Hirdetés

Aligha élt meg olyan sötét, komor, szomorú karácsonyt Pécs, mint kereken száz éve. Éppen véget ért a háború októberben, máris érkeztek a szerb csapatok egy hónapra rá, hogy szűk három évre teljesen leradírozzák Magyarország térképéről a várost. A korabeli tudósításokat olvasva talán képet kaphatunk 1918 karácsonyáról Pécsett.

Az 1918-as év októbere az Osztrák-Magyar Monarchia szétesését, az olasz front elestét jelentette a magyarok számára. A hónap második felében kitört az őszirózsás forradalom, Károlyi Mihály békét kötött a szomszédos szerbekkel és románokkal, akik ezután – a csehekkel együtt – szépen lassan előrenyomultak és a Tanácsköztársaság ideje alatt a fél országot bekebelezték, köztük egész Erdélyt, a Felvidéket és Baranyát. Ekkor érkeztek Pécsre a szerb megszállók – november 13-án. Egészen 1921 augusztusáig maradtak.

Magyar katonák karácsonya a frontvonalon

Ebben a siralmas állapotban találták Magyarországot a frontról hazatérő katonák. Nem volt elég a háború borzalma, itthon sem leltek nyugalomra. Így köszöntött be a karácsony, amit száz éve még körülvett a vallásos áhítat, bensőséges légkör.

Nem csak a történelem, az időjárás is fekete karácsonyt hozott. Az ünnep napjaiban folyamatosan esett, a korabeli tudósítások szép allegóriát festenek az özvegyek és árvák könnyeit szimbolizáló esőzésekről.

Sötét sorok az újságok hasábjain

A Pécsi Napló december 25-én terjedelmes írást publikált Bodó Pál tollából „A halott város karácsonya” címmel. Ebben szinte szépirodalmi stílusban ír a sötét, gyászos Pécsről a végén utalva a szerb megszállásra is:

[su_quote]Mert a halott város most is régi, most is mindenki azon dolgozik, hogy megrontsa a társa munkáját, megmérgezze a szomszédja kutját és gyülölködést szítson a még ártatlanok szívében. Pedig jót és rosszat, ártatlant és bűnöst egyaránt sújtott a csapás, és mégsem, most sem, senki sem akarja megérteni, hogy most már nincsen ideje a gyülölködő marakodásnak.[/su_quote]

Katonák a fenyőfavásárban

Déry Gyula „Karácsonyi szózat” című írása pár oldallal később szinte teljes egészében közölhető lenne, olyannyira érződik rajta a háború utáni szomorúság és a békéért való könyörgés.

[su_quote]Mártírok isteni nyugalmával vártuk, hogy ezúttal már nem a naptár piros változását fogja jelenteni a komor december e fönséges ünnepe. Az elmúlt években is, a vér iszonyatához egy elszánt bizakodás makacs ereje a karácsony dátumához vitte fáradt reményeink fehér álmait. Szépnek, boldognak, az engesztelés könnyében csillogónak akartuk hinni különösen most a szeretet e földi estéjét. (…) Háborús karácsony ez az ötödik is, a jajunk hangja még uton van Isten szánalma felé és a hitünk hivését még nem adta vissza senki sem. (…) Semmit nem akarunk visszasirni a régi világból, csak ezt az egy szent éjszakát.[/su_quote]

Voltak, akik másként látták

Egy hasábbal arrébb viszont egészen döbbenetes módon két bekezdés jelent meg „Pécs, a csendes, nyugodt város” címmel. Ebben az írásban a szerző a megszálló szerb hadseregnek tulajdonítja azt, hogy „sehol oly rend és nyugalom nem volt ez ideig, mint Pécsett”. A város ezek áldásait élvezi 1918 karácsonyán, a szerb csapatok pedig inkább jó szóval, mint szigorral tartanak rendet. „A pécsi közönség nyugodtan alszik és nem is tudják, milyen jóleső érzés ez.”

1918 novemberétől 1921 augusztusáig sínylődött Pécs szerb megszállás alatt

A jótékonyság nem hagyott alább

Lehetett bármilyen szomorú a kivéreztetett, megszállás alatti Pécs karácsonya, a nehezebb sorsúak számára gyűjtött adományokból azért nem volt hiány.

A hadiárvák sorsát megkülönböztetett figyelemmel kísérték. Több magánszemély adományozott pénzt a gyermekmenhely számára – karácsonyfájukra 50 koronát küldött egy pécsi orvos –, többen a jótékony nőegyleteknek, akik aztán ruhákat készítettek a gyerekeknek és juttatták el azokat hozzájuk. Volt, aki a népkonyhának adományozott, volt, aki például a dohánygyárnak, hogy a dolgozók fejenként 400 koronát kapjanak karácsonyra.

Eközben hazánkban

December 24-én Kolozsvárt átvették a románok mintegy négyezer fős sereggel. Nem messze, Nagyszebenben az erdélyi román kormány feladta autonómiára vonatkozó törekvését és egyesült a központi román kormánnyal, ami a december elsejei döntés értelmében egész Erdély felett irányítást nyert.
December 27-én és 28-án a csehek is megérkeztek Magyarország területére. Kassa, Zsolna, Pozsony csendesen engedte át a várost nekik, de több helyen, például Komáromban fegyveres ellenállásba ütköztek. Ott 4-5 ezer katona gyűlt össze, de Érsekújváron összesen 18 ezer ember kezdett tiltakozni. Persze az ellenállóbb helyeken sem tartott sokáig a kemény elhatározás, pár nap elteltével megindultak a tárgyalások a békés megszállásról.

Forrás: Pécsi Napló

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét