Hirdetés

Izgalmasan telt a hétvége a csillagok alatt: most zajlott a Perseidák maximuma, emellett egy rendkívül ritka természeti jelenséget is megfigyelhettek a fények szerelmesei – reméljük, olvasóinknál is készültek a fotók, videók!

Záporozó hullócsillagok

Amint azt korábban be is harangoztuk, már július második felében elkezdtek potyogni a Perseidák, a legtöbb meteor augusztus 12-13-án éjjel volt várható, a számítások szerint 13-án hajnaltól estig zajlott a csúcs ideje.

https://www.pecsma.hu/abszolut-pecs/ezek-lesznek-a-hullocsillagok-ejszakai/

Az elmúlt éjszakákon volt tehát a maximum, az Időkép éjjellátó webkamerái pedig sok szépséget kaptak lencsevégre.

Ugyan nem Baranyában, de csodálatos képek is készültek a csillaghullásról, méghozzá a hollókői vár felett. A hosszú expozíciós idővel készült fotókon az látszik, ahogy csíkot húz az égen egy-egy fénycsóva. Mint ismert, a Perseidák az egyik legismertebb, sűrű csillaghullást előidéző meteorraj. A raj sok apró porszemcséből áll, amelyek a földi légkörben nagy sebességük következtében felhevülnek és elégnek.

Ugye kívántatok valamit?

Fotók: Komka Péter/MTI

Fényjáték naplementekor

A hullócsillagok és a tündöklő Tejút mellett egy rendkívül ritka természeti jelenséget, a légkörfény – nem sarki fény, és nem is világító felhő – is megvillant augusztus 12-én. Az Időkép pécsi webkamerája is megörökítette a fényjátékot:

[su_note note_color=”#f5d3c7″ text_color=”#161515″]A krepuszkuláris sugarak napfelkelte vagy naplemente idején figyelhetőek meg, amikor a Nap a horizont közelében van. Ebben a helyzetben az azt kitakaró felhő, hegycsúcs látványos sávokat, sugarakat hoz létre. Ezek élénkségét a légkörben lebegő porszemcsék mérete, sűrűsége, valamint a páratartalom együttesen határozzák meg foglalta össze az Időkép.[/su_note]

Várjuk képeiteket, videóitokat csillaglesetekről!

Hirdetés