21 C
Pécs
hétfő, április 29, 2024
KezdőlapPécs AktuálKözéletVége a mutyizásnak, csak azok kaphatnak majd behajtási engedélyt, akiknek tényleg kell

Vége a mutyizásnak, csak azok kaphatnak majd behajtási engedélyt, akiknek tényleg kell

Új parkolási rend bevezetését tervezi a pécsi önkormányzat, mivel a jelenleg is érvényes szabályozás már nem szolgálja az eredeti célokat – írtuk nemrég. A cél az, hogy a rendelet áttekinthetőbb legyen, a kedvezményeket pedig szigorú szabályok alapján ítéljék meg. Behajtási engedélyeket például csak azoknak fognak kiadni, akiknek tényleg szükségük van rá. Megszólaltattunk néhány olyan szervezetet, akik vissza- vagy bekerülnek a kedvezményezetti körbe, amint életbe lép az új szabályozás.

Nagyon fontos változás lesz, hogy megszűnik a „mutyizás” lehetősége, csak a közérdekű feladatokat ellátó, a város működését biztosító szervezetek kaphatnak parkolási vagy behajtási kedvezményeket. A közérdekű feladatokat és közfeladatokat végző szervezeteket a rendelet egyértelműen meghatározza majd, így a kedvezmények megadása nem függhet egyéni döntéstől.

Az új parkolási rendeletről társadalmi vitát kezdeményezett a városvezetés. A tervezet szövegét elküldték a témában érintett pécsi közigazgatási és civil szervezeteknek, és feltöltötték a gov.pecs.hu oldalra, ahol mindenki elolvashatja és véleményezheti. Az észrevételeket, javaslatokat november 6-ig várják, a beépíthető javaslatokkal kiegészített új parkolási rendeletről várhatóan még idén dönt a közgyűlés.

Az egyik legfontosabb változás az lesz, hogy az órával ellátott, feladatalapú engedélyek megmaradnak ugyan, de itt a felhasználók közé visszakerülnek a nappali szociális ellátást végző szervezetek, valamint bekerülnek a hajléktalanokkal foglalkozók és a védőnők.

Utóbbi kategóriába tartozó szervezetek közül néhányat megkerestünk.

Támasz Alapítvány, Fonyó József integrált intézményvezető:

„Két tevékenységünknek fontos feltétele, hogy az autóink meg tudjanak állni a város minden pontján: az egyik az utcai szociális szolgálat, a másik pedig a betegszállító. Nekik sok esetben olyan helyről kell elszállítani embereket, ahol behajtási engedély vagy parkolási engedély szükséges. Úgyhogy ez mindenképpen megkönnyíti a munkánkat.”

Fogd a kezem alapítvány, Tóth Péter ügyvezető: 

„Ugyan eddig is megoldottuk valahogy a dolgainkat, de azért segíti majd az engedély a mindennapjainkat. Vannak lakhatást kínáló szolgáltatásaink – támogatott lakhatásunk, illetve rehabilitációs célú lakóotthonunk –, az ezeket igénybe vevőket pedig sok esetben a belvárosba szállítjuk kisbusszal szakellátásokra, üzemorvoshoz. Emellett kulturális, szabadidős vagy rekreációs programokat is kínálunk a bentlakásos intézmények lakóinak, melyekre szintén a mikrobusszal vihetjük őket a behajtási engedély segítségével. Ugyan ezek most a járványhelyzetben elmaradnak, de az integrált foglalkozások legtöbbje is a belvárosban van, amikre szintén gyorsabban és könnyebben tudjuk majd autóval szállítani a nappali szolgáltatást igénybe vevő klienseinket.”

INDIT Közalapítvány, Szemelyácz János szakmai vezető: 

„Elég kiterjedt szociális és egészségügyi hálózatunk működik Pécsett, többek között drog- és alkoholambulancia, nappali szociális intézmény is. Az egész város területén, hívásra akár köztereken is meg kell jelennünk és felvenni a kapcsolatot problémás emberekkel. De nagyon sokszor kapunk jelzést klienseinktől is. Mindegyik esetben jó, ha gyorsan oda tudunk érni a helyszínre, és be tudunk hajtani, adott esetben parkolni is a lehető legközelebb a bajbajutotthoz. Illetve működik az úgynevezett bulisegély szolgáltatásunk, aminek keretében e-biciklis munkatársaink az esténként szórakozók buliútvonalait követik, és szóróanyagot, ártalomcsökkentő eszközöket osztanak szükség esetén. Ezeknek a pótlását és összegyűjtését is a belvárosban közlekedni tudó autókkal tudjuk megoldani, így ebben is segít az engedély.” 

Magyar Máltai Szeretetszolgálat, Jónás Gergő, a dél-dunántúli régió ügyvezetője: 

„A székhelyünk és regionális központunk a pécsi belvárosban, a Janus Pannonius utcában van. Ez egy olyan hely, amit a munkatársaknak és a vendégeknek is meg kell tudni közelíteni. A másik dolog, melyhez szükség van járműhasználatra a járóbeteg szakrendelésünk, mely önkéntes orvosokkal működik: többek között vért is szállítunk laborba. A harmadik szegmens pedig a hajléktalanellátás, melyhez szintén autóra van szükség. Vagyis alapvetően a munkánk ellátásához elengedhetetlen a behajtási és parkolási engedély.”

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő