Hirdetés

Már nemcsak a Hősök terén, hanem egy központibb, jobban megközelíthető helyen, a volt fehérhegyi iskola épületében is várják azokat a meszesi szenvedélybetegeket és hozzátartozóikat, akik szeretnének felépülni betegségükből.

A nyári szünet előtti utolsó pécsi közgyűlési ülésen, éppen a drogellenes világnap előtt néhány nappal, egyöntetűen fogadták el azt az előterjesztést, mely támogatja, hogy a volt fehérhegyi iskola épületében kapjon két termet a szenvedélybetegeket kezelő INDIT Közalapítvány, akik régóta végeznek fontos munkát a városrészben.

A volt fehérhegyi suliban várják majd a szenvedélybetegeket

Máté Zsolt addiktológiai konzultáns, az INDIT Közalapítvány TÉR Közösségi Szolgálatának vezetője elmondta, hogy a Pákolitz István utcai volt iskola használaton kívüli helyiségeiben a tervek szerint 2018 szeptemberétől nyitnák meg konzultációs irodájukat, ami – mint mondta – előrelépésnek számít, hiszen így Meszes központibb, jobban megközelíthető részén folytathatják a városrészben évek óta végzett gyógyító-megelőző munkájukat (jelenlegi irodájuk a Hősök terén működik).

– Sok kliensünk van a környéken, akik a Hősök terére nem mindig tudtak eljönni, reményeink szerint az új irodába többen látogatnak majd el kezelésekre, konzultációkra – mondta.

Máté Zsolt: a közösség összefogása a cél

Az INDIT Közalapítvány új meszesi irodájában az addiktológiai problémák, az életviteli zavarok, a szenvedélybetegségek (például alkohol-, drog-, és viselkedési függőségek) kezelése és megelőzése lesz a fő feladat, mondta Máté Zsolt. Fontos, hogy szolgáltatásuk ingyenesen és akár név nélkül is igénybe vehető. Kiemelte, hogy természetesen a konzultációs és tanácsadási lehetőség a fenti problémákkal, függőségekkel élők családtagjai számára is fennáll, hiszen a problémát nagyon sokszor ők észlelik először, tehát kulcsszerepük van a gyógyulásukban és felépülésükben, valamint abban is, hogy a szenvedélybetegek mielőbb megkapják a számukra szükséges kezelést.

A közalapítvány munkatársai Meszes utcáin is dolgoznak, többek között olyan társaságokat, csoportosulásokat keresnek meg, melyekről tudják, vagy sejtik, hogy közük van kábítószerekhez. Velük aztán megpróbálnak szorosabb kapcsolatot kialakítani, ami egy lassú, és nem is mindig sikeres folyamat. Ahogy Máté Zsolt fogalmazott: csodákat nem kell várni. Ugyanakkor ennek a módszernek a segítségével sok olyan helyet felderítettek már, ahol jellemző a kábítószer-használat.

Szeptemberben kezdik a munkát az új helyen

A pécsi városrészek utcáin, így a Meszesen látott kábítószeresek száma is megtévesztő, az nem reprezentatív, mivel a drogprobléma főként a falak mögött húzódik meg, a lakásokban és házakban, ahova nem látnak be.

– Sajnos az addiktológiai problémák, az alkohollal és más pszichoaktív szerhasználattal összefüggő betegségek, valamint az olyan különféle viselkedési függőségek, mint például a kóros játékszenvedély vagy a társfüggőség jelentős nehézségeket okoznak a város minden részében, nem csak Meszesen. Szinte mindenki közelebbi vagy távolabbi közösségében van, aki érintett valamilyen szenvedélybetegségben – mondta Máté Zsolt, majd hangsúlyozta, a céljuk az, hogy munkájukkal a családok, egyének segítésén túl, az egész településrészi közösséget erősítsék, támogassák.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét