15 C
Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapAbszolút NőSzínházi előadással harcolnak a függőségek ellen

Színházi előadással harcolnak a függőségek ellen

A magyar diákok helyzete nem valami rózsás, már ha a fiatalkori szerhasználatot nézzük. Ezen az állapoton sok minden változtathat, egy biztos, a prevenciós foglalkozásoknak hatalmas szerepük van a megelőzésben. Egy pécsi társulat régóta missziójának tekinti, hogy preventív jelleggel készítsen darabokat, legújabb színházi, nevelési foglalkozásuk, a Mákkirályfi sem csupán egy előadás, annál sokkal több.

A magyar-, európai- és világszervezetek évről évre rettenetes adatokkal sokkolnak. A WHO 36 országának fiataljait vizsgálta nemrég, mely kutatásból kiderült, hogy a magyar kamaszlányok rúgnak be a harmadik legnagyobb arányban Európában, a magyar fiúk pedig a kontinens legnagyobb fiatal ivói. A Magyar Diáksport Szövetség is rendszeresen méri a fiatalokat. Legutóbb a Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt segítségével állapította meg, hogy azon túl, hogy egyre több a túlsúlyos, elhízott tanuló Magyarországon, borzasztó állapotban van a törzsizomzatuk is. De mindez még semmi!

Dr. Csábi Györgyi, a Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikájának igazgatóhelyettese korábban úgy nyilatkozott lapunknak, egyrészt folyamatosan növekszik az evészavaros fiatalok száma, másrészt egyre nagyobb problémát okoz a dizájnerdrogok terjedése, és a drogfogyasztás kapcsán kialakuló, másodlagos kórképek is. A helyzet nem valami rózsás, már ami a fiatalok szerhasználatát illeti, így hatalmas szükség van prevenciós foglalkozásokra Pécsen.

Az Apolló Kulturális Egyesület által működtetett Escargo Hajója Színházi és Nevelési Szövetkezet rendszeresen szerepet vállal a fiatalkori prevencióban, legújabb darabjuk sem egy „egyszerű” színházi előadás, annál sokkal több. A hétfőn bemutatott Mákkirályfi, Szalai Ádám rendezésében egy olyan színházi, nevelési foglalkozás, mely a szerhasználattal kapcsolatos legfontosabb kérdéseket teszi fel a pécsi diákoknak, interaktív keretek között.

– Társulatunk az évad megtervezése során kiemelt figyelmet fordít a színházi, nevelési tevékenységre. Mivel a színház közvetlenül, élesen kimondva foglalkozik olyan problémákkal, melyekkel az életben találkoznak a fiatalok, ezért nagyon hatékony eszköz a megelőzésben. Mint tudjuk, a függőség óriási probléma a diákok körében, valamint annak a felismerése is, hogy mindez hol és mikor kezdődik – mondja Tóth Zoltán, az Apolló Kulturális Egyesület elnöke.

A társulat a Mákkirályfi című előadással kifejezetten a 7-11. évfolyamos diákokat, vagyis a 11-17 éveseket célozza meg. A foglalkozás során a pécsi diákok először egy bevonó, feloldó beszélgetésen vesznek részt, melyet a korban hozzájuk közelebb áll főszereplő srác vezet. Ez a beszélgetés valamelyest pozicionálja a témát, magyarul közelebb hozza a diákokat az egész előadáshoz, témakörhöz. Ezután az előadás következik, majd végül egy feldolgozó foglalkozás veszi kezdetét.

– Az előadás végén a gyerekekkel feldolgozó foglalkozás keretében folytatjuk a történetet, mely az addikcióról és az addiktív helyzetekről szól. Ez abban segít a fiataloknak, hogy felismerjék a saját függőségeiket és azt, hogy ezek hova vezetnek – mondja az egyesület elnöke.

Persze a diákok nem fognak megvilágosultan kijönni az előadásról, de nem is ez a cél. Ahogy Tóth Zoltán fogalmaz, már a felismerés elég, azt szeretnék érzékeltetni az előadás során, hogy például a túró rudi is okozhat egyfajta addikciót, akár a keményebb drogok.

– Mindenki azt fogja elraktározni a tudatalattijában, ami őt megérinti. Ezért különbözik egy színházi előadás egy iskolai keretek között zajló prevenciós foglalkozástól. Mind a kettő nagyon fontos, de más hatást ér el. Az előadás jelenetei, szituációi beleégnek a fiatalok agyába, és az adott pillanatban, amikor majd a függősége tárgyához nyúl, eszébe jut – mondja.

A társulat két-három éven keresztül tartja műsoron az előadást, ez alatt az idő alatt szeretnének minél több iskola diákjaihoz eljutni. Egyelőre a PTE 1. sz. Gyakorló Általános Iskolába, a Janus Pannonius Gimnáziumba és a Kovács Béla Általános Iskolába viszik a foglalkozást, de remélik, hogy valamennyi pécsi iskolába eljutnak az évek alatt.

[su_box title=”Mákkirályfi” style=”soft” box_color=”#9db888″ radius=”2″]

Szabó Márk József – fiú
Kocsis Zsófia – lány
Keresztény Tamás – apa
Fekete Judit – anya

Rendező: Szalai Ádám
Író: Vilmos Noémi
Díszlet és jelmez: Győri Bianka[/su_box]

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő