Hirdetés

Leginkább csak a pihenés, a lázcsillapítók és a sok folyadék segít a jelenleg is egyre terjedő influenza által leverteken. Ha viszont nem figyelünk oda, nagyobb bajt is okozhat ez a Baranyában is taroló kórság!

Az Országos Epidemiológiai Központ járvány-figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján az országban az elmúlt héten, az azt megelőző héthez viszonyítva, 27 százalékkal emelkedett az influenzás és influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordult betegek száma, ez pedig azt jelenti, hogy február 11-ig 61 ezer ember kaphatta el a szinte menetrendszerű, rettegett téli kórt.

Leveri az embert a lábáról

A betegek közel egyharmada gyermekkorú, a baranyai influenzások (több mint 200 betegről van szó) több mint fele szintén kiskorú. A vírus a 15-34 éves fiatal felnőtteket is ledönti a lábáról (a betegek harmada tartozik ebbe a korcsoportba) és a 35-59 éveseket is (esetükben ez a szám 23,8 százalék). Érdekes, hogy az influenzára amúgy igen csak érzékeny idősek eddig jól átvészelték a járványt (körülbelül minden tizedik kapta el a fertőzést).

Olvasói fotó: beteg gyerekek egy pécsi rendelőben

Dr. Princz János háziorvos, a Magyar Praktizáló Orvosok Szövetségének Baranya megyei elnöke lapunknak megerősítette, hogy Baranyában is terjed az influenza, ugyanakkor kiemelte, hogy a megyében nincs szó nagy, vagy komoly járványról, a pécsiek és a megyében élők főként megfázás gyanújával mennek orvoshoz, noha azt hiszik, hogy influenzások.

De mi a különbség influenza és nátha között?

Az influenza és a közönséges megfázás – mondta Princz – hasonló tüneteket mutatnak, pedig több fontos eltérés is van a két betegség között. Az influenza hirtelen támad, a nátha lassan teper le.

A nátha és az influenza hasonlítanak egymásra

Az influenzások esetében általában gyorsan magas láz alakul ki, amit fej- és végtagfájdalom, hidegrázás, rossz közérzet, levertség is kísér. Mindezek egy közönséges megfázás során szerencsére nem bukkannak fel, de az influenzások jellemzően nem tüsszögnek, nem folyik az orruk, mint egy náthásnak (de idővel kialakulhatnak ezek a tünetek is). A megfázáskor a köhögés nem az első tünetek egyike, az influenzások viszont már a betegség első napjaiban elkezdhetnek szárazon köhögni, ami később válik hurutossá, váladékossá. Az influenzás kisgyerekek körében számítani lehet továbbá gyomorpanaszokra, hasmenésre is.

Mit tehetünk?

Az influenzán nem hiába akar mindenki a lehető leggyorsabban túllendülni, de sajnos nincs még olyan csodaszer a piacon, amivel egyből megszüntethetjük a finoman szólva is kellemetlen tüneteket. Az influenza vírusfertőzés, amelyet ezért leginkább tüneti kezeléssel enyhíthetünk – mondta Princz –, érdemes például már korán lázcsillapítót szedni (ez lehet fájdalomcsillapítóval kombinált lázcsillapító is).

Ágyban kell maradni!

A lázcsillapítás mellett talán a legfontosabb, hogy igyunk sok folyadékot, vizet, vagy citromos-mézes teát, és – ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni – maradjunk ágyban. Aki influenzás, az vegyen ki pár nap betegszabadságot (már ha teheti), maradjon otthon és feküdjön. Mindezzel nem csak magán segít a beteg, hanem munkatársain, iskolatársain is, hiszen ők így kevesebb eséllyel kapják el az amúgy gyorsan terjedő vírust. Jó hír azonban, hogy az influenza – optimális esetben – olyan gyorsan megy, amilyen gyorsan jött, 3-5 nap alatt túl lehet lenni rajta, már ha tényleg teszünk azért, hogy elmúljon a gyötrelem. A megelőzésben kiemelt fontosságú a védőoltás évenkénti újrabeadása is.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét