Hirdetés

A Pécsi Tudományegyetem rektora is kifejtette lapunknak, hogy miért fontos számára a „100 város” projekt.

Tavaly áprilisban írtuk meg, hogy az Európai Bizottság Pécset is beválasztotta a klímasemlegesség elérése érdekében indított missziójába, amelyben 100 európai város vesz részt. Mint ismert, az uniós projektben támogatják és népszerűsítik a küldetéshez csatlakozó városok klímasemlegességre történő átállását. A programba beválasztott városokat – így Pécset is – olyan kísérleti és innovációs központokká tennék, amelyek példáit és jó gyakorlatait valamennyi európai város átveheti és adaptálhatja 2050-ig, a klímasemlegesség megvalósításának nemzetközi határidejéig.

A programban részt vevő magyar városok közül Pécs nyújtotta be elsőként az Európai Bizottságnak a város beruházási- és akciótervét tartalmazó klímavédelmi szerződéscsomagot, amelyet Pécs legfontosabb foglalkoztatói (helyi cégek, intézmények, civil szervezetek vezetői, a Pécs-baranyai Iparkamara, a Pécsi Egyházmegye) is aláírtak.

https://www.pecsma.hu/top/felfoldi-laszlo-az-ember-a-termeszet-orzoje-nem-kihasznalo-ura/

Az aláírók között volt Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora is, aki lapunknak kifejtette, hogy miért fontos számára a projekt.

– A célkitűzés, hogy szerint Pécs működése nettó zéró karbonkibocsátásúvá váljon, nemes, ugyanakkor nem egyszerű vállalás. Meggyőződésem, hogy ennek elérése csak egy széleskörű, rendszerszintű munkával, partnerségi együttműködésben valósítható meg. Rektorként fontosnak tartom, hogy a Pécsi Tudományegyetem is vegye ki a maga részét ebből a partnerségből, legyen szó akár a kutatóink környezetvédelmi javaslatairól, akár arról, hogy az egyetem hogyan tudja még zöldebbé tenni a működését – mondta.

A rektor megjegyezte, a PTE a világ „zöld egyetemeinek” rangsorában legutóbb 1050 egyetem közül a 21. helyen végzett, zsinórban harmadszor kiérdemelve a „legzöldebb magyar egyetem” címet.

– Ezen az úton szeretnénk továbbhaladni, és nem is szeretnénk a babérjainkon ücsörögni, mert hiszem, hogy mindig van följebb. A napelemenergiát például a jövőben még jobban szeretnénk kiaknázni, ugyanis a PTE-nek rengeteg épülete van, amelyeknek az energiaszükséglete átlag feletti. Nagyon nem mindegy tehát, hogy milyen forrásból tudjuk ezeket az épületeket fűteni, vagy meleg vízzel ellátni – emelte ki a rektor.

Mint mondta, éppen ezért fogadta el a szenátus a legutóbbi ülésén, hogy a Pécsi Tudományegyetem társasági részesedést szerezzen az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány által alapított Pannon Energiaközösség Nonprofit Kft-ben. Egy mintaértékű fotovoltaikus alapú, megújuló-energiaközösség jön így létre – folytatta –, melynek tagjai között megvalósulhat a helyben megtermelt energia elosztása.

Ezáltal – tette hozzá – fokozatosan csökkenthető a tagok, így elsősorban a Pécsi Tudományegyetem egységeinek külső forrásból származó energiaszükséglete.

– Az ilyen fejlesztések, jövőbe mutató lépések nem csak az egyetemnek, de a városnak is előnyére válhatnak – fogalmazott Miseta Attila.

Hirdetés