Hirdetés

A kerecsensólyom lett az év madara 2024-ben. Az Európai Unióban élő állományának több mint 60 százaléka Magyarországon fészkel, és világszinten a kárpát-medencei az egyetlen bizonyítottan stabil, enyhén növekvő állománya a fajnak.

Nagy termetű, széles szárnyú, az egerészölyvhöz hasonló méretű és színezetű sólyom kiemelkedő értékünk. A Magyar Madártani Egyesület (MME) 1974-es megalakulása óta kiemelt figyelmet fordít a faj megőrzésére, ezért is lett a 2024-es MME 50 jubileumi év madara.

Ahogy az egyesület honlapján olvasható, Magyarországról az 1980-as években majdnem eltűnt, akkor az ismert kerecsensólyom-párok száma alig tíz volt. Napjainkban ez a szám már 150 párra nőtt, ami az ismert állományt illeti, a becsült állomány pedig 180-200 pár körül alakul.

Az állomány csökkenésében szerepet játszott az, hogy a múlt század második felében potenciális solymászmadárként a tojásokat és fiókákat kiszedték a fészkekből, a felnőtt madarakat befogták. A megmaradt párok pedig a mezőgazdasági területekről az Északi-Középhegység kevésbé kedvező sziklafalira húzódtak vissza. Ugyanígy a nagyüzemi mezőgazdaság élőhely-átalakítása, a fő zsákmányállatát jelentő ürge hazai állományának összeomlása, a nem megfelelően alkalmazott rágcsálóirtó szerek, a ragadozó madarak illegális mérgezése, a fészekgazda madárfajok üldözése, az elektromos vezetékhálózaton elszenvedett tömeges áramütés mind-mind egymást erősítő állománycsökkentő tényező.

Az MME a faj védelme érdekében rengeteget tett. Éveken át sikeresen alkalmazta az önkéntesekkel végzett fészekőrzést. Ugyancsak fontos lépés volt az ürge védetté nyilváníttatása, majd a rágcsálók visszatelepítése az egykori élőhelyeikre. A kerecsensólymok védelme érdekében is kezdődött el immáron több mint negyven éve a középfeszültségű oszlopfejek madárbaráttá alakítása, ami napjainkban is tart. Számos speciális, „örök” élettartamú alumínium költőláda került ki a nagyfeszültségű hálózat fém traverzeire. Itt a nyestektől és az emberektől is védetten költhetnek a kerecsenek, napjainkban a hazai állomány több mint kétharmada itt költ.

Kiemelt képünk forrása: mme.hu / Csonka Péter

Hirdetés