Megnéztük a pécsi egyetem társasjátékát, mellyel a matematikatanulás élménnyé változik

Hirdetés

A matematika ugyan nem könnyű tudomány, de mivel az élet számos területén felbukkan akár a mindennapokban is, így mégis muszáj konyítani hozzá. Sokak számára már az iskolai tanulmányok során az egyik leginkább rettegett tantárgy, de ha a pedagógusok megpróbálják megfelelő módon átadni az ismereteket, még kedvenccé is válhat, de legalábbis veszít a „mumus” státuszból. Ebben nyújt segítséget a Pécsi Tudományegyetem (PTE) jóvoltából kiadott két társasjáték.

November 22-én pécsi iskolák matematikatanárainak és pár külföldi hallgatónak mutatta be az Erdők játéka és a Ki jut a várba? című társasjátékokat egy izgalmas workshop keretében az elkészítésükben és a hozzájuk tartozó kísérőkötetek összeállításában központi szerepet vállaló dr. Klein Sándor, a PTE matematikus-pszichológus professor emeritusa.

Mint azt a foglalkozás előtt lapunknak elmondta, az 50-es, 60-as évek környékén indult el az úgynevezett „new mathematics” (magyarra fordítva „új matematika”) nevű mozgalom, mellyel a csatlakozók eredeti célja az volt, hogy a tudományágat, illetve főként az iskolai tantárgyat érdekessé tegyék.

– A legjobb eszköznek a játék látszott, hiszen ez önmagában motiválja a gyerekeket. Persze olyan szabályokat kellett kitalálni, melyeknek valamilyen módon köze van a matematikához. Nekünk, magyaroknak nagy előnyünk, hogy a csoport egyik legtehetségesebb és legismertebb alakja a PTE sajnos már elhunyt díszdoktora, dr. Dienes Zoltán volt, aki az egész világot bejárva népszerűsítette reform oktatási eszközeit. Ő maga, majd később a családja kérte, hogy karoljuk fel a játékait – vélte Klein Sándor.

Klein Sándor személyesen adta át a PTE díszdoktori oklevelét Kanadában az akkor 94 éves Dienes Zoltánnak

Mint elhangzott, pályázaton nyertek pénzt az azóta innovációs díjat kapott és egy menő, hazai szakkiállításon is bemutatott társasjátékok kiadására, illetve terjesztésére, de több könyvet is sikerült rajta keresztül publikálni – köztük az úttörő-matematikus önéletrajzát.

– Ezek a társasok teljes mértékben Dienes Zoltán 50-60 éves ötletei alapján készültek, mi pedig mai köntösbe csomagoltuk őket. Általánosságban elmondható, hogy a logikai játékok mindegyikének hátterében van valamilyen matematikai struktúra, különböző műveleteket tesznek kézzel foghatóvá. Akár 6 éves gyerekek is élvezhetik az Erdők játékát és a Ki jut a várba?-t, sokszor még egyetemi oktatóknak is nehezebb megérteni a szabályokat, illetve jól teljesíteni bennük. Én is kipróbáltam már osztályokkal, nagyon élvezték, főleg mikor ők nyertek felnőttekkel szemben – tette hozzá nevetve a professzor. A fákról és növényekről szóló társasjátékkal kapcsolatban továbbá elhangzott: a környezettudatosságra neveléshez is hozzá tud járulni.

A PécsMa hűséges olvasói számára bizonyára ismerősen cseng a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumában matematikát oktató Pánczél Róbert neve, aki köztudottan szívesen segít a diákoknak minden lehetséges módon, illetve előszeretettel alkalmaz óráin kreatív, játékos megoldásokat, így természetesen a mostani bemutatóról sem hiányozhatott. Lapunknak elmondta, a korábbi kiadásokkal már találkozott, sőt használták is ezeket az iskolában. Hozzátette: az a terv, hogy a felvételi eljárásban is hasznosítják majd a társasjátékokat.

– A tanulás lényege szerintem az lenne, hogy a gyerek nem ötösért, és nem is a büntetés elkerülésének érdekében teszi, hanem valamilyen belső motiváció hajtja. A matematikában ezt nagyon nehéz elérni, mert sokat kell ahhoz elsajátítani, hogy az ember komoly problémákat tudjon megoldani, ami élményt, örömet okoz, szinte függővé tesz. Játékokkal ezt könnyebb elérni. Én még csak a Ki jut a várba? című társast próbáltam ki, de erről azt tudom mondani, hogy komoly algoritmizálást, tehát az apró lépésekre bontás művészetét, logikát igényel, viszont mellette igen szórakoztató, valamint megmutatja, hogyan tudunk hatékonyan együttműködni a csoportban – mondta a pedagógus.

Pánczél Róbert már korábbról ismerte a Ki jut a várba? című játékot

[su_note note_color=”#e2e1ad” text_color=”#161515″]A Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karon (PTE KPVK) 2021-ben indult el egy, a matematikaoktatásban abszolút úttörőnek számító Dienes Zoltán munkásságát folytató projekt. Ennek gyümölcse a két társasjáték, melyeket most már harmadszorra adtak ugyan ki, de mindeddig arra nem volt lehetőség, hogy helyi iskolák ingyenesen kaphassanak belőlük. Egy pályázatnak köszönhetően azonban 2022-ben minden előzetesen regisztráló intézmény 10-10 dobozt kapott ajándékba, melyek az órák izgalmasabbá tételéhez hivatottak hozzájárulni. Sajnos a program zárultával ingyenesen már nem igényelhetők a játékok, azonban a Piatnik honlapján kereskedelmi forgalomban kaphatók, jelenleg darabonként 5690 forintos áron. [/su_note]

Hirdetés