Hirdetés

Vasárnap este már huszonegyedik alkalommal adták át a Tüke-díjakat Pécsett. Az ünnepség a szokásoknak megfelelően a székesegyházban és a Magtárban volt. A Tüke-díjat idén ketten kapták meg, prof. dr. Kiss László egyetemi tanár és dr. Dóczi Tamás idegsebész, professzor emeritus. Az ifjúsági díjat ebben az évben Jávorszki Hunor Bendegúz, a PTE IV. éves joghallgatója kapta meg, míg a civil szervezetek számára adományozott elismerő oklevélen három szervezet, a Pécs-Normandia Lions Club, a Jelenkor című irodalmi, művészeti folyóirat és az Országos Mentő Szolgálat Pécsi Regionális Szervezete osztozott.

A szokás szerint a székesegyházban celebrált szentmise után a Tüke Alapítvány tiszteletbeli elnöke, Habsburg György megbízásából Habsburg Károly Konstantin főherceg és az alapítvány új elnöke, Síkfői Tamás adta át az elismeréseket.

A Tüke-díjat ebben az évben ketten kapták meg. Prof. dr. Kiss László egyetemi tanár, az állam- és jogtudományok egyetemi doktora, volt alkotmánybíró, mivel „életpályája Pécs város hírnevének öregbítését szolgálta”.

Prof. dr. Kiss László (jobbról a második)

Szintén Tüke-díjas lett dr. Dóczi Tamás idegsebész, professzor emeritus, az MTA rendes tagja, az indoklás szerint többek között tudományos, publikációs aktivitása miatt, amit pályája során megjelent több mint 600 közleménye jelez.

Dr. Dóczi Tamás (balra) veszi át a díjat Síkfői Tamástól, a Tüke Alapítvány elnökétől

A civil szervezeteknek járó elismerést a Tüke Alapítvány kuratóriuma idén három szervezetnek ítélte oda. A Pécs-Normandia Lions Club megalakulásának 30 éves évfordulójára emlékezve, az emberi alapértékek óvása érdekében kifejtett példamutató munkájuk elismeréseként. Az oklevelet a szervezet elnöke, dr. Szőke László Gergely vette át.

Szőke László Gergely (középen), a Pécs-Normandia Lions Club elnöke

Szintén díjazták a Jelenkor című irodalmi, művészeti folyóirat szerkesztői közösségét, amelynek nevében Ágoston Zoltán főszerkesztő fogadta a gratulációkat.

Ágoston Zoltán (középen), a Jelenkor főszerkesztője

Az idei harmadik díjazott civil szervezet az OMSZ Dél-dunántúli Regionális szervezetének pécsi közössége lett, akik nap mint nap színvonalasan látják el emberpróbáló feladataikat. Őket dr. Buda Péter, az OMSZ Dél-dunántúli Regionális szervezetének orvosigazgatója képviselte.

Dr. Buda Péter (balra), az OMSZ Dél-dunántúli Regionális szervezetének orvosigazgatója

Immáron hetedik alkalommal adták oda az Ifjúsági Tüke-díjat is, amelyet 2024-ben Jávorszki Hunor Bendegúz érdemelt ki a kuratórium döntése értelmében. A PTE ÁJK IV. évfolyamos jogász hallgatója a 2022. és a 2023. évi nemzetközi és hazai, országos versenyen elért kimagasló, illetve első helyezéséért, „mellyel elősegítette a jogász szakma társadalmi elismertségének növelését”, kapta meg a kitüntetést.

Jávorszki Hunor Bendegúz (jobbra), mellette Habsburg Károly Konstantin

Meghatározott időszakonként, általában ötévente a Tüke Alapítvány kuratóriuma áttekinti a beérkezett jelöléseket, és az arra érdemeseket Tüke Emlékérem elismerésben részesíti. Az elmúlt évi jubileumi évfordulóra való tekintettel, a tavaly emlékérmet kapott tízekhez idén újabb négy díjazott csatlakozhatott.

  • Dr. Bélyácz Iván közgazdász professzor, akadémikus
  • Bozóky Anita közgazdász, művelődési menedzser
  • Dr. Szabó László Gyula professzor emeritus, akadémikus
  • Tillai Gábor történész, a TKM szervezet vezetője

Az ünnepségen Péterffy Attila, Pécs polgármestere, és Lovász István jegyző Pro Civitate Díjat adott át a Tüke Alapítvány örökös tiszteletbeli alapító elnökének, Kerényi Jánosnak, a „Tüke szellemiség megteremtése és ápolása elismeréseként”.

Kerényi Jánosnak (jobbra) Pro Civitate kitüntetést adott át Péterffy Attila polgármester

A rendezvény a díjátadó után a Magtárban folytatódott a részletes laudációkkal.

A Tüke-díjat a pécsi polgárok szavazata alapján olyan személy kaphatja meg, aki Pécs fejlődéséhez példamutató tevékenységével jelentős mértékben hozzájárul. A Tüke-díjat a Tüke Alapítvány 2003-ban alapította. Az elismerést 2004-től kezdődően minden évben január 21-én adják át, Pécs Mária Terézia általi szabad királyi város rangra emelésének napjára emlékezve (1780. január 21.). A Tüke-díj a Citrom utcai Tüke díszkút eozinból készült kicsinyített másolata, melyet Fürtös György alkotott és a Zsolnay manufaktúra terméke.

Hirdetés