7 C
Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapPécs AktuálHoppál, Őri, Hargitai, Nagy: kit állít a szőnyeg szélére Orbán?

Hoppál, Őri, Hargitai, Nagy: kit állít a szőnyeg szélére Orbán?

Félidős konzultációt tart Orbán Viktor a Fidesz-KDNP választókerületi elnökeivel, írja közleményében a Fidesz – olvasható az Indexen. Vajon a pécsi és baranyai politikusok közül ki remeg izgalmában és ki dőlhet hátra nyugodtan a fotelben?

Baranya megyében négy országgyűlési választókerület van. 2010-es győzelme után a Fidesz úgy rajzolta át a választási térképet, hogy az a későbbi választások során neki kedvezzen. Az 1-es számú baranyai választókerület túlnyomó részét Pécs teszi ki, továbbá öt Pécs környéki község tartozik még ide. A hagyományosan nem fideszes Kertvároshoz hozzácsapták a korábban inkább jobbos belvárost és a Mecsekoldal egy részét. Ennek ellenére 2018-ban ebben a választókerületben simán verte a fideszes Csizi Pétert a független Mellár Tamás, úgy, hogy a szocialisták és a DK kivételével minden ellenzéki párt állított vele szemben jelöltet. Csizi Péter volt a választókerületi elnök, de ő már régóta nem politizál aktívan, sőt, már nem is Pécsen él, de néhány kiemeltebb fideszes eseményen, például a tavaly nyári pécsi önkormányzati kampánynyitón megjelent. Az orbáni káderpolitikát ismerve a budapesti száműzetés volt a büntetés, a parkolópálya Csizinek, amiből persze még lehet visszatérés, de süllyesztő is. A 24.hu a napokban arról írt, hogy Csizi helyett Őri László volt pécsi alpolgármester, a Baranya megyei közgyűlés jelenlegi elnöke lett a választókerületi elnök, bár hivatalos megerősítést nem sikerült begyűjteniük erről. Ez azért nem feltétlenül jelenti azt, hogy automatikusan Őri lesz a kormánypárt jelöltje a 2018-ban elbukott körzetben, hiszen ez elég elhamarkodott döntés lenne bő két évvel a választás előtt. Ha tényleg Őri már a választókerületi elnök, az inkább egy átmeneti állapot lehet, ami addig tart, amíg nem találják meg a végső jelöltet. Bár volt alpolgármesterként és a volt pécsi fideszes városvezetés egyetlen politikailag továbbra is aktív tagjaként Őri is kaphat fejmosást Orbántól, közel sem akkorát, amekkorára Hoppál Péter, az 2-es választókerület elnöke számíthat.

A 2-es országgyűlési körzet nagyjából Pécs nyugati és keleti részét, a Mecsekoldal egy részét, Komlót, Kozármislenyt, és Észak-Baranya egy részét foglalja magába. 2018-ban itt Hoppál Péter győzött, ő a választókerületi elnök. Hoppál az önkormányzati választási kampányban három településen volt kiemelten aktív. Pécsen, Komlón és Kozármislenyben. Pécsen Péterffy Attila nagyon megverte a Fidesz polgármesterjelöltjét, az ellenzék pedig kétharmados többséget szerzett a közgyűlésben. Kozármislenyben, bár a kormánypárt Hoppálon kívül álcivilnek tűnő civileket is bevetett, nem sikerült leváltani Bíró Károly polgármestert, a képviselő-testületben is kényelmes többsége van a Bíróhoz kötődő képviselőknek. Komlón minimális különbséggel, de a Fidesz jelöltje, Polics József maradt a polgármester. Ezt viszont nehezen fogja tudni Hoppál győzelemként eladni, mert mindössze egyetlen képviselőjelöltjüknek sikerült egyéni mandátumot szereznie, és a testületben 7-4 (a polgármesterrel együtt 7-5) az arány a kormánypárttal szemben induló Komló Összeköt Egyesület javára. Tehát a polgármesternek ellenzéki többségű képviselő-testülettel kell vezetnie a várost. 

Policsnál csak a törvény által biztosított hatáskörök maradtak meg, egy sor fontos kérdésben a jövőben az önkormányzati bizottságok fognak dönteni, ahol nem a Fidesznek van többsége. A képviselő-testület, más ellenzéki kézbe került városokhoz hasonlóan, döntött arról, hogy megkezdik az önkormányzat és cégeinek átvilágítását és megpályáztatják a cégvezetői pozíciókat.

A vészes káderhiány azonban már égető probléma a Fideszben, így egyáltalán nem biztos, hogy a pécsi-baranyai bukta után Hoppált rögtön leváltja Orbán, vagy nyilvánosan megvonja tőle a bizalmat.

Hargitai Jánosnak, a 3-as választókerület képviselőjének és elnökének Hoppállal ellentétben nem valószínű, hogy kellemetlen percekre kell számítania. A körzet településein jól szerepelt a Fidesz októberben, az egyetlen nagyobb városban, Mohácson csak azért lett MSZP-s a polgármester, mert Szekó József, a város fideszes vezetője és a kormánypárt jelöltje néhány héttel a választás előtt váratlanul elhunyt.

Nagy Csabának, a 4-es választókerület képviselőjének sem kell remegnie a találkozó előtt, ebben a körzetben a 3-ashoz hasonlóan a kistelepülések dominálnak, azokban meg nagyon erős a Fidesz. Az mondjuk lehet, hogy megkérdezi tőle a kormányfő, mégis hogyan tudott újrázni a körzet két legnagyobb településén, Szigetváron és Szentlőrincen az ellenzék és az annak támogatásával induló két polgármester, Vass Péter és Koltai Péter.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő