6 C
Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapHírzónaSzámviteli fegyelmet sértett az LMP

Számviteli fegyelmet sértett az LMP

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelzéssel fordult a Fővárosi Főügyészséghez, miután meghiúsult a szervezet LMP-nél indított két évenkénti kötelező ellenőrzése az ellenzéki párt teljes számviteli fegyelemsértése miatt.

Ezt Elek János, az ÁSZ főtitkára és Brebán Andrea felügyeleti vezető jelentette be csütörtökön Budapesten tartott sajtótájékoztatón.

A számvevőszék a parlamenti frakcióval rendelkező három ellenzéki párt 2011-2012-es gazdálkodását ellenőrizte. A vizsgálatot végzők szerint az MSZP beszámolói megbízható és valós képet mutatnak a párt gazdálkodásáról, szemben a Jobbikéval, ahol a számviteli bizonylatok, nyilvántartások nem támasztották alá a beszámolót. Az ÁSZ a legsúlyosabb hiányosságokat az LMP-nél tárta fel, ahol a hiányzó bizonylatok és pártszabályzatok miatt nem is tudták elvégezni az ellenőrzést. A számvevőszék jelzése alapján itt a Fővárosi Főügyészség folytatja a vizsgálatot.

Elek János emlékeztetett, az ÁSZ csak szűkített hatáskörű ellenőrzéseket folytathat a pártoknál, vagyis kizárólag az állami források felhasználásának szabályosságát vizsgálhatják, célszerűségi és eredményességi szempontokat nem értékelhetnek. Megjegyezte továbbá, hogy a számvevőszék nyomozati eszközökkel sem rendelkezik, így kizárólag a rendelkezésükre bocsátott dokumentumokból vonhatják le következtetéseiket.

Az ÁSZ főtitkára általános tapasztalatként hangsúlyozta, a korábbi évekhez hasonlóan továbbra is számos ellentmondáshoz vezet, hogy a párttörvényben szereplő beszámolási szabályok nincsenek összhangban a számviteli törvényekkel.

Brebán Andrea tájékoztatása szerint az MSZP-nél folytatott vizsgálat a beszámoló valódiságát nem befolyásoló hibákra bukkant. A számvevőszék a párt szabályozottságának javítása érdekében arra kérte a szocialisták elnökét, hogy szabályozza a nem pénzben nyújtott vagyoni hozzájárulások bekerülési értékét, valamint igazítsa a törvényi előírásokhoz a helyi szervezetek elszámolási határidejét. Megállapították továbbá, hogy a párt végrehajtotta azokat az intézkedéseket, amelyeket az ÁSZ a 2009-2010-es ellenőrzés után kért. Az MSZP összesen egymilliárd 552 millió forintból gazdálkodott 2011-20212-ben.

A számvevőszék a Jobbik esetében a bizonylati fegyelem megsértéseként értékelte a szigorú számadású bizonylatok nyilvántartásának elégtelenségét, valamint a nem megfelelő utalványozást. Brebán Andrea szerint a párt tavaly megsértette a foglalkoztatási szabályokat a megbízási szerződéssel foglalkoztatottak bejelentésének elmulasztásával és az adó- és járulékfizetési kötelezettségét is hiányosan teljesítette, ám ezeket utólag korrigálták. A számvevőszék mindezek alapján azt kérte a Jobbiktól, hogy tegye közzé a vizsgált időszak módosított beszámolóit. Brebán Andrea hangsúlyozta továbbá, hogy a Jobbik nem hajtotta végre teljesen az ÁSZ 2009-2010-es ellenőrzése után kért intézkedéseket, például nem biztosították a bizonylati elv és fegyelem betartását. A Jobbik az utoljára ellenőrzött két évben egymilliárd 32 millió forint bevételből gazdálkodott.

Az LMP 2011-2012-ben összesen 498,4 millió forintos állami támogatósból működött, beszámolóját mindkét ellenőrzött évben a törvényben előírt határidőn túl tette közzé. A párt emellett nem adta át könyvvezetésének elektronikus nyilvántartását, a 2011-es főkönyvi kivonatát, a mérleget alátámasztó leltárakat és az analitikus nyilvántartásokat. Az ÁSZ az LMP-nél meghiúsult ellenőrzés miatt azt kéri az ellenzéki párttól, hogy szerezze be a hiányzó dokumentumokat és teljesítse könyvelési kötelezettségét. A számvevőszék emellett azt is javasolja, hogy az LMP vizsgálja ki a felelősségre vonás lehetőségét és készítse el a párt számviteli szabályzatait, majd azokat hagyja jóvá az országos választmánnyal. Brebán Andrea közölte, az LMP a két évvel korábbi ellenőrzés után kért intézkedéseket sem hajtotta végre.

A számvevőszék a fentieken túl megállapította, hogy mindhárom párt alapítványa megbízható és valós beszámolót nyújtott be működéséről. Az MSZP Táncsics Mihály Alapítványa esetében megállapították, hogy a Kapcsolat.hu Kft. vesztesége miatt az alapítvány 119 millió forint vagyonvesztést szenvedett, továbbá nem volt igazolható, hogy az alapítvány alapító okirat szerinti céljaira költötték a társaságnak költségvetési forrásból biztosított pénzeket. A Jobbik Gyarapodó Magyarországért Alapítványa esetében a támogatási tevékenységhez kapcsolódó hiányosságokat állapítottak meg, míg az LMP Ökopolisz Alapítványánál olyan szabálytalanságok derült ki, mint a pénztárellenőr, vagy a könyvelői aláírás hiánya.

Az ÁSZ kétévente köteles ellenőrizni a pártok gazdálkodását, amit egy ellenőrzési tervhez igazodva hajtanak végre. A kormánypártok működését egy évvel korábban végezte a számvevőszék.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő