Pécsiek is megvédhetik a kisebbségeket, a határon túli magyarokat

Hirdetés

Már csak néhány napig lehet aláírni Pécsen is a Minority SafePack (MPSI) kezdeményezést, amit a FUEN (Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója) indított az EU-ban élő történelmi nemzeti kisebbségek védelméért. Döbbenetes, hogy amíg az Európai Unióban a bevándorlóknak van érdekképviselete, addig a történelmi, nemzeti kisebbségeknek nincs. 

A kezdeményezés elfogadásához legalább 7 országból összegyűjtött, összesen 1 millió aláírásra van szükség. A dokumentumot április 3-ig lehet aláírni online és papíralapon, többek között minden magyar postaépületben. Pécs két alpolgármestere, Őri László és Decsi István figyelemfelkeltő céllal egyszerre szignózta a formanyomtatványt, majd erre buzdította a város járókelőit is. Pécsett egyébként már több ezren álltak az ügy mellé.

Miért van szükség az aláírásgyűjtésre?

Jelenleg nem létezik az EU-s jogrendben külön érdekképviseleti szerve a történelmi nemzetiségeknek, akik önhibájukon kívül kerültek kisebbségi helyzetbe más nemzetállam területén. Az EU szintjén a bevándorló, szexuális és vallási kisebbségeknek létezik érdekképviseleti szerve, ezzel szemben a történelmi nemzeti kisebbségeknek, mint a határon túli magyarságnak nincs ilyen.

Mi a célja a Kárpát-medence magyar lakosságának a kezdeményezéssel?

A FUEN-en belül az RMDSZ (Romániai Magyar Demokrata Szövetség) volt az MSPI kezdeményezője, és azt is mondhatjuk, fő motorja, hiszen elsőként kezdtek aláírásokat gyűjteni, ezzel is példát mutatva a többi kisebbségi szervezetnek. Vincze Lóránt, az RMDSZ külügyi titkára és egyben a FUEN elnöke lapunknak elmondta, szerinte a kezdetektől pozitív volt a kezdeményezés fogadtatása, bár nyilván voltak hitetlenkedők, szkeptikusok, a kákán is csomót keresők a közösségen belül, de az, hogy most már látszik, nemzetközi szinten is sikerre vihető az ügy, az ő vélekedésüket is megváltoztatta. A cél, hogy szülessen egy, a Kárpát-medencei magyar kisebbség érdekképviseletét szolgáló törvény, vagy keretegyezmény az EU-n belül. Ehhez kérték a Magyarországon és más – főként EU-tag – országokban élő nemzetiségek támogatását.

Mi történik április 3-a után?

Vincze Lóránt szerint az aláírásgyűjtés lezárását követen tovább folytatódik a munka. Egy olyan periódus következik, amelyben a javaslatokat jogi nyelvre fordítják, hogy az Európai Bizottság minél konkrétabban megfogalmazott dokumentumokat kapjon kézhez arról, pontosan mit akarnak a nemzetiségek képviselői. Ezzel párhuzamosan pedig lobbizni fognak annak érdekében, hogy minél több szövetségest találjanak, amikor uniós jogalkotásra kerül a sor. Meggyőződésük, hogy az Európai Bizottságnak érdemben kell foglalkoznia a kezdeményezéssel, és előbb-utóbb el fogják érni a céljukat.

Mit várnak az előterjesztéstől?

Berkó Szilárd, a Vajdasági Ifjúsági Fórum (VIFÓ) elnöke és csapata például matricákkal, a közösségi hálón való jelenléttel, valamint médiamegjelenéssel járul hozzá a kezdeményezés sikerességéhez. Kérdésünkre azt válaszolta: „első sorban szeretnénk azt látni, hogy ennek a kezdeményezésnek ténylegesen lesz gyümölcse és nem csak egy átmeneti médiabolondításra szolgált.” Másodsorban bíznak abban, hogy az ajánlás nem csak az Európai Unió területén fogja kifejteni hatását, hanem befolyással lesz globális szinten is az Európában élő őshonos kisebbségekre.

Magyarországon is népszerűsítik az indítványt?

A kormány a Rákóczi Szövetséget bízta meg a népszerűsítéssel, akik rengeteg embert megmozgattak és egy honlapot is létrehoztak az online kitöltés megkönnyítésére. Emellett az aláírásgyűjtő ív nyomtatható is az oldalon keresztül, ezt már sokan sokszorosították, és az ország különböző pontjain kihelyezett standokon alá is íratták.

Jelenleg hogy halad az aláírásgyűjtés?

Őri László, Pécs alpolgármestere szerint néhány napja még körülbelül 70.000 aláírás hiányzott a cél eléréséhez. Magyarország, Bulgária, Dánia, Spanyolország, Horvátország, Lettország, Románia és Szlovákia már összegyűjtötte a népességszám alapján rájuk szabott szignó-kvótát a kezdeményezés hivatalos oldala szerint. Őri jó esélyt lát rá, hogy összegyűljön a kívánt létszámú támogató és ezúton is minden pécsi lakost arra biztat, írja alá az MSPI-t, itt!

 

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét