Hirdetés

A büntetőügyekben jártas pécsi ügyvéd sem látott olyan ítéletet, amely május 5-én a pécsi Volvo-ügyként ismert perben született. A kora újkori hazai bírósági gyakorlatban még nem fordult elő, hogy két vádlottat felmentenek egy olyan bűncselekmény alól, amit egy harmadik beismert. Annak a veszélye is fennáll, hogy a pécsiek örökre lemondhatnak a szőrén-szálán elpárolgott 690 millió forintjukról.

Az ügyvéd sem látott hasonlót

Amint arról lapunk is beszámolt, a napokban első fokon ítélet született abban a hosszú ideje húzódó büntetőügyben, amelyet a pécsiek csak Volvo-botrányként ismernek.

Annak, hogy szerintük az ítélet valahol sántít, sok pécsi adott hangot közösségi oldalakon. Ám az ítélet nem csak a józanul gondolkodó, de jogban járatlan pécsieket érte váratlanul.

– Páratlan és megdöbbentő ítélet született – mondta dr. Góbi János ügyvéd, a pécsi önkormányzati átvilágítást végző jogi team tagja. – Akkor is, ha eltekintünk az olyan megállapításoktól, mint hogy a 20 százalékos közvetítői haszon nem tekinthető tisztességtelennek egy európai uniós közbeszerzési eljárásban, ahol a dolog természete miatt fogalmilag kizárt az „ügynöki” közreműködés. Olyat ugyanis még soha nem láttam magyar bíróságon, hogy miközben az egyik vádlott beismeri, hogy részt vett egy bűncselekményben, jelesül pénzmosásban – amely bűncselekmény egy másik alapbűncselekmény elkövetését feltételezi –, két másik vádlottat mégis felmentenek. Ez egy eddig teljesen példa nélkül álló anomália.

A nyári melegben elolvadhat a pécsiek kárigénye

A büntetőügyekben jártas pécsi ügyvéd szerint még azt sem lehet kizárni, hogy a forró nyári hónapokban az elsőfokú ítélet egyszer csak jogerőre emelkedik. Az ítélet ellen ugyan fellebbezett az ügyészség, de azt a törvényszéki ügyész, sőt, a másodfokon eljáró ügyészség is visszavonhatja. Mégpedig egészen a másodfokú tárgyalás kezdetéig. Ha ez mondjuk valamikor augusztusban megtörténik, akkor az ügy véget érhet, mielőtt még a pécsi közvélemény valamikor ősszel annyit kérdezhetne, hogy „tessék?”.

Az előző, fideszes városvezetés egy kapavágást sem tett azért, hogy a túlárazott buszok után kártérítést kapjanak a pécsiek.

Ehhez a 2019 őszi választások kellettek, amelyek után Péterffy Attila polgármester elrendelte, hogy az önkormányzat cége polgárjogi igényt is előterjesszen a bíróságon. 690 millió forintnyi közvagyon visszaszerzése a tét.

Amennyiben a per nem éri meg a másodfokot, úgy a pécsiek igénye közel 700 millió forintra hamarabb olvad el, mint a forró aszfaltra ejtett fagylalt.

Elvesztette bűncselekményjellegét

Különösen furcsa az ítélet annak a Hollandiában lefolytatott nyomozásnak a fényében, amely alapján egyáltalán elindult a hazai jogi eljárás. A május 5-i ítélet arra enged következtetni, hogy a Volvo-gate Hollandiából hazatérve végleg elvesztette bűncselekményjellegét. Pedig az ottani hatóság nyomozása tartalmaz olyan megállapításokat, amelyek alapján a Volvo-ügy határozottan bűncselekménynek tűnt.

Olyannyira, hogy a másod- és negyedrendű vádlottakat rövid időre őrizetbe is vették Hollandiában.

Ott a hatóságok nemhogy a „tisztes haszon” kifejezést nem tudták értelmezni, de egyáltalán azt sem, hogy mit keresett egy közvetítő egy európai uniós közbeszerzési eljárásban. Idehaza ez azért nem annyira ismeretlen, általában NER-oligarchák elnyert közbeszerzései kapcsán lehet hallani közvetítőkről, „közbeszerzőkről”.

Legutóbbi cikkünk a témában:

https://www.pecsma.hu/top/ket-vadlottat-felmentettek-a-pecsi-volvo-perben/?highlight=volvo

Hirdetés