Hirdetés

A kertészkedés szuper hobbi és még milyen praktikus! Lássuk, hogyan tudunk akár egy miniatűr erkélyen is saját paradicsomot, citromot nevelni.

Ki ne enné szívesebben az otthon, kétkezi munkával megtermelt zöldségeket és gyümölcsöket a néha kétes eredetű boltiaknál? A helyzet az, hogy némi odafigyeléssel és pár profi tipp segítségével bárkiből hobbikertész lehet – akár egy panelház erkélye is kertté változhat.

Na, ki tudja, mi lesz ezekből a helyes kis palántákból?

A pécsi Apáczai Nevelési és Általános Művelődési Központ közösségi házában működik egy kertészeti baráti kör. Buzás László nyugdíjas kertészmérnök itt vezet beszélgetéseket különböző kertészettel és növényekkel kapcsolatos témákról. Szakértőként megkérdeztük arról, hogyan és mit tanácsos a teraszon vagy erkélyen tartani.

Ablakládába vagy teraszra, esetleg földdel töltött zsákba is helyezhetünk növényeket a teraszon. Ami tarackosan terjedő (például a menta), azt inkább cserépbe tegyük, hiszen nem lehet más növénnyel együtt tartani. Az évelők visszametszve karbantarthatóak, így nem foglalják el a helyet egymástól, mondta el Buzás László.

Földdel töltött zsák mint tárolási forma? Naná! (Forrás: Kertlap)

A szakértő nem ajánlja gyümölcsök termesztését belvárosi lakások teraszán. Egyrészt a törpefák drágák, másrészt a városi levegő miatt nem szerencsés erkélyen nevelni őket. Ha mindenképp szeretnénk gyümölcsöt is nevelni otthon, nagyon figyeljünk arra, hogy a lehető legkevésbé érjék a környezeti szennyeződések.

Közkedvelt gyümölcs, melyet tipikusan lehet zsákban tartani (csupán néhány rést kell vágnunk rajta, amin kibújhatnak a szárak) a folyton-termő csüngőszamóca, ami májustól szeptemberig érik. Paradicsom, (erős) paprika, zöldhagyma, hónapos retek, petrezselyem, zeller, egynyári bazsalikom és borsikafű, évelő rozmaring, menta, zsálya, ezek mind vígan eléldegélnek akár ládában, akár cserépben is! Az egyszer termő növények nagyobb mennyiséget termelnek egyszerre, míg a folyton-termők csak kisebb mennyiségeket, viszont több alkalommal.

Buzás László felhívta rá a figyelmet, hogy emeleten nagyon figyeljünk az ablakládák rögzítésére és tálcát is tegyünk alájuk, hogy ne folyjon más fejére és a falra az öntözővíz. A láda mérete leginkább közepes legyen, a túl kicsiben hamar kiszárad a föld, a nagy pedig nehezen mozgatható. A dupla fenekű ládák bár drágábbak, mégis hosszabb időre el tudják látni a növényeket vízzel.

A munka eredménye: saját gyümölcsöt ehetünk

Érdemes szem előtt tartani Buzás László szerint, hogy minél nagyobb és puhább levelű a növény, annál többet párologtat. A tűző nap pedig emiatt hamar kiszárítja, így akár naponta kétszer is kellhet öntözni, ne várjuk meg, hogy lankadjon a levelek. Sok múlik a tájoláson is, északi oldalon például nem lehet biztonsággal kertészkedni, a túl kevés napfény sem használ ugyanis.

Trágyázással kapcsolatban a szakértő alap tápanyagként tartós műtrágyát javasol, mely folyamatosan adja le a tápanyagot. Emellett plusz trágyát is adjunk a növényeknek folyékony formában, akár hetente adagolva azt.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét