Hirdetés

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) olyan megoldásokon dolgozik a Zöld Egyetem Program keretében, amelyekkel megelőzhetők lennének a villámárvizek nemcsak Pécsen, hanem több európai városban.

Januárban élesedett a Szivacsváros nevet viselő projekt azzal a céllal, hogy a kutatók olyan, a valós városi problémákra alkalmazható megoldásokat fejlesszenek ki, amelyek a klímaváltozás – elsősorban a villámárvizek – problémáját meg tudják oldani – írja az UnivPécs.

Ahogy érezhetjük is, a csendes esők ideje elmúlt, és a villámárvizek nemcsak Pécsen, hanem világszerte komoly gondokat okoznak. A PTE Kancellária szakemberei most a városfejlesztéssel dolgoznak együtt, hogy ezeket a problémákat megoldják.

– A szivacsváros értelemszerűen a zöld felületek növeléséről, az aszfalttal borított talajmennyiség csökkentéséről, a zöldtetők létrehozásáról szól. A cél az, hogy a lezúduló nagy mennyiségű csapadékot sikerrel el lehessen raktározni, és szükség esetén öntözésre vagy éppen tűzoltásra használni – mondta el Borkovits Balázs egy nemrég megrendezett eseményen, ahol a Zöld Egyetemhez köthető projektekről volt szó.

Az esőkertek olyan területek, amik alatt megfelelő vízmegtartó képességű a talajszerkezet. Ahogy az UnivPécs írja, a klímavédelemben ez nem jelent újdonságot, ám a legtöbbet korábban mégis inkább a családi házakhoz, egyes épületekhez kötődő esőkertekről hallhattunk.

A PTE vezetésével zajló projekt keretében azonban most négy, eltérő földrajzi adottságú városban hoznak létre esőkerteket, és vizsgálják a hatásukat. Városunkban ezt a PTE Botanikus Kertjében az egykori Lőtér helyén, az uszodától északkeletre lévő rézsűn alakítják ki. A területen öt műanyag tartályt ásnak majd a talajszint alá, különböző földkeverékekkel töltik meg, a tetejére pedig őshonos, évelő növényeket ültetnek. Föld alatti szenzorokkal mérik majd a talaj nedvességét, és az adatokat a Botanikus Kertben már régóta működő meteorológiai állomás révén rögzítik. 

A terv az, hogy a pécsi esőkert készüljön el elsőként, hogy a korai tapasztalatok alapján minél hamarabb be lehessen vetni a város több pontján. A célterületek között felmerült többek között a Rókus sétány és a MIK felé vezető körforgalom feletti meredek útszakasz. A másik oka a nyár elejére tervezett indulásnak az, hogy az esőkerteket a projekt többi városa fel tudja használni az esővíz elraktározásához.

Hirdetés