként, hogyan segíthetik mindennapi életünket – avat be Holcsik Erzsébet klinikai szakpszichológus, a Gombolyító Terápiás Műhely egyik alapítója.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét