10 C
Pécs
csütörtök, április 25, 2024
KezdőlapKorzóÉletmódCsontkovácsra vagy masszőrre van szükséged? Megmondjuk!

Csontkovácsra vagy masszőrre van szükséged? Megmondjuk!

Végigfut a hátadon a hideg, ha a csontkovács szót hallod? Nem bírod, ha idegenek hozzád érnek, így nem mersz masszőrhöz sem fordulni? Mi a különbség, melyik szakember miben tud segíteni? Miből lehet tudni, hogy valóban kire szabad rábíznia magát az embernek, és nem csak valami kuruzsló fogad majd minket a masszázságyán? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.  

Minden masszőrnek és csontkovácsnak kialakul munkája során a saját technikája, stílusa, ami a vendégeknél legjobban beválik és a szakember számára is a lehető legkényelmesebb és viszonylag kímélő az egyébként kemény fizikai igénybevételhez képest.

A nagy feladat eltalálni, hogy az adott kuncsaftnak mi esik jól, hol van a fájdalomküszöbe, valamint tudni, ha nem szabad nagy erejű nyomást kifejteni rajta egy betegség vagy sérülés miatt. Ez utóbbit jó esetben előre jelzi az ember az őt gyúró szakember felé. Máskülönben a masszőrnek vagy csontkovácsnak kell észrevennie, ha nem veszi észre, baj lehet belőle. Ha azonban minden klappol, akkor az ember úgy érezheti magát a kezelés után, mint aki újjáéledt.  

– A csontkovács nem masszírozással foglalkozik, hanem az egyensúlyi állapot visszaállítására törekszik, elmagyarázza a vendégeinek, milyen a helyes testtartás. Az emberek leginkább azért félnek csontkovácshoz menni, mert furcsa ez a név. Garantálom, szó szerinti kovácsolás nem történik, sőt a masszázs sok esetben nagyobb fájdalommal jár a kemény izmok ellazításakor, mint a csontkovácsolás. A masszőrök a bőrrel, kötőszövetekkel, izmokkal foglalkoznak. Azt gondolom, a masszázs inkább rövid távú megoldás, míg a csontkovácsolás akár több hétre is javíthat az ember állapotán – mondta Pintér Roland pécsi csontkovács-masszőr, aki hangsúlyozta, általában pozitívan csalódnak az emberek a kezelések után.

Min segít a csontkovács?

A test a legtöbb esetben a terhelések vagy rossz tartás következtében – például irodai munka, sérülés miatt – elferdülhet. 

Méghozzá úgy, hogy az ember a fájdalomtól eltartó izomhelyzeteket alakít ki, és ezzel az egyik oldala megrövidül, míg a másik feszül. Így történhet az, hogy például a csigolyák jobbra-balra, előre-hátra elhúzódhatnak, akár gerincferdülést okozva. Úgy is tűnhet az ember egyik lába rövidebb a másiknál. Ezeknek a húzódásoknak következtében a test kompenzálni próbál és elferdül. 

Ezt úgy kezelik, hogy az elmozdult dolgokat helyreteszik. Általában különböző erősségű fogásokat alkalmaznak a szakemberek és a mozdulatok nem fájnak Pintér Roland szerint.

– A szakmában generációról generációra száll át a tudás és rengeteg gyakorlat kell ahhoz, hogy valaki megfelelően tudja alkalmazni a technikákat. Persze fontos például ismerni az anatómiát is – mondta a csontkovács-masszőr.

Mi a helyzet a masszírozással?

Rengeteg masszázsfajta létezik, amik által különböző fogásokkal a bőrön keresztül hatnak az izmokra.

Különböző lehetőségek vannak masszázstanfolyamok elvégzésére, akár néhány alkalom után kézhez kaphatja az ember az oklevelét és már kezdhet is embereket kezelni. Alapvetően ez nem nagyon veszélyes, hiszen ahogy korábban az otthoni masszírozással kapcsolatban is megírtuk, nem fog tudni óriási kárt okozni, hacsak nem a gerincet kezdi el nagy erőkkel nyomkodni.

Viszont ahhoz, hogy valaki tényleg jó masszőrré vagy masszázsterapeutává váljon, mindenképpen sok év rutinra kell szert tennie és folyamatosan tanulnia, nem elég a végzettség. Sőt, mivel minden ember más igényekkel érkezik és mást szeret, ezért még az is előfordulhat, hogy habár jó a szakember, a kuncsaft mégis inkább máshoz fordul legközelebb.

Milyen sérüléseket érdemes masszázzsal, csontkovácsolással kezelni?

Problémák esetén a kezelések száma sűrűsödhet, egyébként mindenki maga érzi, hogy milyen sűrűn van szüksége egy jó gyúrásra.

Boka-, térd- és csípőhúzódás, ficamok, rándulások esetén például érdemes sűrűbben ellátogatni a bevált szakemberhez. A gerincsérv viszont nagyon kényes dolog, nagyon óvatosnak kell vele lenni.

Masszázs és csontkovácsolás esetén is vannak bizonyos kizáró okok, amik miatt nem ajánlott ilyen kezelésre menni, például a daganatos megbetegedések, akut fájdalmak, krónikus gyulladásos tünetek és lázas megbetegedések. Műtéti beavatkozások után legalább 6 hétig szintén nem javasolják a masszázst, csontkovácsolást. 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő