17 C
Pécs
csütörtök, május 2, 2024
KezdőlapAbszolút NőFészekMire jók az illóolajok?

Mire jók az illóolajok?

Itt a hűvös, barátságtalan őszi időjárás. Ilyenkor jól esik egy forró fürdő, valamint gyakoriak a légúti- és a felfázásos megbetegedések. Az illóolajok utóbbiak ellen is hatékonyak, de fürdővízbe is tehetjük őket, sőt a fűtésszezonban a száraz levegő párásítása során is jótékony hatást fejtenek ki otthonunkban. Megmutatjuk, melyik illóolajat mire használhatjuk.

Bergamott

Enyhíti a megfázással, influenzával járó tüneteket, a lázat és a torokfájást. Pattanásos, mitesszeres bőrre is használhatjuk, továbbá nyugtató, stresszoldó hatással bír. Hatásos húgyúti fertőzésekre, továbbá depresszió, étvágytalanság, herpesz ellen. Mellékhatása, hogy fényérzékennyé teszi a bőrt.

Borókafenyő

Másnaposság ellen, méregtelenítésre, cellulitisz ellen használható, továbbá húgyúti fertőzések és menstruációs fájdalmak enyhítésére is szolgál. Elsősorban fürdővízbe csepegtetve használjuk, de valamilyen hordozóolajba keverve (pl. szőlőmagolaj) a bőrre is felvihető. Vízhajtó hatása miatt terhesség idején és veseproblémákkal küzdőknek ajánlott elkerülni.

illóolaj4

Citrom

Igazi csodaszer: erős baktériumölő hatása van, alkalmas a megfázás és influenza tüneteinek enyhítésére, korpásodás ellen is hatékony, továbbá normalizálja a bőr faggyútermelését. A citromolajat samponunkba és arckrémünkbe is belekeverhetjük, így is kifejti jótékony hatásait. Emésztési problémák, tyúkszem, fogínygyulladás kezelésére is alkalmazható.

Eukaliptusz

A nátha és megfázás tünetei ellen szokás használni, továbbá torok- és homloküreg-gyulladásra vírus- és baktériumölő hatású. Használható még ízületi fájdalmak ellen, reumára, izomfájásra; élénkítő, frissítő hatással bír. Migrén, húgyúti problémák, húgyhólyaggyulladás esetén is hatékony lehet.

Geránium

A hölgyek jó barátja lehet, ugyanis enyhíti a menstruációs fájdalmakat és a változó kor panaszait. Ekcémára, pattanásokra, narancsbőr kezelésére is alkalmazható. Illata enyhíti a szorongást, jó kedvre derít.

Ylang-ylang

Csökkenti a depressziót, növeli a nemi vágyat, csökkenti a magas vérnyomást, oldja a feszültséget. A bőrnek is jót tesz: optimalizálja a faggyútermelést, ránctalanító, ellazítja az arcizmokat. Terhesség ideje alatt nem alkalmazható.

illóolaj

Levendula

Főleg stressz ellen és vágott, illetve égési sérülésekre ajánlott, de rovarcsípések, napozás okozta leégés, álmatlanság ellen is alkalmazható. Hatásos az idegesség okozta fejfájás enyhítésére és nyákoldó hatású. Nem véletlen, hogy a kozmetikai ipar is előszeretettel alkalmazza, hiszen a bőrre is jó hatássall bír: regenerálja és kiegyensúlyozza a zsírosságát.

Pacsuli

A gombás és bakteriális fertőzések ellenszere, továbbá a testszag ellen is használható. Bőrnyugtató hatású, a bőr gyulladásai esetén alkalmazható, továbbá a korpásodás ellen is küzdhetünk vele.

Rozmaring

Sportsérülések, ficamok kezelésére kiváló, de hatékony még a hajhullás, korpásodás esetén is. Feszültség enyhítésére is alkalmas, továbbá csökkenti a visszerek és hajszálerek torzulásait, és természetes frissítő hatással bír a szervezetre. Terhesség és epilepszia esetén kerülendő!

illóolaj

Szantál

Természetes immunerősítő hatással bír, de enyhíti a hasmenést, fülfájást, légúti fertőzéseket egyaránt. Nyugtatja a bőrt, gyorsítja a sebgyógyulást, a túlzottan zsíros bőr és a ráncok ellen is használható. Erősen ajánlott hígítani, ugyanis csípheti a bőrt. Kozmetikumainkat is „felturbózhatjuk” pár csepp szantálolajjal gazdagítva őket.

Teafa

Nemi úton terjedő betegségek természetes kezelésére is ajánlott, mivel a bakteriális-, vírusos- és gombás fertőzéseknek egyaránt ellenszere lehet. Égési sérülés és rovarcsípés esetén szintén használhatjuk, továbbá szemölcsök ellen is hatékony.

[note note_color=”#f4f419″]

Hogyan használjuk őket?

A legfontosabb, hogy mindenképpen hígítsuk, és soha ne alkalmazzuk őket szájon át!

Fürdővízbe: 6-8 csepp illóolaj elegendő. Ilyen formában főként a nyugtató hatásukat fejtik ki.

Gőzölés: légúti megbetegedések esetén inhalálhatunk meleg víz fölött, törölközővel a fejünkön, kevés illóolajjal. Gyerekeknek nem ajánlott ez a megoldás és felnőtteknek is csak óvatosan, nem túl forró vízzel (az égési sérülések elkerülése érdekében).

Borogatás: ha bőrünkre akarjuk felvinni az illóolajokat, akkor vízzel hígítva, vattával, gézzel ajánlatos ezt tennünk, de ahogy fent említettük, valamilyen hordozóolaj (napraforgó, szőlőmag) is megfelelő lehet.

Párásítás: párologtató vagy kerámiaégető segítségével párologtassunk, az aromaterápiás hatások így is érvényesülnek és ráadásul kellemes illatot is kölcsönöznek az illóolajok otthonunknak.

Masszázs: szintén ajánlott a hígítás, valamilyen hordozó krémbe vagy olajba való keveréssel, mert koncentrált formában sok illóolaj bőrirritációt okozhat.

[/note]

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő