Pécsi, baranyai nők, akikre büszkék lehettünk!

Hirdetés

Pécsi művészek, alkotók, nagycsaládosok, elismert szakemberek, szívvel-lélekkel dolgozó hétköznapi hősök, akikben egy közös van, hogy hölgyek. 2018-ban is olyan nőkkel beszélgettünk, akiknek a történetei inspirálóak, kitartásul példaértékű, és megérdemlik, hogy ismerjék őket szülővárosukban.

A nő, aki 1992 óta „diktálja a divatot” Pécsen

Várai Ildikó több mint 25 éve nyitotta a Jókai téren butikját, a Fekete Nyulat, akkor még Kegyed Divatja néven. A női divatáruval foglalkozó belvárosi üzletben kisszériás termékekkel találkozhatunk, így ha nem szeretjük, ha szembe jön velünk egy ugyanolyan táska, vagy kabát, akkor a Fekete Nyúl a mi üzletünk. Persze Ildikó boltja nem csak azért különleges, mert idén ünnepelték fennállásuk huszonötödik évét, és egyedi termékeket lehet náluk kapni, hanem azért is, mert rendkívül baráti, már-már családias hangulatú a kiszolgálás, és semmi áron nem költöznének be a pécsi Árkádba, hisznek a belváros varázsában.

Mi ismerjük a vásárlóink öltözködési szokásait, ezért bíznak bennünk. Ez a személyes kapcsolat juttatta el a boltot oda, ahol most van – fogalmazott lapunknak Ildikó.


A nő, aki a magyarok közül elsőként mászta meg a világ hét legmagasabb hegycsúcsát

A komlói származású Németh Alexandra 2011-ben ragadott fényképezőgépet, amit nem sokkal később össze is kötött a hegymászással és eldöntötte, hogy teljesíti a Seven Summits (Hét hegycsúcs) kihívást. 2014-ben, egy gyorstalpaló mászótréning után két hónappal már az első hegycsúcson állt, 2018 májusában pedig ezzel a kitartással és hihetetlen akaraterővel pótlólagos oxigén használatával feljutott a 8850 méter magas Mount Everestre is, a Seven Summits utolsó csúcsára. Ezzel ő lett az első magyar, aki az összes kontinens legmagasabb csúcsán járt, és teljesítette az emberfeletti kihívást. Alexandra egyébként a második magyar nő, aki feljutott a Mount Everestre.

– Leírhatatlan érzés volt a világ tetején állni. Sokan tervezik, hogy mit fognak csinálni, amikor megérkeznek, például pózolás és fotózás különböző szponzori és személyes tárgyakkal. Én megérkezés után leültem, készítettem pár fotót és videót, majd levettem a maszkot és negyven percet oxigénpalack nélkül töltöttem a csúcson, ámulva a kilátáson – mesélte lapunknak a hegymászó.


A fiatal lány, aki világcsúcsot állított fel rúdtáncban

Szántó Csenge még csak 14 éves volt, de már világcsúcsot állított fel, amire még nem volt példa a pécsi rúdsport történetében. Idén májusban, a Rúdsport Magyar Bajnokságon junior művészeti kategóriában zsebelte be a magyar bajnoki címet, emellett olyan koreográfiával, kivitelezéssel és előadásmóddal adta elő gyakorlatát, hogy azt ilyen fiatalon, ebben a kategóriában még senki nem végezte, ezért szinte a legmagasabb pontszámot kapta, amit csak lehetett. Ennek köszönhető, hogy Csenge világcsúcsot állított fel kategóriájában.

– Csenge rendkívül jó adottságokkal rendelkezik és nagyon hajlékony, ami előny ennél a sportnál. Azért is indítottuk a magyar bajnokságon, mert áprilisban már ért el sikereket és láttuk benne azt a pluszt, ami kellett is az aranyéremhez – mesélte lapunknak Dombai Szilvia, a fiatal lány edzője.


A pécsi nő, aki ért az állatok nyelvén

Fejes Rózsának nem akármilyen állatfarmja van Pécs határában. A MancsRanchon két kutyusa mellett vannak kecskéi, törpemalacai, medvéi és alpakája is. Az állatok azonban nem csak ott élnek, át tudják ugrani az akadályokat, tudnak fára mászni és pörögnek is a levegőben – mindezt a gyerekek kedvéért, oktatási vagy fejlesztési céllal teszik. Meg is van az eredménye, segítségükkel a diákok játékosan tanulják a KRESZ-t, a hátrányos helyzetű, sérült gyerekek pedig percek alatt megnyílnak Rózsának és állatainak. Ez még nem minden, Rózsa mindezt főállású munka mellet csinálja.

– Reggel ötkor kelek, munka előtt foglalkozom az állatokkal, majd munka után térek vissza a farmra, állatokat etetni, tisztogatni, tréningezni. Fontos, hogy nem csak fizikailag kell őket ápolni, hanem lelkileg is, hiszen ők is érző lények, ezért imádom ezt csinálni – mesélte lapunknak Rózsa.


A jótékony pécsi anyukák, akik szabadidejükben segítenek a rászorulókon

Carvalho Barbara, Eller-Tárnoki Nikolett, Komár Vivien, Sziklai Ildikó és Farkas Adrienn; öt nő, akik teljesen véletlenül találkoztak, mégis életre szóló barátságot kötöttek. Voltak, akik a szülőszobán ismerték meg egymást, másokat az Instagram hozott össze. A levegőben pedig rengeteg gyerekneveléssel kapcsolatos kérdés követelt választ, ezért tapasztalataik megosztására először egy Facebook-csoportot, később találkozókat, tematikus programokat szerveztek. Ahogy duzzadt a pécsi anyukacsoport, úgy kezdett komolyra fordulni az öt nő tevékenysége, mígnem egyesületként csatlakoztak a Pécs-Normandia Lions Clubhoz. Ennek köszönhetően a szervezett eseményeiken befolyó összeget teljes egészében fel tudják ajánlani számukra, vagyis a városba különféle kezelésekre, vizsgálatokra érkező gyerekek szüleinek elszállásolására.

– Szívügyünknek érezzük, hogy a friss édesanyáknak ismeretterjesztő programokat szervezzünk, az egyesületünk megalakulásával pedig gőzerővel bele is vágunk. Fontosnak tartjuk az anyukák kikapcsolódását, feltöltődését, ezért szeretnénk workshopokat is szervezni, ahol picit elfelejthetik a hétköznapi gondokat és élményekkel gazdagodhatnak. Persze mindezt karitatív jelleggel – mondta Komár Vivien, az egyesület egyik tagja.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét