12 C
Pécs
hétfő, április 29, 2024
KezdőlapPécs AktuálTöbb pofont adnának a bányászok

Több pofont adnának a bányászok

Egykori baranyai bányászok, szakszervezeti vezetők, valamint többek között a Magyar Szolidaritás Mozgalom és a pécsi MSZP képviselői is megjelentek azon a demonstráción, amelyet csütörtökön délután tartottak a Széchenyi téren. Azt akarják elérni, hogy a kormány minden, korábban létező juttatást adjon meg a volt bányászoknak. 

„Cserbenhagyott bányászok, kisemmizett emberek”; „Rokkant vagyok, nem csaló” – többek között ilyen transzparensekkel jelent meg számos egykori volt bányász a Széchenyi téren csütörtökön, hogy kifejezze elégedetlenségét a kormány a bányászjuttatásokkal kapcsolatos döntései ellen.

A rendezvény hallgatóságában a volt bányászok között többek között megjelentek szakszervezeti képviselők, vezetők, az MSZP helyi tagjai – mint Tóth Bertalan és Kőhegyi István -, valamint a Magyar Szolidaritás Mozgalom tagjai is. A rendezvény házigazdája a Járadékos Bányászok Szakszervezete volt, szónokként főként volt bányászok léptek a Szentháromság-szobor tövébe, a fel és levezetésről pedig Benke Norbert, az MSZOSZ Baranya megyei ügyvivője gondoskodott.

Az MSZOSZ (Benke Norbert) is felszólalt

A felszólaló bányászok elégedetlenségüknek adtak hangot amiatt, mert szerintük a kormány a rokkant bányászok egy kis részének kedvez csak. A 426/2012-es kormányrendelet szerint járadékra az jogosult, aki legalább tíz év föld alatti munkát végzett, 2011. december 31-én rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, illetve megváltozott munkaképességű személyek ellátásában részesült, illetve legalább 29 százalékos egészségkárosodást szenvedett bányászati tevékenység következtében.

A felszólalók közül Szemán István, a Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesületének volt alelnöke fogalmazta meg legmagvasabban, mire készülnek, s emlékeztetett rá, a tény, hogy egy lakossági fórumon pofonvágta egy volt bányász Polics József komlói polgármestert, csak az első lépés volt.

Szétszóródtak, helyeseltek

– Egyet kérünk és semmi mást: állítsák vissza változtatás nélkül a 23/1991-es kormányrendeletet az egyes bányászati dolgozók társadalombiztosítási kedvezményeiről. Erre március 21-ig adunk időt. Ha ez nem történik meg, a komlói pofon a kezdés volt, akkor bele kell verni a fejükbe, hogy mit kér a bányásztársadalom – mondta.

Rárobbantanák az épületet a Fideszre

– Ma a fiatalok bementek a Fidesz-székházba, kérdem én, ha mi, bányászok megyünk be, akkor mi lesz ott?! Ha nem engednek be a kerítésen, alábújással is be tudunk menni, rájuk robbantjuk az épületet, ha ez így folytatódik! Meg kell állítani ezt a szemét mocskos bandát, mert elveszíted a gyermekedet, az életedet, éhen döglesz – ordította a volt bányász indulatosan.

Benke Norbert féltucatnyi bányász rövidebb-hosszabb felszólalása, személyes hozzáfűznivalója után arra kérte az egybegyűlteket, március 21-én, 15 órakor jöjjenek el ismét a Széchenyi térre egy újabb, nagyobb tüntetésre. Akkor ugyanis a most megjelentek kiegészülnének az ország más térségeiben dolgozó bányászokkal, szakszervezetisekkel is.

A résztvevők a demonstráció után levonultak a városházához és az ismert bányászköszöntéssel szimbolikusan „Jó szerencsét” kívántak a politikusoknak.

[frame]

Lusta volt a pofozkodó bányász?

Mint az ismert, február végén volt bányászok gyűltek össze egy lakossági fórumon Komlón, majd egyikük odarohant a pulpitushoz és arcon ütötte Polics József polgármestert. Komló első embere kíváncsi volt, s tájékozódott az őt megütő volt bányász, Kollár Tibor ügyében. Kiderült, hogy Kollár Tibornak valóban megszűnt rehabilitációs ellátása, viszont ez megjárt volna neki. Ő ugyanis nem adott le határidőre a jogszabályi feltételeknek megfelelő – vagyis egyértelműen kitöltött és aláírt – nyilatkozatot. Nyilatkozat hiányában a hatóság megszüntette Kollár ellátását. A döntés ellen ő később fellebbezett, de az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság helyben hagyta az elsőfokú döntést. A jogvita ezután a bíróságon folytatódott.

Polics szerint Kollár Tibor a járadékát nem az egészségi állapotával vagy a munkaképességével összefüggésben veszítette el, hanem kizárólag azért, mert nem tett eleget törvényben előírt kötelezettségének, amelynek várható következményével maga is tisztában volt. Amennyiben kérte volna az egészségügyi felülvizsgálatát, akkor összesen egy alkalommal kellett volna megjelennie a kijelölt bizottság előtt. Kollár ugyanis jogerős bírósági ítélettel rendelkezik arról, hogy egészségkárosodása végleges és visszafordíthatatlan.

[/frame]

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő